Često se postavlja pitanje kako najveći srpski klubovi, Partizan i Crvena zvezda, kubure sa finansijama, uprkos milionskim transferima svojih najboljih igrača u inostranstvo.

Jedan od razloga leži u činjenici da se u klupsku kasu gotovo nikada ne slije pun iznos obeštećenja, već je nakon regulisanja obaveza prema menadžerima, bivšim klubovima i ko zna kome još, dobro ako ostane i polovina prvobitne sume.

To se ne bi dešavalo kada bi Partizan i Zvezda imali novca da za pojačanja iz Srbije izdvoje onoliko novca koliko diktira tržište. Umesto toga, prvo obeštećenje je najčešće simbolično, a račun se "prebija" prilikom sledećeg transfera.

Ta praksa nije ovdašnji izum, ali su obeštećenja po pravilu drastično manja, a procenti od dalje prodaje igrača veći nego u "normalnim" fudbalskim zemljama i idu do 30, 40, pa i 50 odsto.

"Zadovoljan sam. Mislim da je finansijski deo dogovora u skladu sa trenutnim stanjem na tržištu i realnom vrednošću fudbalera", rekao je predsednik Jagodine "Sportskom žurnalu", povodom prelaska u Zvezdu golmana Predraga Rajkovića i zadnjeg veznog Gorana Gogića.

Goran Milanović nije želeo da priča o konkretnim ciframa, jer će procedura potpisivanja ugovora biti obavljena u ponedeljak i utorak. Ipak, po jednom pitanju je bio jasan.

"Uz novac, naravno da su obavezni i procenti. Za obojicu igrača".