/Bojan Jakovljević, mondo.ba/
Nema ljubitelja fudbala koji nije čuo za Romu i Lacio.
Ipak, da li ste se nekad zapitali postoji li u "večnom gradu" još neki klub?
Pokušajte da se setite - sigurni smo da nećete uspeti.
Zašto?
Zato što u prestonici Italije, osim svima poznatih velikana, postoje još samo TRI aktivna kluba!
U tzv. "ligama petice", glavni gradovi, osim prvoligaša, imaju i brojne drugoligaše.
Tako London, osim pet klubova koji nastupaju u Premijer ligi (Arsenal, Čelsi, Kristal Palas, Totenhem i Vest Hem), ima četiri drugoligaša (Brentford, Fulam, Kvins Park Rendžers, Milvol). Računajući i ženske klubove, prestonica Velike Britanije broji oko 200 klubova.
U Berlinu ih je šezdesetak, Madrid ima 36 klubova, a Pariz 15.
Dakle, mnogo više nego Rim.
Neverovatno zvuči činjenica da u gradu koji prema popisu iz 2017. godine ima oko 2,8 miliona stanovnika (sa okolinom 4,3 miliona) i koji se prostire na 1.285 kvadratnih kilometara, egzistira toliko klubova da ih možete izbrojati na prste jedne ruke.
To su petoligaši A.S.D. Astrea i Rasing Roma, te Lodiđani, koji se od sezone 2011/12 okrenuo samo radu s mlađim kategorijama i ne poseduje seniorsku selekciju. Takođe, tu je i ženski klub RES Roma.
U želji da saznamo zašto je to tako, kontaktirali smo jednog od najpoznatijih i najuticajnijih italijanskih sportskih novinara Đanluku Di Marcija (Gianluca Di Marzio), koji je pristao da za MONDO da svoje mišljenje o ovom fenomenu.
"Postojao je još jedan klub, Lodiđani, u kome je igrao Luka Toni. Igrali su na stadionu 'Flaminio', ali nisu imali navijače. Poseta je bila izuzetno skromna, pa su praktično 'nestali' 2011. godine", kaže Di Marcio.
Upravo primer malog Lodiđana otkriva zašto grad poput Rima ima tako malo fudbalskih kolektiva.
"Mislim da je razlog tome činjenica da u Rimu ne postoji sportska kultura izvan Rome i Lacija. Deca podržavaju Romu ili Lacio i to je porodična stvar. Takođe, ne postoje različite gradske zone, kao što je slučaj recimo u Londonu, koje bi bile u stanju da formiraju klub, a samim tim i privuku navijače", pojasnio je Di Marcio.
Za naše uslove, zaista, nezamislivo.
Superligu Srbije neretko nazivaju "tramvaj" ligom, zbog velikog broja klubova iz Beograda, pa se i po tom poređenju vidi koliko je Rim zaista specifičan.
Rimljani su, na neki način, i kroz sport, odnosno fudbal, želeli da sačuvaju svojevrsnu tradiciju.
Početkom 20. veka u Rimu je postojalo osam klubova, ali oni nisu bili u stanju da se takmiče sa daleko bogatijim i moćnijim konkurentima sa severa Apeninskog poluostrva.
Tako su klubovi Alba, Fortitudo i Roman, u želji da postanu konkurentni, odlučili da se udruže, pa je njihovim fuzionisanjem 1927. godine nastala Roma.
Lacio nije želeo da pristupi ovom "savezu" i nastavio je svoj put samostalno.
Skoro ceo vek kasnije, situacija je i dalje vrlo slična.
Roma i Lacio jedini su profesionalni klubovi u gradu na Tibru, a vredi pomenuti i par klubova koji su nedavno bili aktivni, ali su prestali da postoje. To su četvrtoligaši Atletiko Roma (ranije Cisko Roma) i Fidene.
Sredinom 20. veka aktivan je bio i klub M.A.T.E.R, koji se ugasio pred kraj Drugog svetskog rata.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!