Jermenski fudbal potresa niz skandala u poslednje vreme, a lavina je pokrenuta posle utakmice poslednjeg kola kvalifikacija za EURO 2016, u kojoj je Jermenija kod kuće glatko izgubila od Albanije, uz dva autogola.

Albanci su, uz ta tri boda, izborili istorijski direktan plasman na EP u Francuskoj narednog leta, uprkos tome što su četiri dana ranije, u Elbasanu, doživeli poraz od reprezentacije Srbije (0:2). Ipak, nakon kontroverzne presude Suda za sportsku arbitražu u Lozani, koji je mimo prakse preinačio odluku Disciplinske komisije UEFA i dodelio Albaniji tri boda za prekid u Beogradu, sve što su naši južni susedi morali da urade da ostanu ispred Danske je – da pobede u Jerevanu.

Uradili su to glatko, međutim...

Nakon što je grupa najvatrenijih navijača reprezentacije Jermenije krenula u otvorene proteste protiv predsednika AFF, Rubena Hajrapetijana, kontroverzni biznismen, za kojeg mediji u Jerevanu tvrde da je blizak sa čelnicima Vlade te zemlje, optužio je javno reprezentativce da su primili mito i prodali utakmicu sa Albancima (0:3).

U međuvremenu, navijači su optužili ovog funkcionera da je odgovoran za očajne rezultate reprezentacije i da se lično meša u sastav nacionalnog tima, kao i da svesno ne želi da zaposli selektora dovoljno jakog i kvalitetnog, koji bi samostalno vodio selekciju.

Hajrapetijan nije imenovao nijedanog reprezentativca u, kako je rekao, "izdaji", ali su još tokom same utakmice sa Albancima najsumnjiviji bili štoperi i golman, nakon nekoliko komičnih reakcija kod golova gostiju.

Na konkretno pitanje o tome da li smatra da su igrači namerno izgubili utakmicu nakon što su uzeli novac za to, rekao je doslovce:

"Definitivno su naši igrači to uradili".

Čudi, međutim, da na ovaj intervju nije reagovala UEFA i FIFA, već grupa reprezentativaca predvođena Henrikom Mhitarjanom. Njih devetorica obratila su se javnosti pismom u kojem sve demantuju.

"Glasine i spekulacije vezane za utakmicu sa Albanijom su totalno lažne. Mi neizmerno verujemo jedni drugima u reprezentaciji i pokušaj kreiranja 'izdaje' u našim redovima neće nigde odvesti".

Posle ovog pisma i sastanka sa navijačima, grupom "Crveni orlovi", predsednik saveza je promenio ploču i ublažio optužbe, mada snimci prvobitnog intervjua postoje.

"Nisam rekao da je meč bio prodat. Rekao sam da se dogodila izdaja", uskočio je sam sebi u usta.

Ipak, ceo ovaj skandal ostaje na marginama interesovanja većine evropskih medija, UEFA za sada nije reagovala, a i kako da reaguje kada je i sama u jeku skandala zbog korupcije i davanja, tj. primanja mita? I sam predsednik UEFA Mišel Platini je pod suspenzijom zbog istih nečasnih radnji, pa je teško očekivati da se u Nionu uopšte i bave ovakvim slučajevima, kada se na kraju možda ispostavi da su i sami deo istih.

Na kraju, sam Hajrapetijan povezan je sa mnogim kotroverznim događajima u Jermeniji i pod pritiskom je javnosti, tako da će najverovatniji ishod ovog potencijalno velikog skandala biti – ništa.