Fudbalski klub Crvena zvezda, poslednji osvajač originalnog Kupa šampiona, izbačen je iz UEFA takmičenja na leto 2014. nepunih mesec dana nakon proslave sedam godina čekane titule šampiona.

Najcrnji dan u istoriji slavnog kluba svanuo je nedugo po završetku najvećeg zabeleženog ezgodusa talenata u ovom delu Evrope, tokom kog je 18 fudbalera otišlo iz Ljutice Bogdana u periodu od godinu dana ostavljajući za sobom u svlačionici ili pravosnažnu presudu Arbitražne komisije FSS o raskidu ugovora na štetu kluba ili kovertu sa simboličnom sumom u vidu naknade za troškove školovanja.

Premda zvezdaši po inerciji u takvim situacijama staju na stranu kluba, u ovom slučaju nije bilo potrebno da pobegne njih 18 već možda samo Filip Stojković, Slavoljub Srnić i Veljko Simić kako bi i laiku postalo jasno da nešto ozbiljno nije u redu u kancelarijama na zapadnoj tribini stadiona, premalih da bi podnele količinu znanja, iskustva, principa i kolegijalnosti koje su sa sobom u Ljutice Bogdana ponela brojna zvučna imena iz sastava "Radne grupe" poslate da zaustavi urušavanje najtrofejnijeg kluba na ovim prostorima.

Nebojša Čović, jedan od trojice potpredsednika iz vremena kada je za odlučivanje bio potreban nedostižan konsenzus i predsednika i poslovnog direktora i generalnog sekretara i sportskog direktora i članova UO, saopštio je delegatima Skupštine u novembru 2013. da je aktuelan dug 44,7 miliona evra, ali je malo govora bilo o izvesnim posledicama nezabeleženog trenda koji nije okončan ni tužbom Marka Vešovića krajem te godine utoliko što je početkom naredne kao 19. u nizu otišao i Ognjen Ožegović.

Narednog leta dogodila se jedna od najčitanijih vesti u istoriji online novinarstva u Srbiji.

Četiri godine kasnije, Stojković, Srnić i Simić nalaze se na 90 minuta od ulaska u Ligu šampiona sa istom tom Crvenom zvezdom, čiji dres nisu vratili ekonomu neoznojen ni kada bi presedeli utakmicu na klupi za rezerve.

Njih trojica, zajedno sa još nekolicinom zvezdaša iz okosnice tima koji impresivno vodi najstariji među njima, Vladan Milojević, pokušaće ovog utorka u Salcburgu da posle decenije čekane jeseni i 25 godina sanjanog proleća u Evropi sruše još jednu barijeru - 26 godina od poslednje utakmice u grupnoj fazi najprestižnijeg takmičenja na kontinentu.

/MINUT ZA SVA VREMENA: CRVENA ZVEZDA U LIGI ŠAMPIONA/

Upravo zbog situacije u kojoj se klub nalazio pred samo četiri godine, dok je aktuelni trener radio u komšiluku i trojici crveno-belih poletaraca sa overenim ispisnicama mogao da ponudi grejanje u svlačionicama, zdrav teren za trening i redovna primanja, nije nevažno ko će večeras podno Alpa izboriti Ligu šampiona: Salcburg iz 11. ili Crvena zvezda iz 7. pokušaja.

Za crveno-bele je važno da ruše prepreke bez obzira na to šta se iza njih nalazi, da li aždaja od koje će u nekoliko nedelja doživeti više poraza nego u 68 bitaka sa Milojevićem na čelu ili prilika da se pomeri granica nedostižnog postavljena prošlog marta u Moskvi kada je na tih nekoliko milimetara ispod kopačke Aleksandra Pešića proleteo dvomeč sa Olimpikom iz Liona.

Nije nevažno to što u slučaju neuspeha postoji tačno određena otpremnina u vidu šest utakmica u Ligi Evrope i nagradi od pet miliona evra, ali ne bi bilo ispravno (a, ni zvezdaški) ako bi bilo ko od Milojevićevih 11 ponavljao te reči uz dobro poznatu Hendlovu melodiju koju je 1992. za potrebe buduće Lige šampiona adaptirao kompozitor Toni Briten.

Simbolično, baš tog proleća je Crvena zvezda najvredniju titulu branila po Mađarskoj i Bugarskoj, kada zvezdaši ni u najgorim noćnim morama nisu sanjali o dve i po decenije bez prilike da se bore sa najboljima među kojima su jednom i sami bili najbolji.

Da je svejedno ne bi se danas u Salcburgu pred "utakmicu decenije" okupilo najviše navijača još od Barija, zbog kojih ovo i jeste "utakmica decenije".

Srećno, crveno-beli!

12 RAZLOGA ZAŠTO JE TAKOĐE VAŽNO



1) Od poslednjeg učešća u elitnom takmičenju, 1992. godine, Zvezdi je ovo sedmi pokušaj da se domogne grupne faze Lige šampiona. Nijednom još nije igrala u aktuelnom formatu takmičenja koje je osvojila 1991. Red Bul Salcburgu, od kada nosi to ime (2005), ovo je 11. put da pokušava da uđe među najbolje evropske klubove.

Zvezda je u pomenutom periodu ispadala od Dinamo Kijeva, Bajer Leverkuzena, PSV Ajndhovena, Milana, Rendžersa i Ludogoreca, dok su uspešniji od Salcburga bili Valensija, Šahtjor, Makabi Haifa, Hapoel Tel Aviv, Didelanž, Fenerbahče, Malme (dva puta uzastopno), Dinamo Zagreb i Rijeka.

Sa kojim napadačem bi Milojević trebalo da počne?

2) Zvezda je poslednju utakmicu izgubila 21. februara u Moskvi, od CSKA (0:1), u revanšu šesnaestine finala Lige Evrope. U međuvremenu je eliminisana od Mačve iz Kupa Srbije, ali penalima posle 0:0. Salcburg je poslednji poraz doživeo 27. maja od Austrije u Beču. Bilo je ubedljivih 4:0 za domaćina u poslednjem kolu Bundeslige, ali je Salcburg mnogo pre toga obezbedio titulu.

Poslednji put na domaćem terenu, ekipa Marka Rozea izgubila je 17. januara od Jang Bojsa u prijateljskoj utakmici (0:2). U takmičarskom duelu na Red Bul areni nisu poraženi još od 27. novembra 2016, kada je Admira slavila 1:0 u prvenstvu Austrije.

3) I jedan i drugi klub plasmanom u plej-of kvalifikacija za Ligu šampiona imaju obezbeđenih 5.000.000 evra u slučaju eliminacije i igranja u grupi Lige Evrope, ali će pobedniku za plasman među elitu pripasti UEFA bonus koji iznosi 15.250.000 evra! Crveno-beli su kroz dosadašnji tok kvalifikacija zaradili 1.140.000 evra.

4) Klub iz Salcburga ranije se zvao Austrija Salcburg, ali ga je 2005. kupila poznata kompanija koja proizvodi energetsko piće, promenila mu ime i boju grba i dresa iz ljubičasto-bele u crveno-belu. Većina navijača zato je prestala da dolazi na utakmice i osnovala novi klub, pod starim imenom, koji se trenutno takmiči u četvrtom rangu austrijskog fudbala.

Zvezda - Salcburg

5) Stadion Red Bul arena ima kapacitet 31.895 mesta, ali je retko kada ispunjen. I u sredu se očekuje da na njemu bude više pristalica Crvene zvezde. Pominje se da bi iz Srbije, Austrije i okolnih zemalja moglo da dođe oko 10.000 navijača crveno-belih. Domaćin nije omogućio prodaju ulaznica putem Interneta, a na blagajni je dozvoljeno da jedna osoba kupi dve karte. U nedelju je na klupskom sajtu saopšteno da je prodato više od 20.000 ulaznica, tako da se očekuje sjajna atmosfera.

Gostujući navijači biće smešteni na južnoj tribini do zapada, a cene ulaznica za ovu utakmicu su od 18 do 37 evra (ne računajući lože i niže cene za decu).

6) Salcburg je od Beograda udaljen 810 kilometara. Ovaj grad poznat je kao rodno mesto čuvenog kompozitora i pijaniste Volfganga Amadeusa Mocarta. Sa oko 150.000 stanovnika četvrti je po veličini grad u Austriji. Nalazi se u središnjem delu države, a naziva se i "Vratima Alpa" zbog blizine poznatog planinskog lanca i brojnih skijališta.

7) Jedini fudbaler koji je igrao i za Crvenu zvezdu i za Red Bul Salcburg je Milan Dudić. Bivši štoper bio je član crveno-belih od januara 2002. do jula 2006, kada je prešao u austrijski klub. Dres Salcburga nosio je do jula 2011, a onda još tri godine igrao za Šturm, u kojem je završio karijeru.

Dudić je sa Zvezdom osvojio dve "duple krune" (2004. i 2006), dok je sa Salcburgom dvaput bio prvak Austrije (2007. i 2009).

8) Utakmicu u Austriji sudiće turski arbitar Cunejt Čakir, kojem će ovo biti prvi meč ove sezone, odnosno od polufinala Svetskog prvenstva u Rusiji između Engleske i Hrvatske (1:2). Dosad je vodio 138 međunarodnih duela, a prosečno sudi 0,27 penala po utakmici i pokazuje 0,21 crvemo, a 3,98 žutih kartona. Statistički gledano, za nijansu je strožiji prema domaćim timovima.

9) Crvena zvezda je posle 0:0 u prvoj utakmici na domaćem terenu prolazila četiri puta, a triput bila eliminisana.

10) Zbog povrede, Vladan Milojević neće moći da računa na vezistu Lorenca Ebisilija, dok će Marko Roze biti bez Zlatka Junuzovića, takođe igrača sredine terena. Neizvesno je da li će Zvezdin kapiten Vujadin Savić igrati od prvog minuta ili će prednost dobiti Srđan Babić.

11) Utakmica u Salcburgu biće oproštajna za Nemanju Radonjića od Crvene zvezde, jer je već dogovoren njegov transfer u Olimpik Marsej. Nema sumnje da će mladi krilni napadač imati ogroman motiv da pomogne saigračima uoči odlaska.

12) Vladan Milojević je veliki poštovalac nemačke škole fudbala i sam je pričao da je Red Bul Salcburg imao ogroman uticaj na njegovu trenersku karijeru. Prvo na konferenciji za medije, a onda i opširnije u intervjuu za Mondo.

Njegov kolega, Marko Roze, je u pravo đak te škole. Radio je sa Tomasom Tuhelom i Martinom Šmitom u Majncu, a samostalno je vodio Lokomotivu Lajpcig, pre nego što je 2013. stigao u Salcburg. Posle rada u mlađim kategorijama, od prošle sezone je trener prvog tima.