Evroliga odbila predlog FIBA
Foto: MN Press

Predlog FIBA nije "prošao".

Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) napravila je ustupak i pomerila za dan kvalifikacione utakmice reprezentacija u novembru i februaru, da bi tako pozitivno uticala na stav Evrolige.

Ideja FIBA bila je da Evroliga izmeni svoj program za pretposlednju nedelju novembra (20-26. XI). Prema tom predlogu, evroligaši bi do utorka odigrali utakmice za klubove, u sredu bi krenuli ka svojim "A" selekcijama, u četvrtak bi trenirali, u petak igrali prve utakmice reprezentacije, u subotu bi odmarali, trenirali ili putovali, a u nedelju ili ponedeljak bi ponovo izašli na parket, takođe u dresu reprezentacije.

Sličan princip bio bi primenjen i na februar, neposredno posle nacionalnih kup takmičenja.

Najjači evropski klubovi saslušali su taj predlog i ostali dosledni odluci da ne daju igrače reprezentacijama ni u novembru, ni u februaru.

U praksi, to znači da Evroliga neće menjati kalendar i da će se utakmice 9. kola definitivno preklopiti sa početkom kvalifikacija za FIBA Svetsko prvenstvo 2019. godine.

Dakle, u petak 24. novembra biće odigrano 16 zvaničnih utakmica reprezentacija (uključujući i duel Srbija - Austrija), a paralelno će se igrati i tri meča Evrolige, Fenerbahče - Himki, PAO - Real Madrid, Unikaha - CSKA. Srpski predstavnik, Crvena zvezda mts, igraće veče ranije protiv Baskonije u Beogradu.

Da li će, primera radi, Željko Obradović i Fener dozvoliti svojim igračima da tog petka igraju za reprezentacije? Najtrofejniji trener Evrope dao je dovoljno jasan odgovor na to pitanje:

Obradović kritikuje: FIBA ne misli na igrače



U zvaničnom obrazloženju, Evroliga je otvoreno ukazala na manjkavosti ideje FIBA:

"Predlog FIBA ne rešava ključne probleme 'FIBA 2017 kalendara', koji je FIBA odobrila i koji planira da nametne bez prethodnog dogovora sa klubovima. Umesto toga, predlog stvara nekoliko dodatnih poteškoća:

a) Ne rešava ključni problem jer neće svi igrači biti sposobni da igraju za reprezentaciju (na primer, oni iz najvažnijeg takmičenja Severne Amerike) i zato će oštetiti 'proizvod', neće ispuniti očekivanja navijača, staviće određene selekcije u takmičarsku neravnopravnost i diskriminisaće neke igrače istih nacionalnosti.

b) Povećava opterećenje igrača putovanjima i utakmicama, primoravajući ih da igraju brojne utakmice u skraćenom vremenskom periodu, bez dana odmora. Ovaj predlog tako stvara prekomerno vreme putovanja, pa bi neki evropski i neevroski igrači proveli više od 30, 40 i 50 sati u putovanju, čime bi rizikovali i rizik od zamora i povrede"