Udarac sa bele tačke, precizno "namazane" na tačno 11 metara od gola, često se u fudbalu naziva i najlakšom šansom za postizanje gola. Da je tako i golman bi se sklonio sa gola, izvođač penala bi bio najlošiji igrač ekipe, a to sigurno ne bi bila tehnika kojom bi se odlučivao pobednik u utakmici bez golova...
Mnogi igrači su baš zbog tih penala i počeli da treniraju fudbal.
Jedni su maštali o penalu na Svetskom prvenstvu u poslednjim trenucima utakmice i kako svojim pogotkom uveseljavaju naciju, dok su drugi zavoleli ulogu golmana vešto se bacajući između dva kamena koja su u detinjstvu znala poslužiti kao kao stative.
S obzirom na veliki broj penala u jesenjem delu Superlige, ali i solidan broj promašaja, MONDO se detaljno bavio statističkim podacima vezanim za "najstrožu kaznu" u 22. kola dosadašnjeg dela prvenstva Srbije.
Za početak onaj najosnovniji...
Protekle jeseni je u 22. kola Superlige Srbije, odnosno tačno 176 utakmica, dosuđeno je čak 52 penala, od kojih je realizovano njih 36.
Iako kažemo "samo" ovo je u stvari i dobar statistički podatak za izvođače, jer primera radi u sezoni 2013/14 posle istog broja odigranih utakmica dosuđeno je 49 penala, a realizovano je samo 29.
Najveći broj penala protekle jeseni dosuđen je u korist Partizana (7), a potom sledi Crvena zvezda (6), Radnik iz Surdulice (5) i Vojvodina sa (4), dok je znatno manji broj penala dosuđen u korist svih ostalih ekipa, a najmanje ih je "osvojio" Voždovac (1).
Partizan je i tim koji ima najviše promašaja.
Nakon što su pogodili prva dva penala ove sezone, oni su promašili čak pet, a pokušalo je čak pet različitih izvođača (Babović, Grbić, Živković, Ninković i Ilić). Osim njih, samo su još dve ekipe bile neprecizne dva puta: Crvena zvezda (Katai i Vijeira) i Spartak iz Subotice (Stefan Ilić i Milan Jokić).
Kao što smo na početku rekli, igrači su sa bele tačke bili neprecizni ukupno 16 puta, a čak 12 puta ih je u tome zaustavljao protivnički golman. Jedan pokušaj je završio na stativi (Ivica Jovanović), dok su tri puta igrači promašili čitav gol.
Trojica golmana uspela su da odbrane po dva penala, pa su tako "najefikasniji": Nemanja Stevanović (Čukarički), Nikola Perić (Vojvodina) i Stefan Čupić (OFK Beograd), dok su po jedan penal "skinuli" Jovanović (Radnički), Živković (Partizan), Krznarić (Mladost), Đogatović (Javor), Nikolić (Jagodina) i Budaković (Rad).
Kada je u pitanju broj dosuđenih penala protiv nekog tima, tu vodi Čukarički protiv koga je protekle jeseni dosuđeno šest jedanaesteraca, potom slede Jagodina i OFK Beograd sa po pet kazni zbog prekršaja u šesnaestercu, a po četiri puta je to bilo protiv Radničkog, Partizana, Radnika i Vojvodine.
Jedini tim protiv koga ove sezone nije dosuđen penal je Crvena zvezda.
A kako su igrači obično izvodili penale?
Saveti trenera su uglavnom takvi da se u većini slučajeva preporučuje jak udarac poluvisoko po sredini gola, ali kada bi šutirali "u sred srede", igrači u Superligi bi zapravo bili najneprecizniji.
Devet pokušaja bilo je usmereno na sredinu gola, a svoj put do mreže pronašla su samo četiri udarca. Golmani su dva puta uspeli da odbrane te udarce, dok su tri puta igrači prebacivali čitav gol.
Statistički su najbolje prolazili kada bi šutirali u levi ugao golmanovog gola.
U levo su šutirali i najviše puta (22), a osim jedne stative i tri odbrane golmana, svi ostali pokušaji su završavali u mreži. U desni ugao igrači su šutirali 21 put, a te pokušaje su golmani uspeli da zaustave svaki treći put (7 odbrana).
Najbolji strelac sa penala je Slaviša Stojanović iz surduličkog Radnika koji je četiri puta preuzimao "najveću odgovornost" i sva četiri puta bio precizan. Zapravo, Radnik je promašio samo jedan penal i to kada ga on nije izvodio. Slaviša se tri puta odlučio za pokušaj desno, a jednom levo – i nije promašio.
Učinak "tri od tri" ima Vladimir Golemić iz Mladosti, dok su Crvena zvezda i Partizan "isprobali" najveći broj različitih izvođača penala, pa su tako za crveno-bele šutirala petorica, a za crno-bele šestorica različitih igrača. Najveći broj penala skrivio je Bogdan Planinić iz OFK Beograda (3).
SUDIJE
Kao što smo rekli dosuđena su 52 kaznena udarca u jesenjem delu sezone, što znači da je na svakoj trećoj utakmici bio jedan jedanaesterac. U 26 situacija su sudije za faul unutar kaznenog prostora, ili ređe igranje rukom, igraču koji je napravio "prestup" pokazivali žuti karton. U čak 23 situacije sudija nije pokazivao karton, mada je bio primera da bi pokazao karton zbog protestovanja, a ne zbog prekršaja koji je prethodio penalu, dok je u SAMO tri situacije pokazan direktan crveni karton.
Da li je u pitanju "nesigurnost" zbog pokazivanja na jedanaesterac ili nešto drugo...
U "strogoći" prednjače trojica sudija: Danilo Grujić, Bojan Nikolić i Aleksandar Vasić, jer su oni dosudili po pet jedanaesteraca na utakmicama na kojima su sudili. Po tri puta su na "belu tačku" pokazivali Milorad Mažić, Srđan Jovanović, Milorad Milićević i Vlado Glođović, a za ovaj vid kazne se odlučilo čak 24 različite sudije.
(Milutin Vujičić, Mladen Šolak - MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina