Svakog 15. februara, na Sretenje, čeka se izlazak mečke iz pećine, kada se narodnim verovanjem nagoveštava hoće li zima potrajati još šest nedelja ili je proleće već na pomolu.
Ali ove godine, ljubitelji fudbala ne čekaju mečku, već "izlaze iz svojih pećina" jer i sami znaju da je proleće stiglo. Vratila se Liga šampiona! Ipak, nokaut faza najjačeg fudbalskog takmičenja ove sezone biće istorijska - kao nijedna u poslednjih 57 godina.
Ovaj 15. februar donosi nam prve mečeve osmine finala Lige šampiona, najvećeg dragulja UEFA i evropskog fudbala. Ali jedna stvar će biti drugačija: Nema više pravila gola u gostima!
I dok se budemo spremali za mečeve PSŽ - Real Madrid i Sporting - Mančester siti koji su na programu u utorak uveče, moraćemo da se podsećamo da gol postignut na gostujućem terenu vredi isto kao i onaj postignut na svom stadionu.
PRAVILO GOLA U GOSTIMA - ŠMEK EVROPSKOG FUDBALA
Naravno, ovo pravilo je ukinuto od početka sezone 2021/22, ali pravilo gola u gostima je svoju najveću čar i draž najčešće iskazivalo baš u završnici Lige šampiona. Tada se dešavalo da jedan pogodak promeni čitav tok dvomeča, što sada neće moći da bude slučaj.
Pravilo gola u gostima uvedeno je sredino šezdesetih godina prošlog veka, prvo u Kupu pobednika kupova, a onda i u ostalim UEFA takmičenjima. Tada su razlike između domaćih i gostujućih timova bile toliko velike da je UEFA morala da smisli način da ohrabri gostujuće timove da i oni "igraju fudbal".
Da li će vam nedostajati pravilo gola u gostima u Ligi šampiona?
Bio je to dodatni način da se izbegne igranje treće utakmice na neutralnom terenu, nakon što bi ekipe bile izjednačene posle dva susreta. Izbegnuto je i da timovi prolaze dalje bacanjem novčića.
Evropski fudbal je tim jednim pravilom dobio istinski šmek - nijedna druga promena nije mogla da donese tu moć koja bi značila da jedan pogodak može u potpunosti okrene situaciju i od tima koji je bio pred pobedom načini gubitnika.
To pravilo nam je donelo brojne nezaboravne trenutke - Barselonino izbacivanje Čelsija "iz" finala Lige šampiona u poslednjem minutu polufinala 2009, a šta tek reći za preokret Totenhema protiv Ajaksa u polufinalu 10 godina kasnije?
ZASTARELO PRAVILO VIŠE NE SLUŽI SVRSI?
Ipak, UEFA je prošlog leta odlučila da to pravilo više ne služi svrsi. Naveli su da je procenat pobeda domaćina drastično opao, a procenat pobeda gostiju drastično porastao. Isto se odnosilo i na broj postignutih golova.
"Istraživanje UEFA je pokazalo trajno smanjenje u broju pobeda domaćina-gosta (sa odnosa 61-19 procenata, na odnos 47-30 procenata) i prosečnog broja golova postignutog na domaćem-gostujućem terenu (sa odnosa 2.02-0.95 na 1.58-1.15 golova)", bilo je objašnjenje UEFA.
Domaći teren je prestao da donosi tako veliku prednost. Uostalom, poslednjih sezona smo imali prilike da gledamo dvomeče gde je bilo toliko golova da je sve više fudbalskih aktera (među kojima je i Arsen Venger) postavljalo pitanje - "Zašto su neki golovi vredniji od drugih, ako su oba tima prikazala tako neubedljivu igru?"
I ovo je odluka UEFA koja će doneti razdor među ljubiteljima fudbala - jedna strana će nostalgično žaliti za izgubljenim šmekom koji je gol u gostima donosio, tvrdeći da će manji klubovi ispaštati; druga strana će isticati da svaki gol treba da vredi podjednako.
Kojoj god školi mišljenja da pripadate, očekuje nas uzbudljivo proleće najboljeg evropskog fudbala. Samo nešto drugačije nego na šta smo navikli.
OSMINA FINALA LIGE ŠAMPIONA 2021/22
utorak, 15. februar
PSŽ - Real Madrid
Sporting - Mančester siti
sreda, 16. februar
Inter - Liverpul
Salcburg - Bajern
utorak, 22. februar
Čelsi - Lil
Viljareal - Juventus
sreda, 23. februar
Atletiko Madrid - Mančester junajted
Benfika - Ajaks
Svi mečevi igraju se od 21.00 časova. Revanši su na programu 8, 9, 15. i 16. marta.
Postanite deo MONDO SPORT zajednice na Viberu.