Kada u subotu, u 15 časova, na stadionu u Lansu bude počela druga utakmica šampionata između Albanije i Švajcarske, hipotetički moguće je da tek dvojica, trojica fudbalera – od 22 na terenu – budu rođena u zemlji čiji dres nose.

Albanci, koji imaju veliku dijasporu širom Evrope i sveta, rekorderi su po broju fudbalera učesnika Evropskog prvenstva u Francuskoj koji su rođeni van granica svoje zemlje.

To i ne treba da čudi, s obzirom na to koliko je Albanaca živelo i živi na teritoriji bivše SFRJ, međutim "dobar" deo ekipe koju vodi Italijan Đani De Bjazi "dolazi" i sa Zapada Evrope, gde su prvi gastarbajteri iz zemlje naših južnih suseda pohrlili pre 50 i više godina.

Konkretno, 12 od 23 igrača reprezentacije Albanije rođeno je negde u inostranstvu, dok su osmorica fudbalera Švajcarske takođe stigla na svet van granica te države. Ovaj meč Grupe A, koji će uslediti posle večerašnjeg otvaranja turnira utakmicom Francuska – Rumunija, doneće još jedan kuriozitet.

Naime, na dve strane naći će se rođena braća – stariji Taulant Džaka izabrao je da igra za Albaniju iako je bio standardan u svim mlađim kategorijama švajcarskog reprezentativnog fudbala, dok je mlađi, Granit Džaka, iskoristio pravo da nastupa za Švajcarsku. Obojica su rođena u Bazelu i najbolji su primer u kojoj meri su migracije ljudi na Starom kontinentu posle Drugog svetskog rata dovele do "brisanja" granica, bar kada je sport u pitanju.

Pored starijeg Džake, još petorica fudbalera rođenih u Švajcarskoj odlučilo se da brani boje matice – Fredi Veseli, Migjen Baša, Škelzen Gaši, Arlind Ajeti i Amir Abraši.

Četvorica "Shqiponjata" rođena su u Jugoslaviji, tačnije Srbiji – golman Ertrit Beriša i kapiten Lorik Cana su iz Prištine, Ermir Lenjani iz Gnjilana, a Burim Kukeli iz Đakovice, dok je Naser Aliji rođen u Kumanovu, u Makedoniji.

Nešto manje od Albanaca, Švajcarci imaju osmoricu igrača rođenih "preko", destinacije su još egzotičnije neko kod njihovih rivala u subotu, jer igrači dolaze i iz Kameruna, Zelenortskih Ostrva, Zaira, ali veliku većinu čine fudbaleri albanskih korena i to mahom iz Makedonije i Srbije, odnosno sa Kosova i Metohije – Đerdan Šaćiri rođen je u Gnjilanu, Valon Behrami u Kosovskoj Mitrovici, Admir Mehmedi u Gostivaru, a Blerim Džemaili u Tetovu.

Hipotetički, selektori De Bjazi i Vladimir Petković mogli bi na teren stadiona Bolart-Delelis da izvedu 19 fudbalera albanskog porekla.

Ukupno, na EURO 2016 nastupaće 83 igrača koji su rođeni van granica zemlje za koju nastupaju, što čini neverovatnih 15 odsto, a poslednji u nizu koji se upisao u ovu kategoriju je mladi Nemac Roman Nojštater, koji je posle dva nastupa za "Die Maanschaft" u prijateljskim utakmicama, odlučio da prihvati poziv Rusije i zaigra za "zbornaju".

Predsednik te zemlje, Vladimir Putin, uručio mu je pasoš po hitnom postupku, iako Nojštater nije rođen na teritoriji Rusije, već Ukrajine, ali u vreme kada je ona bila u sastavu Sovjetskog Saveza.

Nojštater je nosio dres Nemačke 2012. protiv Holandije (0:0) i 2013. protiv Ekvadora (4:2), međutim kako nije zabeležio nastup u zvaničnoj utakmici, a vremenom je ispao iz konkurencije, Rusi su pronašli način da svoj nacionalni tim ojačaju fudbalerom rođenim u Dnjepropetrovsku.


Roditelji sadašnjeg fudbalera Šalkea vratili su se u Nemačku kada je Nojštater bio mali i verovatno nisu očekivali da će sina gledati u dresu reprezentacije Rusije, za koju je Roman debitovao 1. juna ušavši s klupe u porazu od Češke (1:2). Da ima sovjetsku prošlost ovaj brzonogi igrač može dokazati i tipičnim slovenskim, tj. ruskim imenom – Roman!

Rusi imaju i Brazilca, golmana Giljermea, koji je pasoš ove zemlje dobio u novembru 2015.

Na drugom mestu su Portugalci, koji imaju čak devetoricu igrača rođenih van granica svoje zemlje, a višemilionska dijaspora donela je Turcima osmoricu reprezentativaca rođenih u inostranstvu, mahom u Nemačkoj, koja i sama u svojim redovima ima nekolicinu igrača turskog porekla.

Najpoznatije znate i sami – Mesut Ozil, Emre Džan, itd.

Englezi imaju jednog reprezentativca rođenog van svojih granica, Rahima Sterlinga, koji je čak nastupao za mlađe kategorije Jamajke, ali je na teritoriji Engleske rođeno 19 igrača koji će nastupati za druge reprezentacije – devetorica za Vels i Republiku Irsku, a petorica za Severnu Irsku.

Da se plasirala na EURO, reprezentacija Srbije najverovatnije ne bi u svom sastavu imala igrače koji su rođeni van granica naše zemlje, jer Zdravko Kuzmanović i Neven Subotić već neko vreme nisu sa "orlovima", dok je grupa momaka rođena u dijaspori i dalje u mlađim selekcijama FSS.

Doduše, dres Srbije u poslednje vreme jesu nosila dvojica igrača rođenih van sadašnjih granica naše zemlje, no u vreme kada su Petar Škuletić i Milan Rodić došli na svet – to je bilo unutar granica Jugoslavije.

Škuletić je rođen 1990. u Danilovgradu, današnjoj Crnoj Gori, dok je Rodić rođen 1991. u Drvaru, današnjoj Bosni i Hercegovini.