Dobro je poznato da se od sledeće sezone menja sistem UEFA takmičenja, ubuduće ćemo gledati čak 36 klubova u Ligi šampiona koji će igrati po "švajcarskom" modelu, a sada je iz Kuće fudbala u Nionu stigla i vest koja će dodatno obradovati sve učesnike jer se povećavaju nagradni fondovi.
Preciznije, u periodu od 2024. do 2027. godine nagradni fond će biti 4,4 milijarde evra. Od toga će 10 odsto biti u fondu solidarnosti, a većinski deo toga (308 miliona evra) biće podeljen klubovima koji ne učestvuju, a manji onima koji učestvuju kroz kvalifikacije (132 miliona evra). Ono što ipak sve najviše zanima je koliko novca mogu da zarade od UEFA takmičenja? Tu je došlo do solidnog "skoka".
Učesnici grupne faze Lige šampiona zarađivaće čak 19 miliona evra samo za "ulazak" u elitu, naspram dosadašnjih 15 miliona, a svaka pobeda će donositi i više novca- čak 2,6 miliona evra. Nagrađuje se i prolazak u naredne faze takmičenja (11, 12, 15, 20 i 25 miliona evra za osvajača).
Dakle, uz sve bonuse, osvajač takmičenja bi mogao da zaradi impozantnih 200 miliona evra, što je značajan skok i čini se da je UEFA na ovaj način (za sada) uspela da zadrži bogate klubove u okviru svog takmičenja.
KAKO ĆE IZGLEDATI NOVA LIGA ŠAMPIONA?
Broj učesnika povećati sa 32 na čak 36. Istovremeno, ukidaju se i grupe, pošto ćemo ubuduće imati jednu zajedničku ligu i tabelu gde će svaki od timova igrati po osam utakmica, odnosno na programu će biti čak 44 meča više nego što smo do sada navikli.
To znači po četiri utakmice kod kuće i na strani, a na žrebu će biti određeno ko sa kim igra. Tako će se u prvom šeširu pronaći šampioni domaćih najjačih liga iz prethodne sezone, a naredna tri bi se određivala na osnovu UEFA koeficijenta koji je nikada važniji. Iako zvuči komplikovano, da probamo da uprostimo: svaki klub će igrati protiv dva kluba iz svakog šešira (četiri različita kod kuće, četiri različita u gostima).
Grupna faza Lige šampiona bi se igrala sve do kraja januara, a prolazak u nokaut fazu će direktno obezbediti prvih osam. Što se tiče preostalih osam mesta u osmini finala, njih ćemo saznati u dvomečima koji će igrati timovi rangirani od devetog do 24. mesta.
Jasno, polovina bolje rangiranih biće privilegovana na žrebu. Svi ispod (od 25. mesta), biće eliminisani, bez daljeg nastavka takmičenja u Ligi Evrope kako je bio ranije slučaj.
ŠTA OVO ZNAČI ZA SRPSKI FUDBAL?
Što se tiče kvalifikacija za Ligu šampiona, vredi istaći da će šampion Srbije igrati kvalifikacije od plej-ofa, zbog pada na UEFA listi. Preciznije, potrebno je da prvak Srbije izbaci jednog protivnika da bi igrao u Ligi šampiona, a tamo mogu da ga čekaju prvaci iz Turske, Švajcarske, Ukrajine, ali i Češke, Norveške, Danske, Hrvatske, Grčke, Izraela, Kipra, Švedske, Poljske... Dakle, ne mnogo drugačije u odnosu na prošle godine, što znači da već naši klubovi znaju šta ih čeka, pošto se nismo pošteno ni navikli na "direktno učešće" u grupnoj fazi Lige šampiona.
Vredi istaći i da ukoliko osvajač Lige šampiona obezbedi kroz ligu učešće u ovom takmičenju (što se gotovo uvek dešava), otvara se jedno mesto u grupnoj fazi najjačeg takmičenja. Prema pravilima, dobiće ga šampion zemlje koja je rangirana od 11. do 55. mesta na UEFA listi, a koji ima najveći koeficijent. Srpski klubovi nisu blizu toga.
BONUS VIDEO:
(MONDO - M.V.)