"Odlučujući trenutak utakmice... Darko Pančev i... Olmeta... Darko Pančev... Crvena zvezda je šampion Evrope... Crvena Zvezda je pobednik Kupa evropskih šampiona... Najveći uspeh jugoslovenskog klupskog fudbala... Darko, Darko, Darko... Zlatna kopačka Crvene zvezde pozlatila je naš crveno-beli tim... Kakva radost na stadionu Sveti Nikola... Kakvo veselje medju 15-20 hiljada Delija...".

Svi navijači Crvene zvezde sećaju se reči komentatora Milojka Pantića posle odlučujućeg jedanaesterca, koji je realizovao Darko Pančev u Bariju protiv Olimpika i doneo zvezdi titulu šampiona Evrope 1991. godine.

Legendarna Kobra, kako su ga zvali navijači Zvezde, trenutno je u rodnom Skoplju, odnosno matičnom Vardaru.

"U ovom trenutku brinem se o sportskim stvarima u Vardaru, a uključio sam se pre sedam meseci u rad kluba", rekao je na početku razgovora za MONDO Darko Pančev.

Navijači vas naviše pamte po igrama u dresu Zvezde i tituli iz Barija, kada ste šutirali oslučujući penal. Kako sada gledate na taj uspeh i da li mislite da Zvezda ili bilo koji klub sa prostora bivše Jugoslavije može da ponovi nešto slično?

"Sigurno da je Zvezda postigla uspeh o kome sanjaju svi najveći evropski klubovi, a gledajući danas prvenstva svih bivših jugoslovenskih republika, teško da neki klub može da ponovi ovaj uspeh".

Mislite li da je ta godina, na neki način, Zvezdu skupo koštala, jer klub i dalje žive na uspehu iz 1991. godine, što je Partizan iskoristio i organizaciono a i po trofejima se približio crveno-belima.

"Moguće je da se Zvezda opustila posle ovih velikih uspeha, medjutim, mislim da se polako navikava na realnost i vraća na stare staze".

U kakvim ste odnosima sa bivšim saigračima iz Zvezde i da li dolazite na proslave godišnjica Barija?

"Svako je otišao svojim putem i živi onako kako misli da treba i normalno je da se zbog toga retko čujemo i vidjamo, ali svakako da je prijateljstvo ostalo".

"Zlatna kopačka" stigla posle 15 godina

Po dolasku u Zvezdu morali ste u vojsku pa tek onda u ekipu. Ipak, šansu ste odmah iskoristili i tri godine zaredom bili najbolji strelac Jugoslavije. Todor Veselinović, Slobodan Santrač i vi ste jedini igrači u bivšoj državi, koji su četiri puta bili najbolji strelci šampionata.

"Ja sam odrastao u Vardarovoj školi, i Vardar i Zvezda će uvek biti u mom srcu, i drago mi je da sam jedan od tri igrača u bivšoj jugoslovenskoj ligi koji je četiri puta bio najbolji strelac šampionata."

Te 1991. ste bili i najbolja kopačka Evrope, a titulu ste primili 15 godina kasnije i to iz ruku Mišela Platinija.

"Bio sam najbolji strelac Evrope sa 34 gola, a trofej nisam primio te godine zbog raspada zemlje i početka rata. Ali sam se u knjigama UEFA vodio kao osvajač tog trofeja, i drago mi je da sam ga i dobio".

Kraj karijere u 29. godini

Iz Zvezde ste 1992. godine prešli za rekordnu sumu u Inter. Tamo je trener Banjoli igrao defanzivno, tako da se niste snašli u milanskom klubu

"Tačno je da sam napravio veliku grešku prelazeći u Inter, koji je tada igrao defanzivni fudbal, i žao mi je zbog toga".

Posle Intera igrali ste za manje klubove Lajpcig, Fortunu i Sion. Ni tamo niste tresli mreže kako smo navikli. Manje je poznato da ste još od Intera neprekidno imali problema sa povredama, što je rezultiralo i preranim završetkom karijere u 29. godini.

"Razočaran dešavanjima u Interu, išao sam u manje klubove tek reda radi i zbog neredovnog igranja počeo sam i da se povredjujem, zbog toga sam rešio da ranije prekinem".

Kako gledate na svoje partije u dresu reprezentacije. Učestvovali ste na Mundijalu u Italiji i postigli dva gola, a onda u kvalifikacijama za EP dobili ste pravu šansu i bili najbolji strelac, ali ipak ta reprezentacija je zbog sankcija ostala uskraćena za velika takmičenja.

"Mislim da sam pružao dobre partije u reprezentaciji i žao mi je što selektor Ivica Osim nije verovao u neke mladje igrače, medju kojima sam bio sam bio i ja. Da se Jugoslavija nije raspala, siguran sam da bi u tom periodu harala Evropom i svetom".

Darovi za haške pritvorenike

Da li je tačna informacija da ste darovali dresove Vardara pritvorenicima u Hagu, koji su organizovali turnir i igrali u njima turnir ekipa iz bivše Jugoslavije?

"Tačno je da je Vardar poslao makedonskim pritvorenicima, na njihovu molbu, dresove,jer su imali fudbalske turnire i mislim da nema ništa loše u tome. I oni su ljudi koji vole sport", izjavio je Pančev.

(Nemanja Babić, MONDO)