Slušaj vest

Trener Partizana Đoan Penjaroja sumirao je sve ono što je urađeno tokom leta i otkrio koje to igrače još uvek traže na tržištu. Španski stručnjak je priznao da nije bilo lako nagovoriti neke od košarkaša da dođu u Humsku, ali da je zadovoljan kako se stvari odvijaju u dosadašnjem toku priprema.

Penjaroja ističe da mu je bitno da svi oni koji su u timu imaju svoju ulogu i znaju da se bore za crno-beli dres. On je trener koji voli velike radnike na terenu i to je ključna karakateristika nove ekipe.

"Osećaj je dobar. Srećan sam što sam ponovo ovde, pred novim izazovom i sa novim timom. Leto uopšte nije bilo lako, tržište je bilo potpuno ludo. Mnogo timova je imalo ogroman novac – ne samo u Evroligi, već i u Evrokupu, Grčkoj, Italiji, pa čak i ligama poput Japana i Kine. U ovom trenutku sam veoma zadovoljan ekipom. Imamo situaciju sa povredom Vanje Marinkovića, četvoricu igrača u reprezentativnim obavezama, i verovatno ćemo dovesti još jednog ili dvojicu igrača. Najvažnije je da smo potpisali dobre radnike, dobre saigrače i momke koji zaista žele da igraju za Partizan i žrtvuju se za ovaj klub", rekao je Penjaroja u intervjuu za "Mozzartsport".

Bilo je dosta odlazaka ovog leta, Penjaroja je stava da je timu bila potrbna "sveža krv".

Đoan Penjaroja Foto: MN Press, Ivica Veselinov/© MN press, all rights reserved, Dusan Milenkovic/ATAIMAGES

"U današnjoj Evroligi to je sasvim normalno. Nakon prošle sezone, koja nije bila laka, zajednička ideja tima i mene bila je rekonstrukcija. Nekim igračima su istekli ugovori i izabrali su druge ponude, poput Bonge. Sa drugima, kao što je Nik Kalates, nismo imali čistu situaciju u momentu kada je on odlučio da ode u PAOK. Klubu i navijačima su bila potrebna nova lica i novi radni mentalitet. Moja poslednja dva-tri meseca prošle sezone su bila dobra, ali je timu bila neophodna sveža krv".

Kako je tekao prelazni rok, navijači su bili nestrapljivi? "Sve je teklo uobičajeno. Još pre nekoliko meseci sam predočio svoju ideju predsedniku, Žarku Paspalju i Luki. Bilo je ključno proceniti koga želimo da zadržimo, a gde su nam potrebne promene. Komunikacija sa klubom je bila odlična, posebno sa Lukom (Vulikić, dosadašnjem Paspaljevom zameniku, u međuvremenu otišao u Dubai), sa kojim sam se čuo svakodnevno tokom leta i koji je, da se tako izrazim, bio moja desna ruka. Znam da su navijači bili nervozni na početku leta jer su igrači samo odlazili, a niko nije dolazio, ali mi smo radili u tišini i čekali prave trenutke".

Nisu svi igrači spremni da igraju pod velikim pritiskom, stoga neke od njih nije ni bilo lako ubediti da dođu.

"Najteže je bilo ubediti igrače da je Partizan sjajno mesto za njih. Svi u Evropi vole našu atmosferu, ali nije lako igrati ovde pod pritiskom. Zbog nekoliko meseci prošle sezone, percepcija mnogih igrača u Evropi o Partizanu nije bila najbolja. Najveći posao bio je ubediti ih da u Beogradu mogu da igraju dobru košarku i napreduju u karijeri. Budžet nam je dobar, ali nije nije najveći u Evroligi, pa smo morali da pobedimo projektom i ubeđivanjem. Uprava kluba je odlična, svi rade i daju sve od sebe, svi u klubu želimo da se nadmećemo i borimo protiv svih ekipa u Evropi na elitnom nivou".

Tokom leta se mnogo imena dovodilo u vezu sa Partizanom, jedan od njih je Armoni Bruks...

MET-7131.JPG
Foto: Ivica Veselinov/© MN press, all rights reserved

"To je najnormalnija stvar u evropskoj košarci. Nekada razgovarate sa igračem, ideja vam se poklopi, a nekada on ode u Madrid, Olimpijakos ili Panatinaikos. Klub je imao veliku ambiciju tokom celog leta i nastavlja da je ima. Trenutno imamo solidan tim sa iskustvom i talentom i veoma sam zadovoljan, uz pomoć mlađih momaka i Gordića dok se svi ne priključe jer imamo momke koji su u reprezentacijama. Imamo talenta, imamo iskustva, ali moramo da dovedemo još dva igrača, ali samo leto, ne bih rekao da je bilo nešto previše čudno. Nije bilo lako, pokušavali smo da dovedemo neke igrače koji su otišli u neke druge klubove, ali smo sastavi ambicioznu ekipu koja je spremna da se bori".

Šta trenutno traže na tržištu, šta im to fali da bi biloi sigurni na svim pozicijama?

"Tražimo igrača na poziciji tri-dva i još jednog visokog igrača, opciju na četiri ili četiri-pet, koji može da raširi teren šutem. Tržište u ovom momentu nije lako, ali ne smemo paničiti. Radije ću sačekati i ostati smiren nego brzopleto dovesti nekoga samo da bismo popunili broj", zaključio je trener Partizana u intervjuu za "Mozzartsport".

BONUS VIDEO:

02:57
Karlik Džouns: Penjaroja nam se izvinio u svlačionici Izvor: MONDO/Nemanja Stanojčić