Ko je "državni ljubimac" i ko dobija više novca iz budžeta, jedna je od tema kojom se bave ljubitelji fudbala u Srbiji, ali i uprave dva najpopularnija kluba u Srbiji, kojima je to izvor besomučnih prepucavanja.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je još tokom boravka u Njujorku najavio da će biti saopšteni podaci o tome koliko su novca od države (dakle, novca poreskih obveznika) dobili Crvena zvezda i Partizan (i fudbalski i košarkaški klubovi). Ne čekajući istupanje nosilaca vlasti, Partizan je svoje podatke već ranije izneo.
Zvanične podatke danas je saopštio ministar finansija Siniša Mali.
Država je, na razne načine, od 2014. godine, pomogla Fudbalski klub Crvena zvezda sa 727 miliona dinara, a Partizan sa 899,4 miliona (ovaj podatak je podudaran sa onim što je FK Partizan već objavio).
Mali je novinarima rekao da je država, bilo direktno iz budžeta ili preko ministarstava, ili indirektno, preko javnih preduzeća za Košarkaški klub Crvena Zvezda dala 1,626 milijarde dinara, a KK Partizanu sa 1,217 milijardi dinara, prenosi Fonet.
"Kada saberete te cifre, to je ukupno više od 4,4 milijarde dinara koje je država izdvojila preko raznih preduzeća, Grada Beograda, lokalnih samouprava, ministarstva, Vlade Srbije za funkcionisanje fudbalskih i košarkaških klubova Crvena zvezda i Partizan", rekao je Mali.
Na pitanje novinara koliki su dugovi tih klubova, rekao je da ne zna, ali da je poreska uprava odobrila za ta četiri kluba reprogram dugova za porez na imovinu u iznosu od MILIJARDU DINARA.
Svako može dobiti reprogram poreskih dugova ukoliko obezbedi odgovarajuće garancije, rekao je on i dodao da nema informacije da li klubovi redovno izmiruju obaveze od trenutka reprograma.
Mali je rekao da te podatke daje kako bi građani videli da država za oba kluba izdvaja i podržava ih podjednako i da se trudi da bude "uravnotežena na najbolji mogući način". Dodao je i da će država nastaviti da pomaže ove klube.
Ovo je novac dat u gotovini, a tu je i podrška i kroz kredite, davanje različitih garancija i reprogram poreskih obaveza, istakao je on i dodao da o dodeli tih sredstava odlučuje veliki broj institucija, a pored toga, javna preduzeća, poput Telekoma Srbija, sama usvajaju svoje budžete.
"Vidite koliko se trudimo da to bude uravnoteženo na najbolji mogući način. U ovom slučaju više novca je dobio Partizan, a manje Crvena zvezda u fudbalu. S druge strane, kada je košarka u pitanju, više je dobila Crvena zvezda, ali je važno da građani shvate da ćemo iz godine u godinu podržavati ove klubove kao što smo to činili i do sada", rekao je Mali.
Na pitanje koliko sada duguju klubovi Crvena zvezda i Partizan i zašto građani ili privatni preduzetnici ne mogu dobiti reprogram dugova kao ti klubovi, ministar je rekao da svako može dobiti reprogram poreskih dugova, ukoliko obezbedi odgovarajuće garancije.
"To je uredba koju je vlada usvojila još pre nekoliko godina i to se sprovodi tako da ne postoji diskriminacija između klubova Zvezde i Partizana, već i bilo kog drugog kluba ili bilo koje druge institucije", rekao je Siniša Mali.
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ako nas ne motiviše Zvezda, ne znam ko će": Žocova poslednja poruka pred derbi!