SPORT TEMA

FUDBALERI ZA KOJE NEMATE POJMA GDE IGRAJU: Gde su, šta rade? "Zlatni orlić" u Nepalu, Nindža u Indoneziji...

Autor Milutin Vujičić

Tradicionalno, za Novu godinu prisećamo se fudbalera koje smo "istisnuli iz memorije", a ponekad se zapitamo gde su i šta rade... Znate li gde igraju Čupić, Šaponjić ili Van la Para? Evo odgovora.

Izvor: Shutterstock/Igor Link/MN Press - montaža

Već šestu godinu zaredom na MONDU se na ispraćaju stare - i dočeku nove godine - prisećamo svih onih fudbalera koje smo nekako zaboravili. U pitanju su igrači koji su u jednom trenutku bili redovni deo naših izveštaja, ali i vaših fudbalskih razgovora sa prijateljima u kafani, međutim potpuno su sad nestali sa scene i teško da biste se "na prvu" setili gde to danas igraju… Ako igraju uopšte?

Nažalost, karijere su im otišle putem koji je malo ko mogao da pretpostavi, a u novogodišnjem raspoloženju nije zgoreg da se i mi zapitamo "gde su i šta rade", da ih bar na još neko vreme zadržimo u našoj memoriji.

Kao i uvek kada je u pitanju naša tradicionalna MONDO lista o "zaboravljenim fudbalerima", vodili smo se s nekoliko kriterijuma - poput toga koliko su poznati na ovim prostorima, koliko su se u poslednje vreme spominjali u medijima, ali i koliko su "egzotični" klubovi ili lige u kojima danas igraju. Zato neki od njih nisu "prešli" poslednji presek, a slobodni ste da nas u komentarima podsetite na igrače za koje ste vi skoro otkrili da imaju neočekivan izazov u karijeri.

JEVGEN KONOPLJANKA (Ukrajina, 34)

Izvor: Krzysztof Porebski / Zuma Press / Profimedia

Zaboravljeni reprezentativac Ukrajine, koji je važio za vrlo nezgodnog "vingera" u najboljim danima karijere, danas nastupa ni manje ni više nego u Rumuniji. Od letos je član Kluža i pitanje je koliko dugo će to još biti pošto nije zadovoljan u ovom klubu, a ne može da se kaže ni da su Rumuni zadovoljni njime. Imao je problema sa povredama i za šest meseci nije odigrao ni sat vremena fudbala, dok i ono što je igrao - nije bilo ni blizu starog nivoa.

Interesantno je da je po odlasku iz Sevilje 2017. godine igrao još za Šalke, Šahtjor, pa prošle sezone poljsku Krakoviju u kojoj je ostavio daleko bolji utisak nego kod Rumuna.

STEFAN ČUPIĆ (Srbija, 29)

Izvor: Marko Metlas/© MN press, all rights reserved

"Zlatni orlić" iz Litvanije 2013. godine sa nepunih 30 godina odlučio je da prihvati vrlo neobičan izazov u karijeri. Verovali ili ne, Čupić je od početka novembra član Džape iz Nepala. Preciznije, ovih dana mu ističe saradnja sa klubom iz Azije koji ga je potpisao samo do kraja šampionata.

"Stefan dolazi sa impresivnim iskustvom, jer je predstavljao Srbiju u različitim starosnim uzrastima, takmičio se u ligama širom Evrope i Azije, pa čak i sticao iskustvo u kvalifikacijama za Ligu šampiona i Ligu Evrope", poručili su iz Džape po potpisu "egzotičnog pojačanja" iz Srbije, a koji je najbolje dane karijere proveo u OFK Beogradu. Bio je član i Sarpsborga, Voždovca, Ararata, Olimpijakosa iz Nikozije, Radničkog iz Kragujevca

RAĐA NAJNGOLAN (Belgija, 34)

Izvor: Filippo MONTEFORTE / AFP / Profimedia

Kada smo već u Aziji, da se u njoj i zadržimo. Otprilike kada i Čupić u Nepal, tada je i Rađa Najngolan stigao u Indoneziju u klub pod imenom Bhajankgara. Zemlja u kojoj radi i naš trener Risto Vidaković, koji je nedavno za MONDO naširoko pričao o mnogim temama, nije bila slučajno izbor bivšeg reprezentativca Belgije. Otac proslavljenog fudbalera je inače iz Indonezije, ali je napustio Rađu kada je bio još dete, međutim to nije "ubilo" njegovu ljubav prema ovoj azijskoj zemlji.

"Nindža" je inače prošlu sezonu proveo u italijanskom Spalu, pre toga je bio i u Antverpenu, dok je jasno da nije više ni blizu starog nivoa koji je pokazivao u Romi, Kaljariju ili Interu. Ipak, nivo na kome trenutno igra trebalo bi da bude dovoljan za Indoneziju.

RADŽIV VAN LA PARA (Holandija, 32)

Izvor: Nebojsa Parausic/© MN press, all rights reserved

Veliko pojačanje Crvene zvezde u leto 2019. godine, za grupnu fazu Lige šampiona (plaćen tada 1,2 miliona evra), vratilo se u rodnu zemlju i igra vrlo solidno. Van la Para je postao član malog kluba Almere siti, koji je tek ušao u najjaču holandsku ligu, a njegov učinak je za sada gol i asistencija. Jednu od najboljih partija odigrao je protiv Ajaksa (2:2), a interesantno je da je promenio poziciju i igra na mestu napadača.

Podsetimo, nakon potpunog fijaska na "Marakani" i rastanka posle samo nekoliko meseci zbog očajnih igara i nezalaganja kod Dejana Stankovića, Van la Para je otiša u španski Logronjes, pa nemački Vircburger, grčki Apolon, a zatim je u martu potpisao za Almere i pomogao im da uću u najviši rang.

NEMANJA MIHAJLOVIĆ (Srbija, 27)

Izvor: Nebojsa Parausic/© MN press, all rights reserved

Kada smo kod Crvene zvezde, da se osvrnemo i na jednog "zaboravljenog" fudbalera Partizana. Nemanja Mihajlović je važio za jednog od najtalentovanijih srpskih igrača kada se pojavio u prvom timu Partizana u sezoni 2016/17, a onda potom otišao u Herenven za 1,7 miliona evra, da bi od tada njegova karijera doživela slobodan pad. Danas, Mihajlović igra za Borac iz Banja Luke i ne može da se kaže da "baš i igra". Odigrao je ukupno 515 minuta ove jeseni i zabeležio dve asistencije.

Prethodno je bio u Slogi iz Doboja, a pre nje u Spartaku iz Subotice, Bolusporu, Balikesirsporu, Arki iz Poljske. I dalje je relativno mlad, tek će proslaviti 28. rođendan, ali pitanje je da li će se ikada više vratiti na nivo po kome smo ga upoznali u Partizanu.

MIGEL VELOSO (Portugal, 37)

Izvor: Nebojsa Parausic/© MN press, all rights reserved

Prošle su skoro dve decenije od kada je Migel Veloso važio za jednog od najtalentovanijih veznih fudbalera sveta, i posebno bio "opasan" na Football Manageru, a mnogi će se iznenaditi da i dalje igra fudba. Sa punih 37, i još uvek "šatiranom" kosom, Veloso je odlučio da ostane u Italiji i član je drugoligaša Pize.

Interesantno je da je na klupi ovog kluba Alberto Akvilani, bivši fudbaler tek dve godine stariji od Velosa, ali je mnogo duže "u penziji". Veloso još to ne planira, a podsetimo da je igrao za Sporting, Đenovu, Dinamo Kijev i Veronu do prošlog leta.

ASIJER ILJARAMENDI (Španija, 33)

Izvor: Daisuke Nakashima / AFLO / Profimedia

Da se zadržimo na fudbalerima koji igraju na mestu zadnjeg veznog - Asijer Iljaramendi je danas u Dalasu. Malo zastupljeni klub iz MLS, privukao je pažnju popularnog "Iljare" i potpisao ga letos, nakon što mu je istekla ugovorna obaveza sa Real Sosijedadom. Iako je stigao u kasnoj fazi sezone, odigrao je devet utakmica za Dalas i odmah pokazao da će biti veliko pojačanje.

Iljaramendi je inače bio veliko pojačanje Žozea Murinja 2013. godine kada je stigao za 33 miliona evra u Real Madrid, međutim nije opravdao poverenje i vratio se u rodnu Baskiju u kojoj je proveo skoro čitavu igračku karijeru. Od 2019. do 2022. godine jedva da je igrao fudbal, zbog velikih problema sa povredom, dok je prethodne sezone ostavio više nego dobar utisak, ali to nije bilo dovoljno da produži ugovor. Hteo je novi izazov u karijeri i kao mnoge njegove kolege izabrao je da ode u daleku Ameriku.

DIMITRI PAJE (Francuska, 37)

Izvor: Icon Sport / ddp USA / Profimedia

Sve češće viđamo da poznati evropski fudbaleri karijeru završavaju u Brazilu, a čini se da je "zemlja fudbala" privukla i Dimitrija Pajea. Nakon rastanka sa Marsejom, u kome je igrao punih šest sezona, Paje je izabrao da ode u Brazil gde je postao član Vasko da Game. Nije se proslavio, klub je jedva opstao u Seriji A, dok za sada nema najava da bi mogao da ode iz Vaska…

Bivši reprezentativac Francuske je inače karijeru počeo u Ekselsioru (Holandija!), dok je potom igrao za Nant, Sent-Etjen, Lil, Marsej, Vet Hem, pa opet Marsej. Klub sa "Velodroma" ga je ispratio na vrlo čudnoj konferenciji za medije na kojoj su Pablo Longorija i Dimitri Paje objavili rastanak.

IVAN ŠAPONJIĆ (Srbija, 26)

Izvor: Marko Metlas/© MN press, all rights reserved

"Zlatni orlić" sa Novog Zelanda 2015. godine je u januaru 2022. godine bio član Atletiko Madrida, dok samo dve sezone kasnije - igra u Turskoj. U pitanju je klub Umranijespor, inače drugoligaš, u kome Šaponjić i dalje nije uspeo da se upiše u listu strelaca. Odigrao je do sada sedam utakmica i asistirao za jedan gol, dok je trenutno van terena zbog povrede.

Podsetimo, Šaponjić je ponikao u Partizanu, potom je otišao u Benfiku, pa iz drugog tima u Atletiko Madrid, potom Kadiz, Slovan iz Bratislave, Bandirmaspor... I dalje je član Slovana iz Bratislave, a u Turskoj igra kao pozajmljeni igrač.

SERHIO KANALES (Španija, 32)

Izvor: ED JACOBSOHN / Getty images / Profimedia

Delovalo je da je Kanales "novi Inijesta", ali kocka Real Madrida se nije isplatila. Danas, Kanales igra u Meksiju za Monterej i brzo je postigao tri gola, međutim od oktobra je još van terena i to je uvek bio njegov najveći problem - nije uspevao da igra u kontinuitetu.

I prethodnih godina u Meksiku smo imali interesantne fudbalere, poput Vensana Jansena, dok još tamo igra Andre-Pjer Žinjak, dok vredi istaći da je letos u Huarez stigao Andrija Vukčević. U pitanju je crnogorski fudbaler koga smo zapamtili u dresu Spartaka iz Subotice, dok je bio član i drugog tima Sevilje, pa Beverena i Rijeke. Hrvatski klub je na njemu zaradio milion evra.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

(MONDO - Milutin Vujičić)