Lekove za prehladu i kašalj trebalo bi prodavati uz upozorenje roditeljima da ne deluju na decu mladju od šest godina, već da za njih mogu da budu i opasni, preporučuje Američka akademija pedijatara.

"Zašto da ne obeležimo ove proizvode nečim što izvesno znamo?", zapitao je zvaničnik te organizacije pred panelom američke Uprave za hranu i lekove (FDA).

Predstavnici američke farmaceutske industrije ističu da se medikamenti protiv nazeba i prehlade u SAD godišnje koriste 3,8 milijardi puta kod dece i da u principu deluju i da su bezbedni. Samo su retki slučajeva kad se ti lekovi pokažu fatalnim, ali je ipak potrebno bolje informisanje roditelja o tome kako da ne preteraju u doziranju.

Američki pedijatri, pak, predlažu FDA da zabrani prodaju bez recepta pomenute vrste lekova za decu mladju od šest godina, što je znatno rigoroznije od stava farmaceutskih firmi koje su nedavno predložile da se takva zabrana odnosi samo na decu ispod dve godine.

Neki od ovih lekova nikad nisu testirani na deci, što je panel FDA signalizirao još 1972. godine.

Jedno istraživanje FDA pokazuje da je u poslednjih 50 godina u SAD objavljeno svega 11 studija o delovanju lekova na decu, a pri tom se nijedna nije bavila medikamentima za kašalj i prehladu.

U izlaganju pred panelom pedijatar Patriša Džekson Alen je istakla da deca u proseku pet do osam puta godišnje imaju nazeb, a najčešći simptomi tog oboljenja ne zahtevaju nužno tretman lekovima, već se treba osloniti na prirodne odbrambene mehanizme organizma.

(Tanjug)