Navodni kineski špijun razotkriven je u ponedeljak kao osnivač projekta princa Endrua, vojvode od Jorka, s ciljem da zaradi novac u Kini. Jang Tengboje imenovan za osumnjičenog stranog agenta u centru špijunskog skandala nakon što mu je ukinut sudski nalog koji mu je dao anonimnost.
Kineski biznismen, navodni špijun koji se družio sa osobama iz britanskog establišmenta, bio je jedan od osnivača vojvodinog projekta Pitch@Palace China. Veruje se da je vojvoda imao finansijsku korist od šeme zahvaljujući klauzuli koja mu omogućava da zadrži 2 odsto investicionih poslova.
Ovo otkriće vrši pritisak na vojvodu da otkrije koliko je zaradio od partnerstva i da li su neki fondovi promenili vlasnika. Ranije ove godine ispostavilo se da on sada privatno finansira svoj dom i bezbednost, ali izvor finansiranja nije poznat. "Svako ko je zaradio proviziju ili profit radeći s navodnim kineskim špijunom mora da bude čist kako bi sprečio dodatnu zabrinutost zbog masovnog zataškavanja", rekao je Ričard Tajs, zamenik čelnika Reformista.
Princ Endru se neće pridružiti kraljevskoj porodici za Božić u Sandringemu, nakon što su ga pozvali da "učini pravu stvar" i pokušava da bude diskretan kako bi izbegao daljnje neugodnosti za kralja. I vojvoda i njegova bivša supruga, vojvotkinja od Jorka, izbegavaće porodična okupljanja, saznaje britanski Telegraf.
Jangov identitet je otkriven nakon pritiska poslanika tokom velike svađe oko odluke o anonimnosti. Ijan Dankan Smit, bivši lider torijevaca, kritikovao je sudski nalog, a Tajsje rekao da će imenovati Janga u Donji dom parlamenta, koristeći parlamentarnu povlasticu, ako ne ostane anoniman. Ali je u ponedeljak Jangov advokat rekao je da njegov klijent želi da se nalog poništi, a Visoki sud je presudio da njegov identitet može da se otkrije.
U izjavi izdatoj nakon što je nalog ukinut, Jang (50) je negirao navode da je špijun i insistirao da voli Veliku Britaniju "kao svoju drugu domovinu". "Zbog visokog nivoa spekulacija i lažnog izvještavanja u medijima, zatražio sam od svog pravnog tima da otkrije moj identitet. Nisam učinio ništa loše ili nezakonito i zabrinutost koju je protiv mene iznelo Ministarstvo unutrašnjih poslova je neutemeljena. Rašireni opis mene kao 'špijuna' je potpuno neistinit. Politička klima se promenila i ja sam, nažalost, postao žrtva toga", rekao je on.
Mreža uticaja
"Kada su odnosi dobri i traže se kineska ulaganja, dobrodošao sam u Ujedinjenom Kraljevstvu. Kada se odnosi pogoršaju, zauzima se antikineski stav i ja sam isključen. Gradio sam svoj privatni život u Velikoj Britaniji tokom dve decenije i volim zemlju kao svoj drugi dom. Nikada ne bih učinio ništa što bi naškodilo interesima Ujedinjenog Kraljevstva", dodao je on.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao je u ponedeljak da je Kina uvek bila otvorena i transparentna i da se nikada nije upuštala u prevare ili mešanje u poslove. Portparol je dodao da neutemeljene spekulacije "nisu vredne pobijanja". U saopštenju na svom sajtu, kineska ambasada u Londonu pozvala je "britansku stranu da odmah prestane da stvara problematičnu situaciju, zaustavi političku manipulaciju protiv Kine i prestane da podriva normalnu razmenu osoblja između Kine i Ujedinjenog Kraljevstva".
Jang, kome je zabranjen ulazak u Veliku Britaniju iz razloga nacionalne bezbednosti, možda stoji iza Hampton Group International, lobističke firme sa jakim vezama sa Kinom. Do sada su kompanija i preduzetnik uglavnom bili nezapaženi. Ali njegova navodna mreža uticaja, koja se proteže kroz Peking, Vestminster i kraljevske palate, sada može biti potpuno razotkrivena. Radio je kao mlađi državni službenik u Kini pre nego što se preselio u Jork 2003. Tamo je njegovo znanje engleskog jezika brzo napredovalo i diplomirao je javnu administraciju, navodi BBC. Jang je 2005. osnovao stratešku konsultantsku firmu kako bi pomogao poslovnim rukovodiocima u Pekingu da se umreže na međunarodnom nivou.
Počeo je da koristi anglizovano ime Kris Jang i bio je centralna figura u organizovanju prvog britansko-kineskog samita poslovnih lidera. Čini se da je prvi put bio povezan sa vojvodom preko Pitch@Palace, inicijative koju je vojvoda pokrenuo 2014. godine, tri godine nakon što je bio primoran da se povuče sa mesta trgovinskog izaslanika.
Šema, osmišljena da privuče investicije za ambiciozne preduzetnike, omogućila je vojvodi da nastavi sa jednim od svojih omiljenih obrazaca - korišćenjem kraljevskog brenda za razvoj poslovnih dogovora i odnosa. Kada je Pitch@Palace China pokrenut 2016. godine, hvaljen je kao platforma za podsticanje saradnje Kine i Velike Britanije tokom "zlatne ere" odnosa između dve zemlje. Navodni špijun je nekoliko meseci kasnije javno progovorio o ovom slučajnom razvoju događaja, rekavši da je "kroz veoma neočekivanu priliku, princ poverio nama da ovaj projekat dovedemo u Kinu".
Ali dok je operacija Pitch@Palace sa sedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu bila neprofitna kompanija, prekomorski ogranak Pitch@Palace Global bio je u vlasništvu samog vojvode i osnovan je ostvarivanje profita posredovanjem u poslovima između novonastalih tehnoloških poduzeća i bogatih investitora. Uslovi i odredbe za Pitch@Palace Global pokazali su da kompanija - koju je vojvoda značajno kontrolisao - ima pravo na 2 procenta udela u bilo kom investicionom ugovoru tokom tri godine. U 2017, Ksia Hua, izvršni potpredsednik Pitch@Palace China, rekao je da je pokrenuo fond od 10 milijardi juana (1 milijardu funti) za odabrane start-up kompanije.
BONUS VIDEO: