Nekadašnji fudbaler Hasan "Braco" Salihamidžić napravio je izuzetnu karijeru u dresovima Bajerna, Juventusa i drugih klubova, a njegovi fudbalski počeci liče na filmsku priču kakvu bi na svetsko tržište mogao da plasira Holivud. Pre nego što je stigao u Nemačku idobio priliku da se anmetne u Hamburgu, Braco je osetio građanski rat u nekadašnjoj Jugoslaviji. I to iz više uglova...
Slavni fudbaler bio je kadetski reprezentativac u trenucima kada je počinjao rat, nesuđeno pojačanje Crvene zvezde, a zatim izbeglica jer je preko teritorije koju su držali hrvatski vojnici morao da napusti zemlju. Pre toga je njegov otac nedeljama pokušavao da pronađe vezu i pošalje sina na probu u neki od evropskih timova, kako bi mu omogućio nastavak karijere.
"Mislio sam da neću stići živ u Nemačku kada su nas na 11. kontrolnom punktu zaustavili naoružani hrvatski vojnici, koji su nam tražili pasoše. Svi putnici su imali hrvatske pasoše, osim mene koji sam imao pogrešnu boju isprava. Odmah su me okružili i počeli da me ispituju ko sam i šta sam, da bi nakon dugog ubeđivanja poverovali da sam fudbaler. 'Idi igraj fudbal', rekao mi je jedan od njih", prisećao se svojevremeno Hasan Salihamidžić.
Bio je to izlaz iz ratom zahvaćenog područja za tinejdžera koji je samo želeo da igra fudbal. Za Turbinu iz Jablanice, Velež iz Mostara, beogradsku Crvenu zvezdu, Hamburg, reprezentaciju Jugoslavije ili bilo koga drugog. Bio je to možda i jedini izlaz za igrača koji je kasnije napravio veliku karijeru, postao evropski šampion sa Bajernom i u dresu istog kluba osvojio šest titula u Nemačkoj. Krenulo je od poziva u kadetsku reprezentaciju zemlje koja se raspadala.
Otac Ahmed dovezao je Hasana i njegovog saigrača Vedrana Pelića 30. aprila iz Jablanice u Sarajevo, kako bi poleteli za Beograd i javili se na okupljanje nacionalnog tima. Došao je na okupljanje kadetske reprezentacije, poslednjim letom iz Sarajeva za Beograd pre nego je prekinut avionski saobraćaj na toj relaciji. Na putu Konjic - Sarajevo čekali su čak četiri sata, jer je na kontrolnom punktu moralo da se proveri da li je Fudbaslki savez Jugoslavije stvarno pozvao dvojicu mladih fudbalera. Kada su dobili dozvolu da prođu stigli su na poslednji redovan let između Sarajeva i Beograda, dvadesetak dana nakon što su u samom gradu počele borbe u okviru građanskog rata na prostoru bivše Jugoslavije.
Davne 1992. godine trojica mladih fudbalera iz Bosne i Hercegovine bili su kadetski reprezentativci Jugoslavije - pored Hasana Salihamidžića tu su bili njegov saputnik Vedran Pelić i Edis Mulalić, a kako je raspad države već počeo oni nisu imali gde da se vrate. Bilo je teško očekivati da će trojica maloletnika biti pušteni da se sami snalaze na području zahvaćenom ratom, pa su dva meseca ostali u Beogradu! U tom periodu trojica fudbalera trenirali su sa Crvenom zvezdom, koja je odmah primetila talenat mladog Salihamidžića. Lepe reči o mladom fudbaleru imao je i slavni Miljan Miljanić, ali je situacija u zemlji bila previše kompleksna. Ipak, Hasan je stekao i neka dobra iskustva u Beogradu.
"Bio sam 1991. na utakmici kad su igrali Crvena zvezda i Bajern. Imao sam priliku da osetim tu atmosferu, jer sam tada bio član mlade reprezentacije Jugoslavije", rekao je Hasan Salihamidžić pre nekoliko godina srpskim novinarima i zatim otkrio za koga je navijao: "Za Crvenu zvezdu! Normalno!"
Nakon višemesečnog boravka u Beogradu, Hasan Salihamidžić je morao da se vrati kući. Okolnim putem, preko Mađarske i Slovenije, pa Hrvatske koja nije blagonaklono gledala na to što prolazi kroz njenu teritoriju. Bezbedno je stigao, a u rodnom mestu uosetio je i užase rata koje nije mogao da spozna dok je udaljen od najrođenijih sam živeo u Beogradu.
"Na oko 10 kilometara od moje kuće bila je ratna linija, posle dva meseca otac je došao i rekao 'imamo kalašnjikov u kući i pištolje, uzmi ih i pretraži dva dela ulice'. Rekao mi je da povedem majku i sestru, da probaju da pobegnu. Kada sa 15 godina imaš kalašnjikov ispod kreveta... To nije normalno", pričao je jednom prilikom Salihamidžić.
Građanski rat u bivšoj Jugoslaviji za Hasana Salihamidžića završio se odlaskom u Nemačku, gde mu je dogovorena proba u Hamburgu. Presudan uticaj imao je brat Vahida Halilhodžića Ahmed ubedio klupske čelnike da ga pogledaju. Ređali su se Hamburg, Bajern, Juventus i Volfsburg, igrao je kao desno krilo ili desni bek, osvajao trofeje u najvećem klubu Bavarske i 42 puta igrao za reprezentaciju Bosne i Hercegovine. Dres Crvene zvezde nikada nije obukao, barem ne zvanično.
Bonus video:
Partizan preživeo dramu za prvo mesto u ABA ligi: Megini klinci 45 mučili crno-bele!
"Spasao sam Partizan, pomogao mu da bude prvak Evrope": Nebojša Čović poručio crno-belima da ga pozovu
Ovako izgleda tabela na polovini sezone: Tri tima na vrhu ABA lige, sve će odlučiti dva derbija u aprilu!
Zvezda produžila ugovor sa Sferopulosom: Grk ostaje u Beogradu, poznato i do kada!
Crvena zvezda zvanično produžila ugovor sa Janisom Sferopulosom: Oglasio se klub, javio se Željko Drčelić!