Zvezda se borila, povela, pa skroz potonula: CSKA ubacio 100

Crveno-beli doživeli ubedljiv poraz u Moskvi. Bili su ravnopravni do kraja treće četvrtine, a onda je "armija" krenula u veliki nalet.

Zvezda je pokazala više lica u Moskvi i doživela ubedljiv poraz.

Ekipa Dragana Šakote odigrala je tri ravnopravne četvrtine protiv CSKA u Rusiji, na trenutak i povela, a onda samo položila oružje. I to bez previše otpora prvaku Evrope.

CSKA - Zvezda 100:74 (26:21, 26:23, 24:18, 24:12)

Kao i u nekim ranijim mečevima (protiv Efesa, na primer), crveno-beli su u 25. minutu u Moskvi nagradili svoj trud vođstvom (55:54), posle kojeg je trener domaćih Dimitris Itudis pozvao tajm-aut. Od tog trenutka, stvari su izgledale potpuno drugačije i na semaforu i na terenu, a i u pristupu Beograđana, koje su večeras predvodili Dejan Davidovac (17 poena), Bili Beron (14) i Filip Čović (7 poena, 9 asistencija), koji je ponovo bio jedini "plej".

Kao što pokazuje konačan rezultat i "stotka" u košu srpskog tima, Zvezda u završnici nije ni ličila na tim koji se 25 minuta ravnopravno borio i nadigravao protiv favorita, igrao tačne napade i nalazio način da se suprotstavi velikanu.

Međutim, prvak ABA lige odigrao je poslednjih desetak minuta bez ideje u ofanzivi, bez dotadašnje borbenosti u odbrani, a i bez dovoljno energije. Uostalom, Zvezda je u poslednjoj četvrtini napravila samo dva faula.

Dok su igrači CSKA uglavnom poentirali iz otvorenih situacija, crveno-beli su kraj meča dočekali i bez šefa stručnog štaba kraj terena, jer je Šakota isključen zbog dve tehničke greške.

CSKA je ubacio 14 trojki (iz 27 pokušaja), uz čak 27 timskih asistencija. Crveno-beli su devet puta pogodili iz daljine (iz 20 pokušaja), uz 29 skokova i 19 asistencija.

Dok je Zvezdin trener sedeo u svlačionici, večerašnji lideri domaćina Majk Džejms (29 poena, 6/7 za tri) i Džoel Bolomboj (17) gledali su sa klupe kako rezervisti "armejaca" mirno dovršavaju posao i potvrđuju deveti trijumf svog tima.

Sa druge strane, ovo je bio deveti poraz crveno-belih, koje u petak očekuje duel protiv Olimpijakosa u Štark areni.

S obzirom na Zvezdin bolan poraz prošlog vikenda i na predstojeći kraj "prelaznog roka" u ABA ligi u petak, ovonedeljni evroligaški mečevi crveno-belih pali su u senku priče o promenama u ekipi. Na dan ove utakmice objavljeno je ime novog krilnog centra Marka Jagodića Kuridže u registru licenciranih igrača Zvezde.

Takođe, najavljeno je i da će bek Nemanja Nenadić nastaviti karijeru u Megu, na pozajmici. On nije bio u sastavu ni večeras, kao ni povređeni lider crveno-belih, Lorenco Braun, koji je ostao u Beogradu zbog problema sa skočnim zglobom.

CSKA Crvena zvezda (SPORT)
Izvor: Youtube/Euroleague Basketball

CSKA: Bolomboj 17, Džejms 29 (6/7 za tri), Antonov 9, Strelnijeks 5, Vojtman, Voroncevič 7, Heket, Kufos 6, Hilijard 10 (2/4 za tri), Kurbanov 11 (3/6 za tri), Hajns 4, Bejker 2.

ZVEZDA: Kuzmić 7 (6 as), Čović 7 (9 as), Davidovac 17, Lazić 5, Faje 3, Beron 14, Dobrić 2, Gist 8, Dženkins 2, Simanić 7, Jovanović, Odžo 2.

Valensija - Baskonija 105:77

Tabela: Efes 12-2, Barselona 11-3, Real 11-3, Makabi 10-4, CSKA 9-5, Panatinaikos 9-5, Himki 7-7, Armani 7-7, Olimpijakos 6-8, Valensija 6-8, Baskonija 6-8, Bajern 6-8, Asvel 6-8, Zvezda 5-9, Fenerbahče 5-9, Alba 4-10, Žalgiris 3-11, Zenit 3-11.

19:46

- kraj utakmice -

CSKA je ubedljivo savladao Zvezdu, a konačan rezultat bio je: 100:74 (26:21, 26:23, 24:18, 24:12).

19:31

Zvezda je potpuno stala

Hilijard je ubacio trojku za CSKA za velikih "plus 24" u 35. minutu - 89:65.

Sada je pitanje samo da li će crveno-beli moći da upristoje poraz u završnici.

19:29

Zvezda završava bez Šakote

Trener crveno-belih dobio je drugu tehničku i zato odlazi u svlačionicu. Umesto njega, ekipu će do kraja voditi Andrija Gavrilović.

19:24

CSKA mirno ide ka pobedi, Šakota reaguje

"Armejci" pred završnicu imaju "plus 16" (80:64), a Šakota reaguje tajm-autom, na sedam i po minuta pre kraja.

Mogu li crveno-beli da se opet primaknu domaćima?

19:17

Dženkins "čašćava" CSKA

Amerikanac je napravio faul na samo tri desetinke pre kraja i poklonio Bolomboju slobodna bacanja.

"Armejci" su tako stekli dosad najveće vođstvo - 76:62.

19:15

Zvezda ne može da "trči" sa CSKA - 72:60

Beron i Čović su u dva navrata brzopleto reagovali u napadu i šutnuli trojku u ranoj fazi. Poslednji put je to uradio Čović, pri rezultatu 66:60, posle čega je CSKA krenuo u još jedan nalet.

19:12

CSKA je brzo reagovao - 66:60

Neizbežni Majk Džejms i zapaženi Bolomboj (trojka i slobodna bacanja) vratili su domaćina na mirniju prednost "plus 8" (66:58).

Boriša Simanić prekinuo je seriju favorita.

19:07

Preokret Zvezde!

Lepa akcija crveno-belih završena je trojkom Boriše Simanića za vođstvo Beograđana 55:54 u 25. minutu.

U narednom napadu domaćih, Danijel Heket poentirao je da vrati domaćima "plus" (56:55), a onda je Kuzmić iznudio slobodna bacanja i izjednačio 56:56.

19:03

Ponovo Beron, opet za tri - 54:50

Amerikanac je ponovo dotrčao van linije za tri i ponovo ubacio. Zvezda je blizu i dok se bliži sredina treće četvrtine.

18:59

Beron počinje trojkom - 52:47

Amerikanac istrčava "iz bloka" i ubacuje svoju prvu trojku večeras, a Zvezdinu sedmu. U toku je 23. minut.

18:47

Strelci u prvom delu

CSKA: Bolomboj 8, Džejms 22 (6/7 za tri), Antonov 2, Strelnijeks 5, Voroncevič 3, Kurbanov 6 (2/4 za tri), Hajns 4, Bejker 2. Timski: 9/19 za dva, 10/16 za tri, 4/5 sl. bacanja, 12 skokova (7-5), 12 asistencija, 5 ukradenih, 2 izgubljene lopte.

ZVEZDA: Kuzmić 6, Čović 6 (5 as), Davidovac 12, Lazić 5, Faje 3, Beron 4, Gist 4, Dženkins 2, Odžo 2. Timski: 11/19 za dva, 5/10 za tri, 7/8 sl. bacanja, 16 skokova (11-5), 9 asistencija, 2 ukradene, 6 izgubljenih lopti.

18:42

- poluvreme, Zvezda - CSKA 52:44 -

18:42

Džejms dao petu, pa šestu trojku

Lider domaćih pogađa praktično sve što šutne. Kako se odbraniti od njega?

Na drugoj strani je Davidovac ubacio za dva uz prekršaj, a onda je Faje pogodio trojku, za "minus 8" na pauzi.

18:36

Gist za "minus 5", 43:38

Zvezdin centar održao je crveno-bele u prihvatljivom rezultatskom zaostatku, pred još jedan tajm-aut. Još dva minuta do poluvremena.

18:34

Davidovac ubacuje trojku, za 41:34

Ron Bejker ubacio je posle kontre za novi maksimum domaćih (41:30), posle čega je Davidovac ubacio još jednu trojku, za 41:34 i za tajm-aut Dimitrisa Itudisa.

18:28

CSKA povećava razliku, 38:30

Džoel Bolomboj pogađa uz faul, za dosad maksimalnih "plus 8" domaćih u 16. minutu.

18:26

Davidovac trojkom "otvara" četvrtinu

CSKA je ubacio svoju sedmu trojku iz 11. pokušaja (32:26), nakon što je Dejan Davidovac takođe trojkom postigao svoje prve poene.

18:17

- kraj prve četvrtine, CSKA - Zvezda 26:21 -

18:17

Lazić izjednačuje, Strelnijes vraća prednost - 24:21

Dobra odbrana, trojka Lazića (21:21), pa pogodak Janisa Strelnijeksa za tri, uz Čovićev faul.

Domaći su ubacili šest trojki iz 10 pokušaja u prvoj četvrtini.

18:13

Treća trojka Džejmsa, Čović odgovara - 21:16

Amerikanac je ušao u odličan šuterski  ritam i pogodio tešku trojku sa korakom unazad, preko Odža.

U narednom Zvezdinom napadu poentirao je Čović za tri, a onda je Kurbanov ubacio svoju drugu trojku. Efikasan uvod u utakmicu.

18:11

Džejms ulazi u ritam - 15:11

Odlični šuter "armije" dobio je prostor u ćošku i iz kornera ubacio još jedan šut za tri, u šestom minutu.

18:05

Dobar početak crveno-belih - 10:11

Čović i Kuzmić odigrali su dobro u tri uzastopna napada i doneli crveno-belima prvu prednost (5:6, pa nerešeno 8:8).

Na drugoj strani je Džejms odgovorio trojkom, a onda je Čović pogodio uz faul, za 10:11.

18:00

"Starteri"

Startna petorka Zvezde: Čović, Beron, Lazić, Simanić Kuzmić.

Startna petorka CSKA: Heket, Džejms, Vojtman, Kurbanov, Hajns.

Ukratko

1. - Crvena zvezda kažnjena je pred ovaj meč zbog pljuvanja sudija i igrača Baskonije.