Fudbaleri su već dugo na odmoru, a predstavnici klubova okupljenih u Izvršni odbor Zajednice Superligaša morali su da stave na tačku jesenji deo sezone ovog utorka.

Na sednici održanoj u prestonici konstatovano je da je prvenstvo regularno, orijetanciono je dogovoreno "kako će ko kome" da isplati dugovanja, odlučeno je da se reaktivira album sa samolepljivim sličicama i da se traži deo prihoda od sportskih kladionica...

"Prvenstvo nam je regularno, na šta ukazuje da od 120 utakmica nijedna nije prekinuta. UEFA, kroz sportske kladionice, vodi računa o nameštanju i ukazuje na sumnjive utakmice. Mi se ograđujemo od svakojakih izjava koje se pojavljuju, vezano za regularnost", poručio je generalni sekretar Zajednice Miodrag "Žuća" Janković, pošto su saslušani i verifikovani izveštaji takmičarskih organa.

Naravno, problema ipak ima u srpskom klupskom fudbalu.

"Problem je što ima malo publike i klubovi moraju na tome da porade. Jedan od važnih činilaca je infrastruktura. Država je preko lokalnih samouprava ušla u projekte rekonstrukcije stadiona u Užicu, Čačku, Jagodini, kao i u Subotici. U Slobodi se nadaju da će 15. marta, u polufinalu Kupa, na novom stadionu ugostiti Vojvodinu", dodao je Janković.

On ističe i da klubovi između sebe, kao i trenerima i igračima, duguju oko 300, do 350 hiljada evra.

"Obaveze stoje i niko ne beži od toga. Ali, materijalna situacija je u svim klubovima problem i kamen spoticanja u izvršenju obaveza. Međutim, one moraju da se izvrše do početka prolećnog dela sezone, što je 27. februara. Ili bar da se naprave sporazumi, odnosno da se dugovi reprogramiraju...", navodi Janković.

Gensek Zajednice kaže da postoje i dugovi prema toj organizaciji, ali da oni u ovom trenutku nisu u prvom planu.

Klubovi će morati do 31. decembra da se izjasne oko predloga pravilnika o transferima i registraciji igrača, kako bi on bio podnet Izvršnom odboru Fudbalskog saveza Srbije.

Takođe, postoji inicijativa da se u prodaji ponovo nađu albumi sa samolepljivim sličicama domaćih igrača.

"Agencija koja je zastupljena u Novom Sadu i Beogradu želi da plasira album i da trebalo bi da nam dostavi biznis plan. Klubovi od toga neće imati materijalnu dobit, već promociju. To bi sve trebalo da bude u redu", ocenio je Janković.

Izvršni odbor Zajednice namerava da potegne pitanje dela prihoda od sportskih kladionica.

"Sportske kladionica koriste imena i prezimena klubova, koji od toga nemaju nikakvu korist. Pokrenućemo inicijativu kako bismo videli kakva su nam prava. Nameravamo da učestvujemo u podeli prihoda na koji prava ima i država. Tako je, uostalom, ranije bilo sa sportskom prognozom", rekao je Janković.

Najavljeno je da će u skorije vreme biti regulisana i doping kontrola.

Sednici su prisustvovali predstavnici 11 klubova, od 16 koliko ih broji Superliga. Ljudi iz Inđije i Metalca iz Gornjeg Milanovca nisu stigli zbog saobraćajnih nezgoda na putevima, čelnici Hajduka iz Kule i Spartaka iz Subotice su na službenim putevima, dok je Vojvodina iz Novog Sada još ranije poručila da neće učestvovati u radu Zajednice Superligaša.

Novosađani su tu odluku doneli nakon što je Zajednica prihvatila predlog Slobode iz Užica da se zameni domaćinstvo sa Partizanom.

Predsednik Zajednice Branislav Babarogić najavio je da će razgovarati sa "pobunjenim" predstavnicima Vojvodine.

(Rade Jakšić, MONDO)