ZVEZDA UDARILA U BARSELONIN ZID: Lider Evrolige pokazao snagu, crveno-beli se nisu predavali!

Poraz ekipe Saše Obradovića na gostovanju prvoplasiranom Evrolige. Beograđani su se borili, Kori Volden je ostao bez zuba, ali nisu imali šansu.

Crvena zvezda je udarila u Barselonin zid i potom se do kraja meča vraćala iz nokdauna. Pred finiš je rezervna petorka podigla srpski tim na noge, ali je domaćin ipak previše dobar da bi dopustio da bude neizvesno:

Barselona - Zvezda 76:65 (19:6, 20:16, 22:22, 15:21)

Katalonci su sa skorom 8-1 učvrstili svoju prvu poziciju, da su crveno-beli posle mini-turneje u Milanu i Barseloni na skoru 4-6.

Igrači Saše Obradovića videli su u praznoj hali "Blaugrana" da je favorit u poslednjih osam dana bez evroligaške utakmice verovatno radio na odbrani, koju je igrao praktično perfektno u većem delu prvog poluvremena. Odmorniji i kompletni domaćin zadržao je Zvezdu na samo šest poena u prvih deset minuta, uprkos očiglednom trudu gostiju.

Igrači Barse su defanzivno "zaključali" glavne Zvezdine ofanzivce - Džordana Lojda (0/8 iz igre), Korija Voldena (2/6) i Džonija O'Brajanta (2/6) i primorali srpski tim na improvizaciju praktično sve do pauze.

Odmah nakon nje Barselonina prednost je dostigla maksimalnih "plus 21" (43:22), a crveno-beli su u naporima da spreče blamažu zadavali, ali i trpeli udarce, pa je Kori Volden posle jednog prodora snažno pao na glavu i ostao bez zuba.

Ipak, dok se bližio kraj, Zvezdina rezervna petorka Ročesti - Dobrić - Simonović - Rit - Teri ostala je uporna i našla način da pred finiš smanji zaostatak na jednocifrenu brojku. Učinio je to Tejlor Ročesti, trojkom preko Nika Kalatesa, pa prodorom za "minus 7" u 38. minutu (62:69).

Međutim, Barselona je kao i kroz čitavo veče imala spreman odgovor i nije dozvolila da joj pobeda bude dovedena u pitanje.

Posebno je često Zvezdi odgovarao lider domaćih Nikola Mirotić, odigravši bez greške (23 poena, 6/7 iz igre, indeks 31).

Na drugoj strani, Obradović je koristio sve igrače, a najefikasniji su bili oni koji su njen poraz činili pristojnijim dok se bližio kraj - Dejan Davidovac (12), Duop Rit, Emanuel Teri (po devet) i Ognjen Dobrić i Lengston Hol (osam poena).

Crveno-beli će večeras prespavati u Barseloni, a u Beograd će se vratiti u subotu predveče, na kratak odmor i pripremu za ponedeljak i derbi protiv Partizana (21, TV Arena sport).

Barselona Crvena zvezda
Izvor: Youtube/Euroleague Basketball

BARSELONA: Dejvis 4, Hanga 3, Bolmaro 4, Šmits 4, Ertel 2, Oriola 12, Abrines 3, Higings 7, Martinez 2, Kalates 10, Kjurik 2, Mirotić 23.

ZVEZDA: Ročesti 5, O'Brajant 5, Hol 8, Volden 7, Lojd 2, Davidovac 12, Lazić, Rit 9, Dobrić 8, Simonović, Jagodić-Kuridža, Teri 9.

Bajern - CSKA 81:89

Tabela: Barselona 8-1, Bajern 7-3, CSKA 7-3, Valensija 6-3, Real 6-4, Olimpijakos 5-3, Efes 5-4, Žalgiris 5-5, Zenit 4-2, Armani 4-3, Baskonija 4-4, Zvezda 4-6, Fenerbahče 4-6, Makabi 3-7, Panatinaikos 2-6, Alba 2-6, Himki 2-7, Asvel 1-6.

23:45

22:53

Kraj utakmice, Barselona - Zvezda 76:65

22:47

5 uzastopnih poena Ročestija - Zvezda na "minus 7"

Trojka preko Kalatesa, pa pogodak posle prodora Zvezdinog rezervnog pleja, za dosad najmanji minus crveno-belih - 62:69. U toku je 38. minut.

22:36

Zvezda opet na "minus 12", Barsa opet reaguje

Zvezda se vratila na "minus 12" i na polovini 34. minuta (51:63). Jasikevičijus je odmah ubacio Mirotića i Abrinesa, koji je odmah pogodio uz prekršaj za 66:51.

Još šest minuta do kraja.

22:28

- Kraj 3/4, Barselona vodi 61:44 -

Odmah su domaći odgovorili na Zvezdinu energiju i povećali prednost koševima Dejvisa, Hange i Bolmara.

Za to vreme, Kori Volden je pao snažno na parket i ostao bez zuba!

Crveno-beli su u trećoj četvrtini dali isti broj poena kao do poluvremena i izgubili samo jednu loptu posle 11 u prvom delu.

22:21

Ponovo Dobrić - Zvezda na "minus 12"

Još jednu trojku dao je borbeni Zvezdin bek, na Ročestijevu asistenciju. Jasikevičijus je odmah tražio tajm-aut.

Barselona vodi 54:42 na dva minuta do kraja treće četvrtine.

22:20

Duop Rit, pa Ognjen Dobrić pogađaju trojke - "minus 15"

Crveno-beli se trude da smanje zaostatak, posebno u odbrani iako je sada donekle "kliknuo" i napad.

Na polovini 28. minuta, Zvezda ima loptu, a Barsa vodi 54:39.

22:09

Ista slika i u drugom delu - "plus 20" za Barsu

Mirotić je dobio previše prostora u uglu i pogodio trojku za 46:26. Na drugoj strani je Lojd stao na liniju penala i sačuvao visok procenat (49/50 ove sezone u Evroligi).

Na polovini 23 minuta, rezultat je velikih "plus 20" za domaće (48:28)

21:50

- poluvreme 39:22 -

BARSA: Dejvis 2, Bolmaro 2, Šmits 4, Oriola 7, Higins 3, Martinez 2, Kjurik 2, Mirotić 11, Kalates 6. Timski: 14/21 za dva, 2/6 za tri, 11 skokova (9-2), 8 asistencija, 4 ukradene, 9 izgubljenih lopti.

ZVEZDA: Hol 2, Volden 7, Davidovac 5, Rit 4, Teri 4. Timski: 6/14 za dva, 2/11 za tri, 4/4 sl. bacanja, 11 skokova (6-5), 5 asistencija, 1 ukradena, 11 izgubljenih lopti.

21:46

Sada Jasikevičijus traži tajm-aut, Zvezdinih "minus 14"

Kori Volden dao je trojku iz teškog pokušaja, a nedugo potom poentirao posle prodora preko nekoliko igrača Barselone.

Trener Katalonaca ništa ne prepušta slučaju, već poziva tajm-aut 14 sekundi pre poluvremena. Rezultat je 36:22.

21:42

Barselona potpuno kontroliše meč

Nik Kalates uz Holov prekršaj povećava prednost domaćih na "plus 16" (33:17). Skoro duplo više poena postigli su domaći za 17 minuta igre.

Na drugoj strani, Davidovac je pogocima za tri i za dva pokušao da razmrda napade Beograđana, ali ništa večeras "ne pali" kada je lopta u rukama Zvezdinih igrača.

21:35

Zvezda dala 10 poena za 15 minuta

Barselona ni na sekund ne dopušta Zvezdi da se oseti komotno u napadu. Teri je iskoristio slobodna bacanja, Lengston Hol je poentirao iz igre, a posle 15 minuta košarke rezultat je 25:10 za Barselonu.

Obradović konstantno menja petorku i traži rešenje

21:24

Kraj prve četvrtine - 19:6 -

Zvezda je odigrala najneefikasniju četvrtinu ove sezone.

Emanuel Teri dao je dva poena, Duop Rit četiri i to je bilo sve što su crveno-beli uspeli da urade Barseloni na njenoj polovini u prvih 10 minuta.

"Šarasova" ekipa je pročitala sve akcije za Lojda i Voldena.

21:16

Zvezda upoznaje Šarasovu odbranu - 15:6

Nema lakog poseda za crveno-bele večeras. U prvih sedam minuta meča morali su dobro da se oznoje za svaki pokušaj.

Duop Rit je na asistenciju Tejlora Ročestija našao metar prostora u reketu i pogodio za Zvezdinih "minus 7" (6:13).

Ipak, Barselona brzo uzvraća, lako poentira košem Kalatesa za 15:6, a Obradović veoma nezadovljan zove tajm-aut.

U toku je osmi minut meča.

21:06

"Tvrd" početak - bolja Barselona

Posle četiri minuta igre skor je 7:0 za domaće, a Zvezda se muči da poentira.

Obradović je zbog toga izveo iz igre Lazića i Hola, a uveo Voldena i Dobrića.

U toku je treći minut.

21:00

Utakmica je počela!

20:58

Posle ovog meča, Zvezda se sprema za derbi

Crveno-beli će se u subotu popodne vratiti u Beograd, a onda će se ubrzano odmarati i spremati za derbi protiv Partizana u ponedeljak u 21 čas (TV Arena sport)

20:52

Otišao Pešić, došli "Šaras" i Kalates

Barselona je prošle sezone izgubila u finalu domaćeg plej-ofa protiv Baskonije, a potom je napravila promene.

Naš trofejni stručnjak Svetislav Pešić napustio je klub, a umesto njega je na klupu seo Šarunas Jasikevičijus, koji je bio i igrač "Blaugrane".

U svlačionicu je stigao i novi plejmejker, verovatno najboljji asistent Evrope Nik Kalates.