Sudeći prema pisanju portala "Sportico", evropska košarka ima uslove da u narednim godinama doživi finansijski procvat i da konačno postane profitabilan sport za klubove. Ujedno, košarka na kontinentu mogla bi da bude drastično promenjena i NBA liga mogla bi da osnuje svoje takmičenje, u partnerstvu sa FIBA, a bez Evrolige.
U periodu kada se na horizontu pojavljuje Dubai i tamošnji ambiciozni klub, od Amerike do Starog kontinenta razmatraju se mogućnosti i opcije kako da se naprave sledeći koraci ka finansijskoj održivosti i daljem razvoju. A potencijal deluje zaista veliki, iako Partizan i Zvezda kao aktuelni evroligaši nemaju ni izbliza dovoljnu zaradu od učešća u tom elitnom takmičenju. Po svemu sudeći, to bi moglo da se promeni u skoroj budućnosti, kao i samo takmičenje.
"Tokom poslednjih nekoliko godina, NBA, Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) i Evroliga razgovaraju o tome kako da kooperativno učine košarku u Evropi većom - i to u periodu kada igrači sa Starog kontinenta dominiraju NBA ligom više nego ikad. Ti razgovori traju, ali prvi put NBA liga razmatra više ambicioznih opcija koje bi mogle i da isključe Evroligu iz planova. Jedan od tih planova uključuje novu 'NBA Evropsku ligu'. Mnogi upoznati sa načinom na koji razmišlja NBA liga tvrde upravo to, iako nisu ovlašćeni da o tome govore javno", objašnjeno je.
Navodno bi novi projekat bio zasnovan u koordinaciji sa FIBA, koji ima dugu saradnju sa NBA ligom i u čijem Bordu sedi zamenik NBA komesara Mark Tejtum. NBA liga je već angažovala predstavnike jedne investicione banke da istraže koliki je prostor za proširenje NBA ligu u Evropi, a cilje je da dođe do navijača koji imaju ogromno interesovanje za košarku.
Iako nema javnih komentara o ovome, isti izvor dalje tvrdi da novi predlozi podrazumevaju da NBA formira ligu kojom bi rukovodila FIBA, slično poput projekta u Africi (Košarkaška afrička liga), koja je započeta 2021. godine i koja je ovog meseca ušla u četvrtu sezonu. I ne samo to, već se razmatraju i međukontinentalna takmičenja vrhunskih timova iz Evrope i drugih krajeva sveta, poput takmičenja FIBA Interkontinentalni kup, koji takođe već postoji.
"NBA trenutno zarađuje nekoliko stotina miliona dolara u Evropi, što je mali deo njenog ukupnog poslovanja vrednog 13 milijardi dolara i u kojem je prosečan NBA tim vredan četiri milijarde dolara. NBA ipak tokom sezone omogućava samo četrdesetak prenosa vikendom u udarnom terminu prema vremenu u Evropi... NBA smatra da bi košarkaški ekosistem u Evropi i na Srednjem Istoku mogao da leži na potencijalne tri milijarde dolara u zaradi, procenjena je investiciona banka Rejn", navedeno je u tekstu.
Poznato je da je NBA planetarno ambiciozna i da je organizovala više od 200 utakmica svoje lige van Amerike i Kanade, a poslednji put to je uradila u januaru, u Parizu. Međutim, u ligi tinja i sve je veće nezadovoljstvo zbog činjenice da su trenutno najbolji košarkaši u NBA ligi Evropljani (Jokić, Adetokumbo, Dončić... Da podsetimo i na nove NBA bisere, Viktora Vembanjamu, Alperena Šenguna), a da evropski košarkaški biznis nije adekvatno razvijen tolikom uspehu ovdašnjih košarkaša u NBA.
"NBA je imala 64 evropska košarkaša prvog dana sezone 2023/24, uključujući zvezde poput Nikole Jokića, Janisa Adetokumba, Luke Dončića, Domantasa Sabonisa... Ruki Viktor Vembanja je treći najgledaniji košarkaš na društvenim mrežama, a ispred njega su samo Lebron Džejms i Stef Kari", podseća navedeni portal u tekstu koji bi mogao da najavi veliku prekompoziciju evropske košarkaške stvarnosti.
(MONDO - M.Š)
BONUS VIDEO:
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
Hrvatski komentator u šoku šta su uradili Zvezdi u Milanu: Vikao kad je video sudijsku nepravdu i gol! (Video)
Procurili detalji Makronovog plana za Ukrajinu: 40.000 NATO vojnika, ova evropska država preuzela bi potpunu komandu
"Uvek sam verovao u Željka Obradovića!": Ostoja Mijailović pričao o timu i otkrio budžet Partizana