Crvena zvezda i Benfika u četvrtak uveče (18:45) igraju prvi meč u novoj sezoni Lige šampiona, a plan gostiju bio je da se na stadionu nađu i obeležja Hajduka iz Splita! Portugalska navijačka grupa "No Name Boys" odnosno Bezimeni momci u prijateljskim je odnosima sa Torcidom, zbog čega je smatrala da je prikladno istaći zastave hrvatske navijačke grupe na stadionu u Beogradu.
Po rečima ministra Ivice Dačića to se neće desiti, jer je srpska policija obavila detaljni pretres navijačkih rekvizita i oni neće moći da budu uneti. Ipak, na stadionu "Rajko Mitić" nalaziće se članovi grupe "No Name Boys", koji su sa Splićanima u prijateljskim odnosima. Njihova saradnja počela je davne 1994. godine - samo dve godine nakon osnivanja portugalske navijačke grupe.
Tokom gostovanja na utakmici u Splitu 1994. godine navijači Benfike istakli su transparent "Freedom for Croatia", a prilikom povratka kući trojica navijača portugalskog kluba poginuli su u autobusu prilikom saobraćajne nesreće. Prilikom posete Lisabonu navijači Hajduka ostavili su cveće na spomen ploči posvećenoj poginulima, a nakon tog gesta rodilo se prijateljstvo između Portugalaca i Hrvata.
Istorija Torcide
Jedna od najstarijih navijačkih grupa na ovim prostorima zvanično je osnovana još davne 1950. godine. Zanimljivo, osnivači Torcide bili su zagrebački studenti Ante Dorić, Vlado Mikulić, Šime Perković, Ante Ivanišević i Vjenceslav Žuvela, a navodno je ideja potekla od Bernarda Vukasa - najboljeg igrača u istoriji splitskog kluba.
On je imao priliku da na putovanjima vidi kako izgleda organizovano navijanje, bio je impresioniran atmosferom na fudbalskim utakmicama u Južnoj Americi, pa je i ime navijačke grupe u Splitu nastalo po uzoru na Brazil. Zvanično, Torcida je osnovana 28. oktobra, dan pred utakmicu protiv Crvene zvezde.
Sukobi sa navijačima Zvezde
Odmah sutradan je Torcida zabranjena! Nakon pobede nad Zvezdom (2:1) golom koji je postigao Božo Broketa državne i partijske strukture pokazale su neprijateljstvo navijačkoj grupi iz Splita. Vjenceslav Žuvela je izbačen iz Komunističke partije Jugoslavije i uhapšen, a isticanje imena navijačke grupe i njeno zajedničko delovanje su zabranjeni, zbog čega su se tadašnji članovi novog pokreta "prebacili" u ilegalu.
Torcida novi zamah dobija nakon 1980. godine, a tada su u nekadašnjoj Jugoslaviji sve češći huliganski ispadi na fudbalskim stadionima. Pored tuča u Beogradu i Splitu - uglavnom na tamošnjoj Rivi - pripadnici dve navijačke grupe sukobljavali su se i širom bivše države. Posebno su se isticale tuče na "neutralnim" terenima, kada se navijači obe grupe sretnu u povratku sa gostovanja.
Sukobi Delija i Torcide povremeno su se događali i nakon raspada Jugoslavije, a među navijačima crveno-belih i danas se povremeno mogu čuti stihovi "Mrzim Hajduk i Torcidu, mrzim tebe Marjane..."
Bonus video:
Šok! Pešić neće ostati selektor Srbije: "Pričao sam sa Čovićem, smeta mi samo jedno"
"Zamerio sam se Zvezdi, pa su me sklonili": Rade Bogdanović otkrio šta mu nisu oprostili!
Pešić otišao, Srbija traži novog selektora: Ko će biti naslednik na klupi reprezentacije?
Mondo ukrštenica za 5. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ovde su se Milošević i Holbruk sreli 2 dana pred bombardovanje! Bili smo na mestu gde je pisana istorija Srbije