I to su uspeli: Minhen - Nemačka 29:28

Autor Nikola Janković

Osmom uzastopnom, 29. od osnivanja Bundeslige, a 30. u istoriji kluba, Bavarci su prešli u vođstvo u odnosu na ostatak države. Svi ostali klubovi sakupili su 28 titula od premijerne Bundes sezone, 1963/64.

Bajern je prešao u vođstvo!

Osmom uzastopnom titulom prvaka, overenom - logično - golom Roberta Levandovskog po provali oblaka na severu, Bavarci su ispeli i ovo: Minhen - Nemačka 29-28.

Bar do kraja sledeće sezone, jedan klub imaće više titula od ostatka države, računajući period od osnivanja Bundeslige 1963. godine. Uz jednu osvojenu pre toga, petostruki prvak Evrope sakupio je ukupno 30 šampionskih tanjira... rekli bismo pehara, ali ne odgovara istini.

27/06 (D) Keln

Jedna "mekana" lopta iz 43. minuta igre, kojom je Džerom Boateng sa sredine terena prebacio kompletnu poslednju liniju odbrane Miloš Veljković - Kevin Fost - Nikas Moisander, bila je dovoljna legendarnom poljskom strelcu da "reši" Jiržija Pavlenku, utakmicu i kompletno prvenstvo: Verder - Bajern 0:1 (0:1)!

Na portalu naših kolega iz Banjaluke čitajte opširnije o utakmici na kojoj je "Leva" postigao 30. gol na 28. nastupu u ligi ove sezone, a 19-godišnji kanadski talenat Alfonso Dejvis isključen u 79. minutu, što ekipa trenera Florijana Kohfelda nije umela da iskoristi.

Bio je to, verovali ili ne, 11. poraz "zelenih" na poslednjih 14 utakmica na "Vezeru", s tim da u preostale tri nisu zabeležili pobedu, pa ih narednog vikenda očekuje "finale Svetskog prvenstva" - gostovanje Majncu, jedinom rivalu kojeg matematički mogu da sustignu u poslednjih 180 minuta fudbala u Nemačkoj.

I to bi moglo da prestane da važi već u sredu uveče, ako bi crveno-beli osvojili tri boda na gostovanju u Dortmundu. Pobeda Borusije ostavila bi četvorostrukog osvajača Bundeslige u igri za poziciju broj 15 - poslednju koja garantuje opstanak.

Opstanak je dostižan i sa 16. mesto, ali kroz 180 minuta baraža sa trećeplasiranim timom Cvajte, što će pokušati da izbegnu i Fortuna i Verder.

04 - Verder Bremen ...

Da su "zeleni" od 1. septembra i utakmice sa Augzburgom ostvarili bar jednu pobedu na svom stadionu, sa navijačima ili posle toga, fudbaleri Verdera ne bi strepeli za rezultat na "Vestfalenu" sutra uveče. Ovako, ni gol-razlika nije na njihovoj strani, kao prva "mera" za slučaj da dva tima završe sa istim brojem bodova.

Ni da "rešava" međusobni skor, ne bi im bilo ništa bolje, jer su od Majnca jesenas izgubili 0:5. Kod kuće.

Verder je osvajao titule 1965, 1988, 1993. i 2004, kada je čuvena postava Rajnke - Stalteri, Ismael, Krstajić, Davala - Ernst, Miku, Bauman, Listeš, Borovski - Ailton, Klasnić oduvala konkurenciju i obojila grad na severu u zeleno na nekoliko danas.

Od osnivanja Bundeslige 1963. godine proveo je samo jednu godinu u drugoligaškom društvu, sezonu 1980/81, pre četiri decenije.

Poslednji šampion koji ne dolazi iz Minhena je Borusija Dortmund, koja je pod vođstvom Jirgena Klopa osvojila vezane titule u sezonama 2010/11 i 2011/12.