Baš zbog toga, četiri španska kluba koja nisu u privatnom vlasništvu, Real Madrid, Barselona, Osasuna i Atletik Bilbao nalaze se u problemu, ali ne samo oni, već i Valensija, Elče i Erkules, zbog toga što je u njih ušao kapital javnih preduzeća, odnosno kompanija u kojima je država većinski vlasnik.
Pre nastavka priče, zamislite samo kada bi ovaj zakon bio primenjen u Srbiji?
Ne samo Crvena zvezda i Partizan, već i mnogi drugi klubovi bili bi uskraćeni za ozbiljan novac od sponzorstava i donacija. Nije nemoguće da bi se i najveći "pogasili"... I ovo nije slučaj samo u fudbalu.
Dakle, Evropska Unija tokom ove nedelje podnela je optužnice protiv sedam španskih klubova, uz tvrdnju da su prekršili pravila poslovanja, a neka od tih pravila propisana su još 1992. godine.
Krajem prošle godine, španske vlasti poslale su u Brisel dokumentaciju o poslovanju svojih sportskih klubova, međutim nisu svi finansijski izveštaji "prošli" pred Evropskom Komisijom. Španci su zvanično dobili novi rok, 7. april, da isprave sve nepravilnosti, pre nego što se suoče sa potencijalnim sankcijama.
Sprovedene su tri odvojene istrage, s obzirom na to da su uočene tri različite nepravilnosti u poslovanju.
U prvoj istrazi, objedinjeni su Real, Barselona, Osasuna i Atletik Bilbao, kao jedini preostali klubovi u Evropskoj Uniji, koji nisu konvertovani u kompanije, već su ostali u društvenom vlasništvu. Prilagođeno našim uslovima, ostali su udruženja građana, što je slučaj i sa Zvezdom i Partizanom.
Nejasno je, međutim, kako EU planira da okonča ovu istragu, s ozbirom na to da su četiri španska kluba, prema zakonima Unije, morala još 1992. godine da prođu kroz ovaj vid tranzicije. Ovako, i dan danas, Real, Barsa i Osasuna, plaćaju pored na dobit u visini od 25 odsto, dok u baskijskoj regiji on iznosi 21 odsto, pa tako Bilbao najbolje prolazi.
Svi ostali, dužni su da državi, plaćaju porez na dobit u visini od 30 odsto.
Real Madrid je meta još jedne istrage i ona se tiče "dila" sa državom. Naime, madridske lokalne vlasti i Real nedavno su razmenili zemljišta i još neke nekretnine u svom vlasništvu, a takva vrsta reklasifikacije ne podleže porezu. I ideje ovakvog tipa mogle su da se čuju u Srbiji u prethodnim mesecima, a vezano za naše najveće klubove i njihovo zemljište.
Na kraju, treći postupak vodi se protiv Erkulesa, Valensije i Elčea, jer je uočeno da se na njihovim računima našao novac iz državnih preduzeća, što u vidu donacija i sponzorstava, što u vidu pozajmica. Ovo je, svakako, neizostavan primer poslovanja u srpskim sportskim klubovima i, svakako, presudan uslov za opstanak većine njih.
Međutim, Erkulesu, Valensiji i Elčeu naloženo je da taj novac vrate odakle je došao...
Posmatrano sa strane, sasvim je jasno šta bi sve bilo uskraćeno našim klubovima onog dana kada bi Srbija postala članica Evropske Unije.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji