ZVEZDA KONAČNO POBEDILA, LOJD U ISTORIJI: Crveno-beli se mučili 30 "i kusur" minuta, a onda razbili Himki!

Pratite sa nama meč 29. kola Evrolige

Posle osam vezanih poraza, Crvena zvezda je konačno slavila, ali se pomučila da savlada Himki. Igrali su ponovo "egal" prve tri četvrtine, a onda su se razleteli i na kraju ubedljivo slavili.

Na kraju, Crvena zvezda - Himki 92:81 (8:15, 26:23, 28:22, 30:21)

Veliko olakšanje je ova pobeda za crveno-bele, koji su mnogo neizvesnih utakmica izgubili ove sezone. Važan je trijumf za tim da im se potvrdi dobar rad, a još važniji je jer su se vratili igrači kojih dugo nije bilo. Zaigrao je Lengston Hol, ali i Duop Rit, koji je imao važan uticaj na preokret tima.

Džordan Lojd je ušao u istoriju Zvezde kao igrač koji je postigao najviše poena u jednoj evropskoj sezoni, koja još nije završena. Amerikanac je bio najefikasniji u Zvezdi sa 22 poena i svakako je igrač utakmice.

Ono što je možda i najzanimljivije u ovoj pobedi jeste Zvezdin šut: za dva je šutirala 32 odsto, a za tri neverovatnih SEDAMDESET odsto! Odnosno 16/23, što je jedna trojka manje od klupskog rekorda.

Himki je vodio od početka meča pa do 45 sekundi pre kraja treće četvrtine. Posebno problematično je bilo Zvezdino prvo poluvreme u ofanzivnom delu, jer je šut crveno-belih u jednom trenutku bio 1/9, pa 2/12, pa 4/16. Srećom, trojke su bile dobre, a domaćin je na poluvreme otišao sa samo četiri poena zaostatka, što je, naravno, posledica sjajne odbrane.

Himki su u igri držali Miki i Mekolum, koji su utakmicu završili sa 27, odnosno 29 poena!

Ipak, Zvezda je pokazala zavidan karakter u više navrata. Prvo kada je Himki za jako kratko vreme uspeo da se vrati iz -6 serijom 11:0, a onda i hrabrošću da veruje u svoju igru kada se meč lomio. A na kraju je meč slomila tri minuta pre kraja, kada je povela 86:73, a glavna ofanzivna oružja Himkija stigao umor.

Na kraju je Zvezda mirno privela meč kraju i nije dozvolila iznenađenje.

Crvena zvezda: Hol 2, Kori 15, 5as, Lojd 22, 6as, 4sk, Uskoković 4, Davidovac 16, Lazić 8, Rit 6, Dobrić 12, Simonović 1, Jagodić-Kuridža, Kuzmić, Noko 6.

Himki: Mekolum 29, 7sk, 6as, Karasjov 8, Zajcev 6, Vjalcev, Monija 2, Šarapov 2, Ponkrašov 3, Voronov, Valijev 4, Miki 27, 7sk.

22:35

Kraj meča!

Sjajan preokret i na kraju pobeda!

Crvena zvezda - Himki 92:81 (8:15, 26:23, 28:22, 30:21)

22:32

39' I OPET Lojd!

Lojd još jednom pogađa za tri! Krenulo ga je i ne može da stane. Miki daje sa poludistance. 90:77 još minut i po.

22:31

38' Sada Zvezda diktira tempo

Mekolum pogađa koš, a onda Volden ide na liniju za slobodna bacanja, jer je Himki izašao iz bonusa. Siguran je bek Zvezde, ima 15 poena sada. 87:75

22:29

37' I opet Lojd! Kakav nalet Zvezde!

Mekolum promašuje, pa Lojd pogađa trojku uz zvuk sirene! Fenomenalno! 86:73

22:28

37' Laaaaziiiiić!

Sada i Lazić daje trojku! Zvezda je "dvocifrena", tajm-aut Himki! 83:73

22:26

36' Loooooojd!

Lazić krade loptu, Mekolum ga faulira, to je nesportska i četvrta lična sjajnog Amerikanca. Lazić daje oba bacanja, a onda Lojd trojku iz dodatnog poseda! Najveća prednost Zvezde 80:73

22:24

35' Kakva drama, Lojd je u istoriji

Lazić je prodro i uzeo težak šut, Lojd seče napad Himkija, a onda krade loptu, da bi ga Karasjov faulirao. Odigrana je posle toga akcija za Lojda, koji je fauliran na liniji za tri poena – 75:73.

Lojd je u istoriji, najefikasniji igrač Zvezde u jednoj sezoni, pretekao je Tejlora Ročestija.

22:22

35' Bije Zvezda, al' bije i Himki

Miki za dva, pa Davidovac ponovo za tri, a onda ponovo Miki! To je 25. poen visokog igrača Himkija, on i Mekolum maltene sada sami igraju. 72:73

22:20

34' Rovovska borba, kao za plej-of

Davidovac i Mekolum su razmenili trojke. Oba tima su vrlo odlučna, bore se kao da je za plej-of, gledamo uzbudljiv meč. 69:69

22:18

33' Izjednačenje

Karasjov pogađa iz okreta, u padu preko ruke – ne predaje se Himki. Nakon toga Himki nesmotreno pravi faul u napadu. Gosti vezuju dve lake kontre i već je nerešeno. Mora Radonjić da reaguje, 66:66

22:16

32' Evo Zvezde, silovit nalet

Lojd je ostao sam na trojci, ali je promašio. Bez njegovih poena u drugom poluvremenu. Rit je napravio faul i presekao u startu kontru Himkija. Zvezda je stala u meč-ap zonu i to daje rezultat. Uskoković prodire i polaže! Njegovi prvi poeni, a odmah posle toga još jedna presečena lopta i silovito zakucavanje Davidovca! To je ta energija! 66:60

Malcev traži tajm-aut

22:11

Kraj treće četvrtine

Mekolum je šutirao za tri, ali je Davidovcu dosuđen penal posle šuta. Siguran je Amerikanac oba puta. Još 32 sekunde do kraja. Davidovac za triiiii! Mekolum je imao vremena za šut, ali je promašio! 62:60

22:09

30' Povela Zvezda konačno!

Rit pogađa jedno od dva bacanja, 78 sekundi pre kraja. Dobrić je presekao dodavanje, a onda istrčava u kontru i pogađa uz faul! Siguran je "Kobra" i to je izjednačenje u poslednjem minutu. 58:58.

Rit seče napad, Zvezda je krenula u kontru, ali Mekolum faulira Dobrića. Traži Radonjić nesportsku, ali sudije nisu ni razmišljale da pogledaju snimak.

Dobrić je pogodio drugi put za prvo vođstvo Zvezde na utakmici, 45 sekundi pre kraja treće četvrtine. 59:58

22:06

29' Volden pogađa, Himki ima sreće!

Volden pogađa trojku za 54:56, a onda Mekolum pogađa neverovatan koš, krenuo je da doda, ali je lopta završila u obruču! Mnogo sreće za Himki. 54:58

22:04

28' Riiiit!

Miki daje oba penala, a onda Rit pogađa za tri! Pet vezanih poena i Zvezda se vratila u igru, ali Miki je nezaustavljiv! 51:56

22:03

22:02

27' Mnogo posla, mnogo napora Zvezde

Promašaj i Rita i Zvezdin šut za dva je sada katastrofalnih 6/22. Simonović pogađa samo drugo bacanje, da bi u odbrani Ponkrašov pogodio Dejana Radonjića. Pišemo ukradenu treneru Zvezde.

Rit ide na liniju za slobodna bacanja i siguran je oba puta, 48:53

21:59

26' Zvezda je u naletu

Volden je uspeo da iščupa poslednje sekunde napada i polaže loptu u koš. Zvezda se odbranila, a na drugoj strani je Dobrić fauliran pri šutu. U igru u međuvremenu posle duže vremena ulazi Duop Rit, koji je jako dugo bio odsutan zbog korone.

Dobrić precizan oba puta, Zvezda je prišla na 45:51

21:56

25' Traju muke Zvezde

Noko je posle tajm-auta fauliran, precizan je oba puta. Himki drži dobar intenzitet u odbrani, ne vidi se da je tim oslabljen. Solidna, školska, timska igra gostiju donela im je prednost koju čuvaju. Ipak, Zvezda je dobra u odbrani, koja je sada nešto šira nego do sada.

I posle promašaja Noka, upravo ta odbrana se obila o glavu domaćinu, jer su "zaboravili" Mekoluma samog pod košem, tako da Dobrić nije imao izbora osim da ga faulira. Igrač Himkija pogađa samo drugo. 41:51

21:53

24' Zvezda stala po celom terenu

Hol je napravio nesportsku ličnu grešku, Zajcev daje oba penala, a onda posle toga i trojku iz dodatnog poseda. To mu je inače i prvi šut iz igre na utakmicu.

Zvezda "uzvraća" faulom u napadu Noka. Mora domaćin pod hitno da preseče period ovakve igre. Miki pravi sam sebi situaciju za koš sa poludistance i Himki je "dvocifren" – 39:50

21:50

23' Evo i Hola

Lengston Hol je počeo drugo poluvreme, sve je uradio sam u napadu i postigao svoje prve poene, ulaz pa "flouter" sa visokim lukom, jako lepo.

Ipak, greši Zvezda i ostavila je samog Mekoluma, koji daje trojku. 39:44

21:49

22' Razmena trojki

Lazićev šut je blokiran, a na drugoj strani Karasjov pogađa svoju drugu trojku, a Dobrić uzvraća! 37:41

21:36

Prvo poluvreme kroz brojke

Zvezda užasno šutira za dva – 4/16, ali je za tri na solidnih 6/10. Promašila je i pet penala, a opet je na -4. To govori i o solidnoj odbrani. Crveno-bele predvode Džordan Lojd sa 10 i Kori Volden sa 9 poena.

Himki je "nadskakao" Zvezdu 19:15, a za razliku od domaćina odlično pogađa iz reketa i sa poludistance. Erik Mekolum i Džordan Miki su postigli po 14 poena. Himki za tri šutira samo 2/10.

21:32

Kraj prvog poluvremena

Lojd promašuje, Kuzmić hvata ofanzivni skok i dodaje Laziću, koji je potpuno sam na trojci. Posle sekunde oklevanja šutira i pogađa! Ipak, ostalo je vremena za poslednji napad Himkija, što Mekolum koristi. 34:38

21:30

19' Opet greške Zvezde

Lazić je faulirao Mekoluma, a on je konačno promašio drugo. Ostao je na 12 poena. Voldenu je ispala lopta. To sve sumira prvo poluvreme do sada: relativno dobra odbrana Zvezde, ali slabo u napadu.

Doduše, Miki postiže vrlo lak poen pod košem, 31:36

21:27

18' Vooooldeeeen!

Volden pogađa za tri! Sada je tajm-aut za Himki. 31:33

21:26

18' Zvezda hvata priključak

Volden je fauliran na šutu za tri, ali je pogodio samo druga dva. 28:33, hvata Zvezda priključak.

21:25

18' Volden, konačno!

Volden konačno pogađa iz igre.

Zvezda za dva šutira 5/16, a za tri 4/7. Promašila je i četiri penala. 26:33

21:23

17' Ruski tim ima najveću prednost

Probudila se Zvezda, ali i Himki. Crveno-bele i dalje neće šut za dva. Jagodić-Kuridža je uradio sve, ali šut pod košem je ponovo izašao iz obruča. Na drugoj strani je Mekolum "popravio" šut, da bi posle izgubljene lopte Lojda Valijev bio siguran. Davidovac je fauliran, ali je promašio oba bacanja, a onda Zvezda pravi faul i izlazi iz bonusa.

Posle toga Ponkrašov i Miki sjajno sarađuju i Amerikanac silovito zakucava - 24:33!

Novi tajm-aut za Radonjića

21:18

15' Krenula je Zvezda!

Lojd je fauliran i pogađa oba bacanja, ali Karasjov trojkom pokušava da zaustavi ovaj nalet crveno-belih.

Ipak, Zvezda deluje kao da se probudila ofanzivno, sve sad deluje mnogo bolje. Volden je poslat na liniju za slobodna bacanja i precizan je oba puta - 22:27

21:16

14' Dooooobriiiić

Mekolum pogađa trojku, prva za Himki iz osam pokušaja. Na drugoj strani Davidovac gubi loptu. Lojd je odličan u odbrani, "otvorio" je polukontru, ali Jagodić-Kuridža je sačekao plejmejkera za pozicioni napad. Dobrić je popravio poziciju i pogodio za tri! 18:24

Zvezdu neće za dva, ali za tri šutira 4/7

21:13

13' Lojd pokreće Zvezdu

Lojd je dobio blok i po izlasku je pogodio "dno mrežice" za tri! Na drugoj strani Miki uzvraća, večeras je baš raspoložen, a onda opet Lojd. 15:21

21:12

12' Nema sreće Zvezda

Mekolum je na drugoj strani dao oba bacanja, a posle faula, Jagodić-Kuridža je bio pod košem, a lopta je PONOVO izašla iz koša. Zvezda baš nema sreće. Na drugoj strani Mekolum daje koš i Radonjić mora da traži tajm-aut! 10:19

21:08

11' Dobar početak Zvezde

Druga četvrtina počela je bacanjima Lendrija Noka, bio je precizan oba puta – 10:15.

21:05

Kraj prve četvrtine

Zvezda iz igre šutira 3/13, a za dva 1/8. Ponkrašov je pogodio jedno od dva bacanja, a onda Jagodić-Kuridža pravi korake pri izvođenju lopte, ali Dobrić vraća posed crveno-belima prilikom sledećeg izvođenja.

Dobrić je napao Voronova, ali lopta ponovo izlazi iz koša. Razlika između dva sata bila je oko šest sekundi, ali je Noko na sekund i po od kraja napada faulirao Šarapova, koji pogađa oba.

Zvezda je imala 8,5 sekundi, ali je Hol pao. 8:15

21:02

9' Daaaavidoovaaaac!

Mekolum pogađa oba bacanja za maksimalnih sedam poena prednosti, ali samo do sledećeg napada, jer Davidovac pogađa trojku! 8:12

Igra se poslednji minut.

21:00

9' Nema Zvezda sreće

Miki odmah odgovara, dao je 8 od 10 poena Himkija. Na drugoj strani Dobrić je pronašao rupu, išao po čeonoj liniji ka košu, ali je promašio polaganje. Neverovatno!

20:59

8' Konačno poeni iz reketa!

Simonović promašuje za tri, Zvezda pravi treći timski faul. Imaju crveno-beli energije, vidi se borbenost, ali kao da ne rade ništa sa tim. Himki ne pokazuje ništa posebno, Miki je napravio peti timski faul, a onda Noko silovito zakucava! Konačno poeni iz reketa! 5:8

20:57

7' Zvezda nikako da krene u napadu

Miki napada Noka i opet pogađa, sjajna forma visokog igrača Himkija postigao je već šest poena. Na drugoj strani Lojd gubi loptu. 3:8

20:54

6' Muke u napadu

Lazić promašuje trojku, Radonjić traži tajm-aut. Očekivao je više od ove petorke. Rezultat je i dalje 3:6

20:53
20:52

5' Loooojd! Konačno!

Lojd je probao sa poludistance otvoren šut, ali je lopta izašla iz koša, malo nema sreće Zvezda. Na drugoj strani Miki opet pogađa za 0:6.

Crveno-beli su puna četiri minuta bez poena, ponavlja se slab početak, Radonjić je prinuđen da menja.

Konačno, Džordan Lojd daje trojku, 5:47. Rezultat je 3:6

20:50

4' Zvezda i dalje bez poena

Serija promašaja na obe strane. Uskoković je promašio oba penala, a Džordan Miki nekako ubacuje loptu u koš. Simonović je promašio za tri, a Branko Lazić se sjajno snašao posle ofanzivnog skoka i pogodio Zajceva u nogu. Lazić je promašio pod košem, a onda Himki uzima loptu.

Duže od tri minuta je Zvezda bez poena. 0:4

20:47

3' Tvrd početak

Himki je prvi krenuo, a onda su oba tima "razmenila" promašaje. Monija je ostao sam pod košem i iskoristio je "zicer". Zvezda je probala na sličan način, ali je Kuzmić bio na pogrešnoj nozi. Malo poena, prošlo je dva minuta igre, samo jedan koš. 0:2

20:43

Još koji sekund, ovo su startne petorke

Crvena zvezda: Lojd, Uskoković, Lazić, Simonović, Kuzmić.

Himki: Karsjov, Zajcev, Vjalcev, Monija, Miki.

20:38

Himki dodatno oslabljen

I dalje bez Alekseja Šveda, kome su povređena leđa.

Zvezda je u punom sastavu što se tiče imena, ali daleko od toga da su svi u punoj takmičarskoj formi.