Fudbal

LAGATOR JE BIO NEOPHODAN SRBIJI! Loznica položila ispit - ovo su najjači utisci sa finala!

Autor Dušan Ninković

Najjači utisci iz Loznice, sa stadiona na kojem su igrali Crvena zvezda i Vojvodina.

Izvor: MN Press

Fudbaleri Crvene zvezde savladali su Vojvodinu u finalu Kupa Srbije (2:1) i po četvrti put u nizu osvojili "duplu krunu". Na punom stadionu Lagator u Loznici, koji je po prvi put bio domaćin ovako velike utakmice, navijači su imali priliku da vide izuzetno kvalitetan meč. Pored samog fudbala u centru pažnje bilo je i zdanje na kojem je igrana utakmica.

Na mestu nekadašnjeg stadiona Lagator tokom prethodnih godina izgrađen je novi objekat, jedan od najmodernijih u ovom delu Evrope. Sa kapacitetom od preko 8.000 sedećih mesta i cenom od oko 30 miliona evra, Lagator bi trebalo da bude ponos Srbije i jedno od ključnih mesta za popravljanje infrastrukture u domaćem sportu. U svom punom sjaju Lagator se pokazao gostima iz Beograda i Novog Sada.

Stadion okružuju pomoćni teren sa veštačkom travom, otvoreni bazen i sportska dvorana, pa je jasno da će baš na putu ka Šapcu živeti čitav sport u Loznici. Lokalni fudbalski klub trenutno se takmiči u Srpskoj ligi Zapad i neće često biti u prilici da napuni stadion, ali bi bilo šteta da jedan od najvećih gradova u Zapadnoj Srbiji ne iskoristi novi stadion za iskorak - plasman u Prvu ligu Srbije, pa možda i Superligu u nekoj od narednih sezona.

ISPUNJAVA KRITERIJUME!

Navijači Crvene zvezde i Vojvodine imali su priliku da vide kako stadion u Loznici nije izgrađen za trećeligaški fudbal. Lagator ispunjava kriterijume za Superligu, ali i za evropske mečeve. Postoje problemi o kojima se već pisalo u domaćoj javnosti, posebno se aludiralo na travu koja nije bila u idealnom stanju, ali mnogo je više pozitivnih stvari.

Pre svega, ono što je isticano kao najveći problem stadiona u Loznici rešeno je na fantastičan način. "Super atmosfera, teren perfektan, to doprinosi kvalitetu igre. Videli ste kako je fudbal podignut na viši nivo", rekao je Uroš Spajić. Još konkretniji bio je Vladan Milojević, koji je nakon meča istakao da bi mnogi srpski tereni bili uništeni zbog kiše kakva je Loznicu pogodila na dan finala. Travnata podloga na Lagatoru kao da nije ni osetila pljuskove, pa čak i grad koji je padao. Zapravo je kiša samo "podmazala", pa smo gledali veoma dinamičan duel u borbi za trofej u Kupu Srbije.

AKUSTIKA!

Iako je bilo skeptičnih kada se saznalo da će na stadionu u Loznici dve navijačke grupe bodriti svoje timove, ispostavilo se da je stadion bezbedan za takve mečeve i da mečevi mogu da se organizju bez ikakvih problema. Navijači Crvene zvezde smešteni su iza jednog, navijači Vojvodine iza drugog gola, a pune su bile i obe bočne tribine. Možda je u prenosu delovalo da nisu, ali to je samo zato što su navijači iz  ćoškova "popunili" centralna mesta na tribinama.

Takođe, tokom prenosa vam je možda delovalo da se na stadionu čuju samo policijske sirene, ali to zapravo nije ni blizu realnosti. Oni koji su bili na stadionu mogli su da čuju spektakularna izdanja sa obe tribine, pa bi to moglo da bude preporuka da Loznica i narednih godina bude domaćin poslednjeg meča u Kupu Srbije. Istina, srpski fudbal sada ima stadione i u Leskovcu, odnosno Zaječaru, gde bi bilo zanimljivo videti najbolje srpske ekipe, ali teško je očekivati da navijači mogu bolje da se čuju na nekom od ta dva stadiona.

NOVINARIMA NAJBOLJI USLOVI!

Predstavnici medija smešteni su na zapadnu tribinu stadiona Lagator, a pozicije koje su dobili novinari moraju da budu jedan od najjačih uslova. Recimo, mesta namenjena novinarima mogu da se uporede sa onima koje je Mančester siti odredio na "Etihadu" - odmah iza klupe za rezervne igrače dva tima, tek nekoliko redova od terena, gotovo tačno na sredini igrališta. Pogledajte kako je izgledala gradnja Lagatora:

Treba istaći da su fantastično organizovani i ulaz na stadion, dolazak do mesta na tribini, odlasci u salu za konferencije ili miks zonu,... Na samoj tribini gde su novinarska mesta ima i više nego dovoljno mesta za neometan rad novinara, što je retkost za srpske stadione, posebno one koji su građeni u prošlosti. 

(MONDO/D. N.)

BONUS VIDEO: