U svim zemljama Evropske Unije u prvoj polovini 2007. godine smanjene su cene automobila, a razlike u cenama medju pojedinim zemljama spale su na najniži nivo od 1992. godine, od kada Evropska komisija prati taj trend.

Razlike u cenama bez poreza smanjene su pre svega u zemljama u kojima je sredstvo plaćanja zajednička valuta - evro.

Medju deset najbolje prodavanih automobila u "evrozoni" u 2006. godini najveći raspon cena ima "Pežo 307" (Peugeot), koji je 31 odsto skuplji u Francuskoj nego u Finskoj. Razlika predstavlja moguću uštedu od 4.700 evra (uključujući porez) za francuskog gradjanina koji kupuje u Finskoj.

U zoni evra, Finska je najjeftinija zemlja za kupovinu automobila. Približno trećina od 87 modela koji su praćeni u informaciji Evropske komisije, najjeftinija je upravo u Finskoj, iza koje slede Grčka i Slovenija.

U okviru cele Unije najjeftinija je Danska, gde su automobili u proseku 5,6 odsto jeftiniji nego u Finskoj. Niže cene ima i Litvanija.

Najskuplja zemlja evrozone za kupovinu automobila ostaje Nemačka, gde je približno trećina modela skuplja nego u ostalim zemljama u kojima se plaća evrom.

U celoj EU najskuplja je Slovačka, u kojoj je prosečna cena automobila 8,4 odsto viša od proseka EU. Odmah potom sledi Češka.

Izmedju maja 2006. i maja 2007. godine cene automobila u EU su povećane 1,1 odsto pri inflaciji od 2,1 odsto. Rast cena novih vozila bio je nešto veći u evrozoni (1,5 odsto), ali je i tu bio niži od inflacije, koja je iznostila 1,9 odsto.

Cene su najviše pale u Slovačkoj - 8,5 odsto, ali su i dalje ostale najviše u EU.

(Tanjug)