Košarkaška reprezentacija Jugoslavije osvojila je Eurobasket 1995. godine, a taj turnir obeležio je i nesportski potez Hrvata koji su sišli sa postolja dok su našim igračima stavljali zlatne medalje oko vrata.
Bilo je to vreme ratnih sukoba na prostoru bivše države i često se može čuti da su Hrvati tim potezom izazvali proklestvo pošto od tada nisu osvojili nijednu medalju u košarci. Nisu im to zaboravili ni naši košarkaši koje su na taj način uvredili, a i 26 godina kasnije ta medalja je od posebnog značaja.
"Meni je to najomiljenija medalja", rekao je bivši košarkaš Dejan Tomašević u razgovoru za podkast "Sport Light".
"Može da se napravi film o tom finalu sa Litvancima, odnosu sa Hrvatima, odlasku u te kvalifikacije koje su napravljene da bi se Jugoslavija plasirala... Za mene je to prvi put da sam učesnik nekog velikog takmičenja. Prethodne četiri godine nismo imali nijednu međunarodnu utakmicu sem dva turnira", prisetio se Tomašević koji je tada prvi put zaigrao sa mnogim saigračima, upoznao njihove prijatelje i supruge.
Ipak, glavni utisak iz Atine je način na koji su Hrvati potpuno ignorisali reprezentativce Jugoslavije, iako su nekada igrali zajedno, pa je svima prošlo kroz glavu da je u pitanju politički pritisak.
"Mi pričamo o prijateljima koji su više vremena proveli igrajući zajedno u mlađim kategorijama reprezentacije Jugoslavije, čak i za seniorsku, pa samo pripreme za Seul su trajale pet-šest meseci!", kazao je Dejan Tomašević.
"I onda je došla ta '95", podsetio se trenutka koji je sve promenio.
"Ja sam presrećan što živim u Srbiji - mi nikad nismo i ne bismo imali tu vrstu pritisaka. Oni bukvalno nisu smeli da nam se jave. Ako uđemo u lift, oni izađu, uvek je uz njih bio neko. I sam taj čin silaska nisu doneli oni nego im je bilo naređeno. E sad da li su morali da prihvate ili ne...", ostao je bez odgovora Tomašević.
Da je bilo pritiska potvrdio je i tadašnji selektor Aleksandar "Aco" Petrović koji se nije složio sa tom odlukom, dok je sa druge strane jedan od igrača iz bronzane generacije Franjo Arapović poručio da je to bilo zbog sudijske krađe.
"Meni je drago da kada Kukoč ili Rađa dođu u Beograd, budu dočekani istim aplauzom kao kada su igrali za Jugoplastiku i to je veličina ovog grada i države", zaključio je Tomašević koji je sa Jugoslavijom osvojio dva svetska zlata, tri evropska i jednu bronzu, odnosno srebro sa Olimpijskih igara.
Prisetite se slavlja u Atini...
Postanite deo MONDO SPORT zajednice na Viberu.