Klub sa "Enfilda" je planirao u sredu da održi tradicionalni pomen na stadion na 31. godišnjicu tragedije na Hilsborou, ali je morao biti odložen zbog pandemije korona virusa.
Zato je pokrenuta video kampanja za obeležavanje sećanja na 15. april 1989. godine kada se na stadionu u Šefildu dogodila jedna od najvećih tragedija u istoriji fudbala.
Tada su se u polufinalu FA kupa sastali Liverpul i Notingem Forest, a zbog propusta u obezbeđenju, pogrešnih procena i ljudskih grešaka, navijači su jurnuli na tribinu koja je već bila prepuna. Od udarnog talasa poginulo je 94 navijača, dok je dvoje kasnije umrlo.
"Danas je najvažniji dan za naš fudbalski klub svake godine. Plan je bio da danas budemo zajedno na Enfildu, ali to nije moguće. Jedino u šta možemo biti sigurni je da smo u mislima s vama. Verujte, vi ste u našim mislima. Imate naše misli, u našim ste molitvama, a najviše od svega imate našu ljubav. Nikad nećeš hodati sam", rekao je Klop u video poruci upućenoj porodicama žrtava Hilsboroa.
Grad Liverpul uprkos otkazivanju pomena na stadionu, planira da obeleži ovaj tragični datum na različite načine.
U čast žrtava gradska zvona će zvoniti 96 puta, minut ćutanja će biti održan tačno u 15.06 kada je prekinut meč protiv Notingem Foresta u Šefildu, zastave će biti spuštene na pola koplja, a na velikom ekranu u ulici Lajm će biti postavljen slogan: "Nećemo zaboraviti nikad".
Podsetimo, pre nepune četiri godine "slučaj Hilsboro" dobio je epilog. Krajem aprila 2016. godine, britansko tužilaštvo utvrdilo je da je policijska greška uzrokovala tragediju na stadionu Hilsboro u Šefildu 1989. godine i smrt 96 navijača Liverpula uoči utakmice protiv Notingem Foresta.
Porota je utvrdila da je "policijska greška doprinela opasnoj situaciji i da navijači Liverpula svojim ponašanjem nisu izazvali nesreću, što znači da su nezakonito izgubili život i da je za to neko odgovoran".
Na ovaj način porodice žrtava konačno su dobile satisfakciju, pošto se dugo krila prava istina.
Naime, u izveštaju lorda Tejlora iz 1990. godine navodeno je i da je glavni uzrok tragedije loša policijska kontrola ulaska navijača na tribinu, ali je tadašnja vlast odlučila da nema dovoljno dokaza za pokretanje istrage protiv nadležnih iz policije.
Ta presuda značila je kraj istrage koja je trajala više od dve godine o najgoroj sportskoj katastrofi u Velikoj Britaniji.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!