Zaboli Putinu nož u leđa, propao mu sporazum sa odbeglom regijom! Poslali poruku - "Ne želimo ruske investitore"

Parlament Abhazije glasao protiv ratifikacije investicionog sporazuma sa Rusijom.

Vyacheslav Prokofyev / Sputnik / Profimedia

Parlament otcepljene gruzijske pokrajine Abhazije, koju podržava Moskva, danas je glasao protiv ratifikacije investicionog sporazuma sa Rusijom koji je izazvao proteste prošlog meseca i rezultirao smenom predsednika. Sporazum je potpisan u oktobru u Moskvi, kada su potpisali ruski ministar ekonomije Maksim Rešetnjikov i ministarka Abhazije Kristina Ozgan.

Opozicioni lideri tvrde da je sporazum štetan po ekonomski suverenitet Abhazije jer favorizuje bogate Ruse i kompanije zainteresovane za kupovinu nekretnina u crnomorskom regionu, umesto lokalnog stanovništva. Moskva, koja u velikoj meri puni budžet Abhazije, zahteva da ruski investitori dobiju pravo kupovine nekretnina i pravo na izgradnju i razvoj tog područja.

Kako piše Rosijskaja gazeta, nijedan predstavnik nije podigao ruku a ratifikaciju sporazuma, dok su trojica bila suzdržana. Protesti protiv ratifikacije sporazuma izbili su 15. novembra kada je besna masa upala u parlament i zahtevala ostavku Aslana Bžanije, koji je vodio zemlju od 2020. godine.

Četiri dana kasnije, Bžanija je podneo ostavku i privremeno ga je zamenila Badra Ganba, do izbora. U međuvremenu je saopšteno da se vlasti spremaju za poništavanje sporazuma. Abhaska opozicija tvrdi da nije protiv bliskih odnosa sa Moskvom, ali je optužila Bžanija da koristi odnose sa ruskom stranom u svoju korist.

Moskva je posle protesta saopštila da se nada brzoj normalizaciji situacije u Suhumiju. Rusija je 2008. godine priznala Abhaziju i drugu otcepljenu pokrajinu, Južnu Osetiju, kao nezavisne države, nakon što su ruske trupe odbile pokušaj gruzijske vojske u petodnevnom ratu da povrati Južnu Osetiju. Većina zemalja sveta smatra Abhaziju delom Gruzije, od koje se region otcepio tokom ratova 90-ih.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Evo u kojim scenarijima Rusija može da odgovori nuklearnim naoružanjem  Kurir televizija