Američki milijarder Roko Komiso kupio je prošlog leta Fiorentinu po hitnom postupku, koji je opisao kao "najbrži u istoriji fudbala", ali godinu dana kasnije počinje da uviđa da stvari nisu tako idilične.
Jedna od stvari koje ga čudi, a koje su u Evropi potpuno normalne jeste: kako to da agent kontroliše igrače?
Komiso je od uzbuđenja brzo došao do surove realnosti ulaganja u evropski fudbal. Prvo je shvatio da planovi o izgradnji novog stadiona neće tako lako biti sprovedeni u delo, kako zbog propisa, tako i zbog nostalgije.
A onda je usledilo posebno iznenađenje: otkrio je da je stara uprava neposredno pre promene vlasništva potpisala niz ugovora, u koje je Njujork Tajms imao uvid, prema kojima Fali Ramadani, koji je u februaru imenovan kao deo organizacije za pranje novca, ima dozvolu da pronađe kupce za bar petoricu igrača sa spiska Fiorentine.
Naravno, za proviziju. A ako Fiorentina ne bi prodala nijednog, agentu bi bili isplaćeni penali.
Sva petorica su nosila dres Partizana.
To su sadašnji prvotimci Nikola Milenković i Dušan Vlahović, koji su trenutni prvotimci. Bivši sportski direktor Fiorentine Pantaleo Korvino dao je Tajmsu objašnjenje.
"Naša veza sa Ramadanijem bila je profitabilna za klub, pošto je njegova agencija ranije prodala igrače kao što su Stefan Jovetić, Matija Nastasić i Adem Ljajić za ogroman novac", rekao je on i naglasio da je sve uvek bilo u skladu sa pravilima i u interesu Fiorentine.
Ima i različitih mišljenja.
"Ovaj ugovor kao da garantuje plaćanje agenciji bez obzira da li se transfer ostvari. Teško je razumeti razloge zašto bi bilo koji klub pristao na to", rekao je Roj Vermer, pravni direktor FIFPro, svetskog sindikata fudbalera.
U objašnjavanju američkoj publici kako funkcionišu transferi u Evropi, Tajms je naveo jedan slikovit primer.
"Fudbalski agenti često koriste klubove posrednike i u drugom i trećem razredu evropskih liga kao usputne stanice. Jednog tinejdžera kupio je kiparski tim za tek nešto više od dva miliona dolara, na primer, a šest dana kasnije je prodat za više nego trostruku cenu", navodi se u listu bez pominjanja imena.
Sigurni smo da nije jedini takav primer, a u članku Tajmsa se ne pominju imena, Luka Jović je sa 18 godina otišao u kiparski Apolon, a Zvezda je od toga dobila tek dva miliona evra. To je bio januar 2016. godine, isti period kada je fudbaler potpisao ugovor sa Benfikom na pet i po godina za 6,6 miliona evra.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!