Fudbalski savez Srbije je prema navodima beogradskih medija dobio dokumentaciju vezanu za nameštanje dve utakmice odigrane u domaćim takmičenjima. 

Obimna dokumentacija vezana za ove mečeve ima nekoliko vrsta dokaza, od praćenja sumnjivih uplata u kladionicama, do analize učinka igrača na meču. 

FSS je ranije znao da oštro kažnjava aktere nameštenih mečeva, a u slučaju duela Smedereva i Kabela smo videli jednu od najvećih kazni u srpskom fudbalu. 

Ali kazne mogu da budu i mnogo oštrije! Ako pogledate disciplinski pravilnik FSS-a kazne za ovakve radnje su neverovatne! 

U članu 80 pravilnika stoji da  fudbalski radnik, klub, sudija, ili neki drugi učesnik na utakmici ili takmičenju, koji "zahteva ili učestvuje u neregularnosti", odnosno "stimušile druge" na aktivnosti kojima se krše propisi fudbalske igre, ili pravila takmičenja u vezi sa regularnošću, uključujići i pokušaj učešća...

...kazniće se na sledeći način:

- Igrač ­zabranom igranja od 6 meseci do 2 godine;
- fudbalski radnik, sudija ili drugi učesnik na utakmici ili takmičenju ­ zabranom vršenja funkcije od 1 do 2 godine ili zabranom vršenja bilo kakve aktivnosti u vezi sa fudbalom;
- klub oduzimanjem do 30 bodova ili kaznom do 30 negativnih bodova,
- klub vraćanjem u dva ranga niži stepen takmičenja ili vraćanjem u najniži stepen takmičenja, a u težem ili ponovljenom slučaju isključenjem iz budućih takmičenja tokom jedne ili dve takmičarske sezone;

Ako pogledate član 83 koji se odnosi na dostavljene informacije nadležnih organa UEFA, videćete da ukoliko ovo telo dostavi pisanu informaciju FS Srbije da su klub i fudbalski radnici "svojim činjenjem ili nečinjenjem ugrozili ili povredili integritet fudbalskih utakmica ili takmičenja", kazniće se na sledeći način:

- klub - novčanom kaznom od 1.000.000,00 (milion) do 10.000.000,00 (deset miliona) dinara, ili oduzimanjem 6 do 15 bodova, ili kaznom od 6 do 15 negativnih bodova za dobijanje prve informacije od UEFA. U zavisnosti od svih okolnosti konkretnog slučaja, organ koji izriče kaznu može kumulativno da izrekne novčanu kaznu ne manju od 1.000.000,00 (milion dinara), zajedno sa kaznom oduzimanja bodova ne manjom od 6 bodova, odnosno 6 negativnih bodova.

- klub - oduzimanjem od 6 do 30 bodova, ili kaznom od 6 do 30 negativnih bodova, za dobijanje druge informacije od UEFA,

- klub - diskvalifikacijom u najmanje jedan rang takmičenja niže u odnosu na takmičenje u kojem je bio učesnik u vreme izvršenja disciplinskog prekršaja iz ovog člana Pravilnika;

-fudbalski radnici ­ - zabranom vršenja bilo kakve aktivnosti koja je u vezi sa fudbalom u trajanju do godinu dana, za dobijanje prve informacije od UEFA;

- fudbalski radnici -­ zabranom vršenja bilo kakve aktivnosti koja je u vezi sa fudbalom u trajanju od godinu do dve godine, za dobijanje druge i svake naredne informacije od UEFA.

Uz to, Fudbalski savez Srbije je nedavno dodao i novi član Disciplinskog pravilnika koji se odnosi na napuštanje terena u toku meča, što je u prethodnih nekoliko godina umelo da se desi na našim terenima. 

Klub i igrači tima koji se u toku meča svojevoljno povuku sa terena, ili neaktivnim stavom na terenu (sedenje, ležanje, stajanje u mestu i sl.) odbiju da nastave meč, kazniće se:

- igrač koji inicira privremeni prekid igre - kaznom u trajanju od 6 meseci do godinu dana zabrane igranja;
- fudbalski klub učesnik Superlige i Prve lige Srbije - oduzimanjem od 3 do 12 bodova, odnosno od 3 do 12 negativnih bodova i novčanom kaznom u iznosu od 500.000,00 (pet stotina hiljada) do 5.000.000,00 (pet miliona) dinara;
- fudbalski klub učesnik Srpske lige i nižih liga - oduzimanjem od 3 do 12 bodova, odnosno od 3 do 12 negativnih bodova i novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 (sto hiljada) do 500.000,00 (pet stotina hiljada) dinara.

Kazne su predviđene i za trenere ili fudbalske radnike koji podstrekavaju privremeni prekid igre - i biće kažnjeni od šest do osam godina van fudbala.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.