Prvi put u istoriji SAD, biračko telo se menja: Tramp i Kamala na testu, ovo može da odluči izbore

Ko će profitirati od novih birača? Evo šta Tramp i Kamala pripremaju u poslednjim nedeljama svojih kampanja.

EPA-EFE/ERIK S. LESSER/WILL OLIVER

U poslednjim nedeljama izuzetno izjednačene kampanje, Donald Trump i Kamala Haris pojačavaju napore da privuku birače van svojih tradicionalnih baza. 

Sve to povezano je s promenama u demografskoj strukturi biračkog tela. Analiza demografa Vilijama Freja pokazuje da belci bez fakultetske diplome, koji su osnovna baza za Republikansku partiju, čine sve manji udeo među glasačima. Oni su opali za više od 2 procentna poena od 2020. godine i prvi put u istoriji čine manje od 40 odsto biračkog tela.

S druge strane, broj belaca sa fakultetskom diplomom i glasača drugih rasa porastao je za oko 1 posto, a ove promene nastavljaju dugoročne trendove. Belci sa višim obrazovanjem sada čine više od četvrtine biračkog tela, a ljudi drugih rasa više od trećine.

Ove promene objašnjavaju zašto Tramp pokušava da privuče Afroamerikance i latino glasače, dok Kamala naglašava potrebu da privuče obrazovane birače bele puti koji su ranije bili skloni Republikanskoj partiji, a posebno žene.

QubixStudio/Shutterstock 

Iako su ove promene u strukturi birača postepene, njihov kumulativni uticaj može biti značajan. Tramp se nada da će osvajanje latino birača, naročito muškaraca, neutralisati dobitke demokrata među ovom grupom.

Frej ukazuje da će ženski glasači činiti gotovo 52 odsto ukupnog broja birača, što bi moglo ići u korist Kamali, dok bi Tramp mogao da dobije neku prednost među mladim, neobrazovanim muškarcima. Takođe, pripadnici Generacije Z, koji čine sve veći deo biračkog tela, mogli bi dodatno pomoći Kamali, naročito među ženama.

Analiza takođe ukazuje na to da glasači bele puti bez fakultetske diplome opadaju u gotovo svim ključnim državama, dok obrazovani beli glasači rastu. U državama poput Mičigena, Pensilvanije i Viskonsina belci bez fakultetske diplome opadaju brže nego u drugim delovima zemlje, dok broj sa višim obrazovanjem raste. U Sanbeltu, kao što su Arizona i Nevada, porast manjinskih birača doprinosi promenama u strukturi biračkog tela.

U osnovi, ovaj demografski pomak znači da će i Tramp i Kamala morati da prilagode svoje strategije kako bi dobili podršku od različitih grupa birača.

Tramp se fokusira na privlačenje radničkih klase bez fakultetske diplome, dok Kamala pokušava da poveća podršku među ženama i obrazovanim glasačima bele puti. Ove promene u strukturi biračkog tela imaju potencijal da utiču na ishod izbora, naročito u ključnim državama.

Pročitajte u posebnoj vesti i kako se broje glasovi na američkim izborima, kao i kakav će scenario biti ukoliko Kamala i Tramp imaju isti broj glasova.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Evo šta je Donald Tramp obećao Ilon Masku ako postane predsednik  Kurir televizija

(CNN/MONDO)