Slušaj vest

Fudbalska reprezentacija Srbije je remijem protiv Danske (0:0) saznala da će igrati u baražu za ostanak u "A" Diviziji Lige nacija, ali istovremeno i da će biti u drugom šeširu na žrebu za kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2026. godine. U pitanju je žreb koji nas čeka već 13. decembra u Cirihu i koji će biti drugačiji nego do sada.

Kao što je poznato na Svetskom prvenstvu će igrati nikad više reprezentacija (48) i zbog toga će Evropa imati 16 "viza". Uprkos povećanju učesnika, kvalifikacije u Evropi će biti nikad teže - imaćemo ukupno 12 grupa sa po četiri ili pet reprezentacija i tek će pobednici ići direktno na turnir, dok će sve drugoplasirane ekipe ići u baraž (uz još četiri najbolje rangirane ekipe Lige nacija koje već nisu prošle dalje). Dakle, svi oni će se boriti za dodatna četiri mesta na Svetskom prvenstvu u SAD, Meksiku i Kanadi, ali pre toga treba da saznaju s kim igraju...

Ironija je u tome da iako je žreb 13. decembra, zapravo većina neće znati sve svoje rivale sve do marta, zbog bizarne odluke koju je donela UEFA, naravno uz blagoslov FIFA. I to je nešto što može da "zadesi" i Srbiju.

Srbija možda mesecima neće znati rivale

MN Press Srbija Danska

Verovali ili ne, ali samo četiri grupe će biti do kraja formirane kada se obavi žreb 13. decembra. Čak osam grupa će biti "otvoreno" do marta zbog toga što se čekaju utakmice četvrtfinale Lige nacija (20. i 23. mart 2025. godine). Ovog petka će tako sledeći timovi biti žrebani: Portugal, Francuska, Nemačka i Španija kao povlašćeni, odnosno Hrvatska, Italija, Holandija i Danska kao nepovlašćeni.

Tako će na žrebu iz najboljeg šešira biti papirići na kojima piše recimo "pobednik drugog para plej-of utakmice" ili "poraženi iz trećeg para plej-of utakmice". Dakle, neće biti dodatnog žreba.

UEFA legalizovala "nameštanje" žreba

Svetsko prvenstvo 2026, Mundijal 2026
ssi77/Shutterstock 

Ono na šta nisu računali u Nionu je da su ovim potezom praktično "legalizovali nameštanje" žreba. S obzirom na to da Liga nacija nije naročito bitno takmičenje i pehar u njemu ne donosi naročito veliku radost bilo kome, možda će važnije biti iskoristiti opciju biranja jedne od dve grupe za koju su žrebani timovi iz baraža.

Kako će to moći? Pa, prosto jer igraju utakmice baraža Lige nacija četiri meseca posle žreba i mogu da biraju između dve opcije.


Recimo, ako dobijemo par Francuska - Hrvatska, oni će znati da su im dve grupe na žrebu opcija, kao pobednika duela baraža i kao poraženog iz baraža, pa će na osnovu toga možda moći i da procene šta im više odgovara.

Ne kažemo da će neko namerno izgubiti baraž da bi dobio lakšu grupu, ali dešavale su se i sumnjivije stvari u kvalifikacijama. To bi mogla na svojoj koži da oseti i Srbija, ako bude smeštena u grupu koja nije konačna. Preciznije, samo ako na žrebu dobije Belgiju, Englesku, Austriju ili Švajcarsku - ne mora da misli na to.

Kako izgledaju šeširi za žreb za Svetsko prvenstvo?

Srbija Danska  (5).JPG
MN Press 

Fudbalska reprezentacija Srbije je u drugom šeširu i samo sa timovima iz njega ne može da igra u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. U prvom su daleko jače ekipe, dok i u trećem i četvrtom postoje "nezgodne" ekipe poput Albanije, Irske, Slovenije, Škotske ili Bugarske koje bi valjalo izbeći.

  • 1. šešir: Francuska, Španija, Engleska, Belgija, Holandija, Portugal, Italija, Nemačka, Hrvatska, Švajcarska, Danska i Austrija.
  • 2. šešir: SRBIJA, Mađarska, Ukrajina, Turska, Švedska, Vels, Poljska, Slovačka, Rumunija, Grčka, Norveška i Češka.
  • 3. šešir: Škotska, Slovenija, Irska, Finska, Gruzija, Albanija, Severna Makedonija, Island, Bosna i Hercegovina, Severna Irska, Crna Gora i Izrael.
  • 4. šešir: Bugarska, Luksemburg, Belorusija, Jermenija, tzv. Kosovo, Kazahstan, Azerbejdžan, Estonija, Kipar, Letonija, Farska Ostrva i Litvanija.
  • 5. šešir: Moldavija, Malta, Andora, Gibraltar, Lihtenštajn i San Marino.

Gde se igra Mundijal 2026?

mundijal srbija.jpg
Shutterstock/Fauzan Fitria 

Na Svetskom prvenstvu u SAD, Meksiku i Kanadi 2026. će ubuduće biti 12 grupa (umesto dosadašnjih osam) od po četiri reprezentacije. Dakle, ukupno 48! Najbolje prvoplasirane i drugoplasirane će proći u narednu fazu, kao što je to i do sada bio slučaj, međutim u nastavak takmičenja će i osam najboljih trećeplasiranih timova. Preciznije, više timova će prođi u nokaut rundu nego što će ispasti posle grupne faze, što FIFA sve radi kako bi povećala profit.

Igraće se čak 40 utakmica više nego što je to bio slučaj od poslednje promene formata 1998. godine, ukupno 104. Zbog toga bi Svetsko prvenstvo trebalo da traje i duže nego obično (čak 39 dana) sve od 11. juna do 19. jula.

Ko su gradovi domaćini Svetskog prvenstva 2026. godine? Vankuver i Toronto su jedini predstavnici Kanade, Monterej, Gvaldalahara i Meksiko Siti jedina tri grada koja "daje" Meksiko, dok SAD dominiraju - tu su Majami, Atlanta, Hjuston, Dalas, Kanzas siti, Filadelfija, Njujork, Boston, Los Anđeles, San Francisko i Sijetl. Što se tiče pomenutih novih 16 mesta na Mundijalu, četiri će dobiti Afrika, po tri Evropa i Azija, po dve Severna Amerika i Južna Amerika, a jednu Pacifik.

BONUS VIDEO:

Kurir Zagrljaj Džake i Piksija