Za nezvanični "početak kraja" SFR Jugoslavije smatra se tuča navijača i policije uoči utakmice Dinamo Zagreb - Crvena zvezda pre tačno 30 godina: 13. maja 1990.

Umesto fudbala, viđeni su neredi na stadionu "Maksimir" koji se i dalje prepričavaju.

Oko 2.500 gostujućih navijača neprijateljski su dočekani već po dolasku u Zagreb, ali je sve kulminiralo na stadionu kada su pristalice Dinama na severnoj tribini polomile zaštitnu ogradu i istrčale na teren. Bio je to znak za početak incidenata i na severnoj strani, gde su se Delije sukobile sa navijačima "modrih" smeštenim iznad njih, koji su ih prethodno konstantno gađali kamenicama.

Opšti haos smirio se tek kada je malobrojnim policijskim snagama stigla pomoć, a kao jedna od najupečatljivijih i najtužnijih slika tog dana ostalo je šutiranje policajca od strane Dinamovog igrača Zvonimira Bobana, tada 21-godišnjaka.

* doktor Dejan Zec za Mondo govori o tome kako je Zagreb gledao na Crvenu zvezdu, kako na Partizan *

O tome kako je on doživeo ove nerede i šta oni za njega znače, za MONDO je govorio bivši Zvezdin golgeter Darko Pančev.

"Ne mogu to da tvrdim, ali kasnije se tako pričalo, ti neredu si bili 'probni balon' za raspad države koji se nedugo potom dogodio. Navodno su neredi na 'Maksimiru' organizovani da bi se smenili policijski komandiri i načelnici koji nisu bili Hrvati".

Pančev kaže da pre dolaska na stadion nije naslućivao šta se sprema. 

"Nije bilo nikakvih najava, niti znakova da utakmica može biti prekinuta. Ceo naš boravak od dolaska u Zagreb prošao je bez problema i ništa negativno nije se 'osećalo u vazduhu'. Barem ja nisam primetio tako nešto", ispričao nam je i dodao:

"Sve je izgledalo normalno do trenutka lomljenja ograde i ulaska navijača na teren. Inače, razne provokacije na tribinama su u to vreme bile uobičajene".


Prisetio se makedonski centarfor i ponašanja Dinamovih igrača tokom incidenata.

"Svi zajedno smo otišli u svlačionice i čekali uputstva jer nismo znali, niti videli šta se tačno događa. Njihovi igrači su bili korektni prema nama, a sa nekima sam kasnije pričao u reprezentaciji i zajedničko mišljenje je da to što se desilo nije lepo i da je lako moglo da bude i mnogo gore".

Pomenuli smo već da je Zvonimir Boban imao svoj trenutak ludila.

"Zvone je kao mlad i ponesen situacijom reagovao neadekvatno za sportistu, ali ja znam da je on odličan i pametan momak i mislim da ga je euforija ponela. Svako može da pogreši...", smatra Pančev.

Godinu dana kasnije, Pančev je sa Crvenom zvezdom postao šampion Evrope i sveta, a veruje da bi dominacija crveno-belih, kao i tadašnje reprezentacije SFR Jugoslavije, u koju su taman zakoračili omladinski prvaci sveta iz 1987. godine - potrajala.

"Apsolutno, jer je na scenu stupala fenomenalna generacija pojačana za izuzetnim 'Čileancima' i realno gledano, bez lažne skromnosti, dolazila je dekada svetske dominacije jugoslovenskog fudbala".

Ali...

"Svetska politika je uništila ceo region, a ne samo fudbal", tužno zaključuje "zlatna kopačka" Evrope 1991. godine.