Deco, ako se bavite fudbalom, ugledajte se na Miroslava Klosea!
Ne samo zbog golova koje je postizao, već i zbog fer-pleja po kojem je naširoko poznat.
Tokom 18 godina duge karijere dobio je samo jedan direktan crveni karton (igrajući za Kajzerslautern 2001). Na klupskom nivou još tri puta je bio isključen zbog dva žuta, dok je za reprezentaciju samo jednom izbačen sa terena i to protiv Srbije, zbog dva žuta kartona u utakmici na Svetskom prvenstvu 2010.
Miroslav Klose je, takođe, poznat i kao neko ko se nije libio da prizna nesportski potez i ukaže sudiji grešku, makar to bilo i na štetu njegovog tima.
Tako je 2005. godine, igrajući za Verder, odbio penal protiv Arminije jer je smatrao da nije fauliran, dok je 2012, u dresu Lacija, prizano sudiji da je igrao rukom, pa mu je poništen pogodak protiv Napolija.
Fudbalski savez Nemačke zbog oba poteza nagradio ga je priznanjem "sportsmen godine", a on je u svom stilu dao skromne izjave:
"Velika mi je čast zbog ove nagrade, ali sam takođe i malo iziritiran. Po meni, to je nešto što bi trebalo da je normalno. Ja ću uvek tako postupati", rekao je Klose 2005, a sedam godina kasnije i potvrdio svoje reči u Italiji.
"Sudija me je pitao da li sam dirao loptu rukom i nije mi bio problem da priznam. Mnogo dece gleda fudbal na televiziji i mi igrači bi trebalo da im budemo primeri kako da se ponašaju. Moj karakter je takav, ako mogu da pomognem sudiji u donošenju ispravne odluke, uvek ću to uraditi", objasnio je najbolji strelac u istoriji svetskih prvenstava, sa 16 golova na četiri Mundijala.
Evo te scene iz 4. minuta utakmice Napoli - Lacio, inače, rešene pobedom domaćina 3:0.
Miroslav Klose je rođen 9. juna 1978. u Opolu, na jugu Poljske, u porodici dvoje sportista. Otac Jozef igrao je fudbal u lokalnom trećeligašu Odri, a kasnije i u francuskom Okseru, dok je majka bila član ženske rukometne reprezentacije Poljske.
Pošto je bio nemačkog porekla, otac je odlučio da se porodica iz Francuske ne vraća u Šleziju, već su se preselili u Kuzel na jugozapadu Nemačke kada je Miroslav imao osam godina.
Zanimljivo je da se Klose nikada nije izjašnjavao po pitanju nacionalnosti, da li je Nemac ili Poljak, već je za sebe govorio da je - Evropljanin.
Ipak, kada je trebalo da prelomi 2001. godine, uprkos poziviju Fudbalskog saveza Poljske, izabrao je da nastupa za Nemačku... Jasno je da nije pogrešio, ali o tome nešto kasnije.
U novoj sredini, mladi Klose počeo je da igra fudbal u lokalnom sedmoligašu, a paralelno je učio stolarski zanat.
Fudbal je ozbiljnije počeo da igra tek sa 20 godina, u redovima nekadašnjeg bundesligaša, ali tada uveliko nižerazrednog Homburga. Samo godinu dana bilo je dovoljno da njegov talenat i fantastičan osećaj za gol dođu do izražaja, pa je usledio poziv četvorostrukog šampiona Nemačke, Kajzerslauterna. Dve sezone u drugom timu i 26 golova u 50 utakmica bili su preporuka ne samo za prekomandu u bundesligaški sastav, već i nagoveštaj da se radi o napadaču velikih mogućnosti.
Klose je imao neverovatan "njuh" za loptu, odlikovao se jednostavnošću i brzopoteznim rešavanjem situacija u protivničkom kaznenom prostoru, kao i udarcem glavom, čemu je doprinosila visina od 184 centimetra. Ako niste znali, svih 16 pogodaka na svetskim prvenstvima postigao je sa 11 ili manje metara udaljenosti od gola!
Igrajući za Kajzerslautern (147 utakmica, 53 gola, 25 asistencija), stekao je status reprezentativca Nemačke i privukao pažnju mnogih. Najuporniji bio je Verder, koji je sa visokim napadačem u martu 2004. potpisao četvorogodišnji ugovor. Potpis je klub iz Bremena koštao pet miliona evra.
Za zeleno-bele je u sezoni 2005/06. dao 25 golova u 26 utakmica, a ukupno je 63 puta bio strelac u 131 utakmici, uz čak 47 asistencija.
Takva statistika donela mu je leta 2007. transfer u minhenski Bajern, koji je iznosio 15 miliona evra.Sa Bavarcima, za koje je odigrao 150 utakmica, dao 53 gola i imao 28 asistencija, ostvario je najveće uspehe u klupskoj karijeri, osvojivši dve "duple krune" (2008. i 2010), igrajući finale Lige šampiona (2010), osvojivši Liga kup (2007) i Superkup Nemačke (2010). Na klupskom nivou pehare je podizao i u dresovima Verdera (Liga kup, 2006) i Lacija (Kup, 2013).
Kraj karijere Miroslav Klose dočekao je u Laciju. Stigao je leta 2011. iz Bajerna, kao slobodan igrač, a po završetku prošle sezone istekao mu je ugovor.
U Rimu će ostati upamćen po 64 gola i 35 asistencija u 171 utakmici, ali i kao jedini igrač "nebesko plavih" koji je postigao pet golova u jednoj utakmici. Bilo je to 5. maja 2013. protiv Bolonje (6:0) i to pre nego što ga je Luis Saha zmenio u 68. minutu!
I pored sjajnog učinka u klubovima za koje je nastupao, čini se da je Klose bio još inspirisaniji kada igra za reprezentaciju Nemačke. U 137 utakmica za "pancere" postigao je 71 gol, a Nemačka nikada nije izgubila kada je on bio strelac!
Sa nacionalnim timom bio je drugi na Svetskom prvenstvu 2002, pa treći na Mundijalu 2006, drugi na Evropskom prvenstvu 2008. i treći na Svetskom 2010. Vrhunac je stigao na kraju, kada se Nemačka 2014. u Brazilu popela na krov sveta!
Golom u polufinalnom demoliranju domaće selekcije (7:1), Klose je postao najbolji strelac u istoriji svetskih prvenstava sa 16 golova. Upisao se u svakom od četiri učešća na Mundijalima.
Šta drugo reći osim da će, sada već 38-godišnji, Miroslav Klose mnogo nedostajati svetskom fudbalu?
Srećom, samo na terenu, pošto je najavio da će se posvetiti trenerskom poslu. Bolje mesto za početak te karijere, od onog u stručnom štabu reprezentacije Nemačke, kada je on u pitanju, verovatno ne postoji.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!