Mečevima Crvena zvezda Telekom - Levski i Cibona - Olimpija u petak uveče kreće 14. sezona Jadranske košarkaške lige, a zanimljivo je da su upravo Cibona i Olimpija jedini klubovi koji nisu propustili nijednu sezonu.
Ipak, njihovih igrača gotovo da uopšte nema među rekorderima, što znači da su drugi bolje obavili posao za manje vremena.
Recimo, Partizan se uključio tek u četvrtoj sezoni (2004/05), pa ipak ima šest osvojenih titula prvaka, a Olimpija i Cibona tek po jednu. Zagrepčani su "probili led" proletos u Kombank areni, kada to maltene niko nije očekivao, dok su Ljubljančani trijumfovali u premijernoj sezoni, kada još nije bilo srpskih timova (Crvena zvezda igra od 2002/03).
Logično je i očekivano, da je Petar Božić sa pet šampionskih prstenova najtrofejniji košarkaš u istoriji Jadranske lige, uz to i jedini koji je osvajao titulu kao igrač i kao trener - doduše, pomoćni.
Duško Vujošević je daleko najuspešniji strateg, pošto je doneo crno-belima pet titula, dok je šesti trijumf ostvaren sa Vladom Jovanovićem na klupi.
Predrag Samardžiski je jedini igrač koji je u finalu nastupio sa tri tima. Sa Partizanom i Crvenom zvezdom Telekom je gubio mečeve za trofej, a slavio kao član FMP-a 2006. godine.
Najviše utakmica regionalnog takmičenja odigrao je Čedomir Vitkovac (Zvezda, Partizan, Budućnost) - 270. Prate ga Smiljan Pavič (Slovan, Pivovarna, Olimpija, Vojvodina, Helios, Krka) i Bojan Krstović (FMP, Hemofarm, Budućnost, Radnički Kragujevac) sa po 269.
Vitkovac će ove sezone uvećati razliku u odnosu na najbliže pratioce.
Iskusni bek letos je napustio Igokeu i postao član riječkog Kvarnera, ali je bezbedan na tronu jer ni drugoplasirani Marino Baždarić (Olimpija, Cibona, Cedevita - 2.461 poen), ni trećeplasirani Todor Gečevski (Zadar, MZT Skoplje) takođe nisu ostali u klubovima regionalnog takmičenja.
Gečevski je sa 1.314 uhvaćenih lopti najbolji skakač, drugi je Pavič sa 1.255, a treći Vitkovac sa 1.015.
Najviše asistencija podelio je Jakov Vladović (Zadar, Zagreb, Široki, Krka, Olimpija) - 711. Iza njega su Miljan Pavković (Budućnost, Hemofarm, Radnički, Igokea) sa 647 i Nebojša Joksimović (Pivovarna, Hemofarm, Igokea, Olimpija i sada Krka) sa 602.
Nameće se zaključak da su rekorde uglavnom "pokupili" igrači koji nisu toliko odskakali talentom, da bi otišli u Evropu i tamo se zadržali duže vreme, već oni nešto manje kvalitetni, koji su značajan, ili najveći deo karijere proveli u klubovima Jadranske lige.
I oni zaslužuju da ostanu upamćeni!
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija