Davno je prošlo "zlatno doba" Serije A, dok Premijer liga samo podiže standarda koje je ionako sama zadala.
Najviše novca je u premijeršipu, klubovi iz te zemlje godinama su redovni u završnicama evropskih takmičenja, tamo je najveća koncentracija jakih klubova, jedini imaju "veliku šestorku", ali uprkos svemu tome, igrači koji blistaju u Engleskoj se teško snalaze u Italiji.
Prema poslednjim navodima nekadašnji as Totenhema Kristijan Eriksen mogao bi da bude proglašen za "višak" posle očajne sezone u Interu, što je sjajan povod da se podsetimo velikih imena koja su ostavila dubok trag u Premijer ligi, dok su u Italiji igrali jako slabo.
1. Tijeri Anri
Najbolji strelac Arsenala, legenda francuskog fudbala proveo je najbolje godine svoje karijere u Severnom Londonu. Ali, pre nego što je svojom brzinom, elegancijom i veštinom počeo da obara navijače s nogu, imao je period u Juventusu kada se jako mučio. U Monaku je blistao, a onda je skupo plaćen (za tadašnje uslove) i otišao u Torino. Za "staru damu" odigrao je samo 19 utakmica i postigao tek tri gola. Doduše, u Juveu je igrao i beka i krilo i spoljnog veznog, da bi ga tek Arsen Venger prebacio u čistog napadača, jednog od najboljih u svojoj generaciji.
2. Denis Berkamp
Još jedan Arsenalov junak važio je za jednog od najboljih evropskih igrača početkom '90-ih u Ajaksu, tako da nije čudo što je završio u Interu 1993. Ispostavilo se da je taj potez bio katastrofalan, jer nije igrao na svojoj poziciji. Bio je u Milanu klasičan "špic" i daje golove, umesto da igra iza centarfora, na poziciji na kojoj je postao poznat.
Jedan časopis imao je redovnu rubriku "Magarac nedelje", koja se bavila najgorim igračima u Seriji A, a u jednom trenutku je i promenila u "Berkamp nedelje". Posle 74 utakmice i 22 gola, prodat je u Arsenal za skoro iste pare za koje je kupljen. Ostalo je istorija.
3. Filipe Kutinjo
Prilično svež primer. Za svog mandata u Liverpulu postao je jedan od glavnih "vezista" u ligi, a golovi i pregled igre su skrenuli pažnju svih, a ponajviše Barselone, koja je izdvojila 160 miliona evra za njega. Ni posle toga se nije proslavio, ali je to mnogo u poređenju sa dolaskom u Englesku. Rafael Benitez ga je doveo na Enfild za oko 9 miliona evra, što nije neka velika suma. To je logično, jer Brazilac nije uspeo da se izbori za mesto u timu, tako da je 2012. poslat na pozajmicu u Espanjol, odakle je 2013. došao na Enfild.
4. Džo Hart
Kakva je tek ovo propast! Iako sada ima šansu da spasi karijeru u Seltiku, karijeru koja je krenula silaznom putanjom kada je Pep Gvardiola preuzeo Mančester siti. Španac ga je potpuno izostavio iz tima, jer je hteo golmana koji je brži na nogama, tako da je reprezentativac Engleske poslat na pozajmicu u Torino. Tek tamo je krenulo tragično. Prvo mu je ime ispisano pogrešno u protokolu prilikom debija, a onda je nedugo potom primio jedan od najkomičnijih golova. Bilo je to protiv Empolija, kada mu je saigrač vraćao loptu, a ona se po teškoj kiši zaustavila u bari između njega i Harta, a sa igračem Empolija između. Golman je istrčao, ali se okliznuo, tako da protivniku nije bilo teško da postigne gol.
Zbog svega toga je lako zaboraviti da Hart ima čak 75 nastupa za Englesku i da ima tek 33 godine. Pre nego što ga je Siti odbacio, važio za jednog od najboljih evropskih mladih golmana.
5. Aron Remzi
Velški vezni igrač ima astronomsku platu u Juventusu (440.000 evra nedeljno) nije ispunio očekivanja u svojoj prvoj sezoni u Juventusu. Povrede i gubitak forme doveli su do toga da je odigrao tek 31 utakmicu za klub iz Torina i postigao samo četiri gola. U Arsenalu je važio za legendu, a čuveni su bili njegovi prodori u šesnaesterac i golovi.
6. Ijan Raš
Legenda Liverpula i najbolji strelac u istoriji kluba postigao je neverovatnih 346 golova u dva mandata sa "crvenima", ali ljudi zaboravljaju da je u međuvremenu igrao sezonu u Juventusu, 1986/87. Tamo nije ništa pokazao, u 29 utakmica dao je tek sedam golova, tako da je brzo poslat nazad u Liverpul na pozajmicu, gde je u 42 meča postigao 30 golova. Jasno je bilo da sledi pravi povratak kući, što se i desilo, tako da je Raš odigrao još punih osam sezona za "redse".
7. Nemanja Vidić
Legenda Mančester junajteda svojevremeno je sa Riom Ferdinandom činio najbolji štoperski dvojac u Engleskoj, a verovatno i u svetu u to vreme. Pet titula, tri liga kupa, pet Komjuniti šildova, Liga šampiona i Svetsko prvenstvo klubova dovoljno govore o uspehu sa "đavolima". Navijači su ga voleli i zbog beskompromisnog stava, tako da su ga u poslednjoj utakmici za Junajted pozdravili stojećim ovacijama čak tri puta!
U julu 2014. potpisao za Inter. Vidić je dobro počeo, u prvim kolima je bio i igrač utakmice, ali onda su stvari krenule nizbrdo. U meču protiv Palerma je napravio grešku i direktno skrivio gol Franka Vaskesa u utakmici koja se završila 1:1. Kada je Vatlter Materaci otišao, vratio se Roberto Manćini, koji ga je poslao na klupu u korist mlađih Andree Ranokije i Žuana Žezusa. U januaru, ugovor je sporazumno raskinut, a ubrzo potom, Vidić je objavio i da ide u penziju. Za Inter je odigrao 23 utakmice.
Da li smo nekoga propustili?
Pišite nam u komentarima.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
"Dajte dokaze za krađu, pa idemo zajedno u policiju i tužilaštvo": Direktor ABA lige o pritužbama na suđenje
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime
"Reći ću vam sada kakav je čovek Nikola Mirotić": Burna konferencija Mesine, progovorio posle 6 godina ćutanja
U mrežastim čarapama i miniću: Voditeljka na koncertu Jelene Rozge, prva došla i pokazala izvajane noge
Partizan traži da KSS ukine novo pravilo! "Protivno je propisima, Savez nije ovlašćen za to"