IMA LI NAPRETKA IZMEĐU FIBA I EVROLIGE? Zaglis progovorio: Bodiroga nije problem, mene BRINE nešto drugo!

Generalni sekretar FIBA Andreas Zaglis pričao je o odnosu sa Evroligom, Dejanu Bodirogi, predstojećem Mundobasketu. Tvrdi da je rešenje lako pronaći.

FIBA/Zoom/screenshot

Kakav je odnos FIBA i Evrolige, ima li napretka od kada je došao Dejan Bodiroga, nazire li se rešenje problema? Kako teku pripreme za predstojeće Svetsko prvenstvo, o tome i još mnogo drugih tema pričao je Andreas Zaglis. Generlani sekretar FIBA održao je godišnju konferenciju za medije sa novinarima širom sveta putem "Zooma" i odgovarao je na mnoga zanimljiva pitanja.

Očekivano, ono što je evropske medije najviše zanimalo jeste situacija sa Evroligom i da li je na tom planu ostvaren bilo kakav napredak u vezi kalendara i "prozora". "Mogu da potvrdim da smo održali sastanak, to ne treba da bude vest, progres je vest, a to u ovom momentu nije slučaj. Ambijent je dobar, imamo osećaj i moramo da kažemo da je FIBA spremna za diskusiju i razgovore. U prethodnih 18 meseci smo imali osećaj da mi pokušavamo više, slali smo pisma, uključili smo NBA u diskusiju, dali smo razne predloge, doneli smo odluku u septembru a promenimo datume mečeva u novembru da bi pomogli igračima i trenerima da učestvuju. Nažalost, situacija u Evroligi nam ne dozvoljava da pokažemo napredak", počeo je Zaglis.

Nastavio je u istom dahu. "Ovo nema veze sa novim liderima u tom takmičenju, oni žele progres. Međutim, postoji većina i manjina u EKA koja nam trenutno ne dozvoljava da pregovaramo. Nisam srećan zbog toga. Nastavićemo svi mi u FIBA da radimo na tome i da insistiramo. Imamo obavezu prema svim našim članovima, ali i prema košarci da nastavimo da pokušavamo. Ne očekujem da se nešto veliko promeni u februaru. Hvala svima koji su izašli u susret i pomerili svoje mečeve u novembru i pomogli. Tražimo neke jednostavne stvari da se promene, a za to nema ni minimalni koncenzus. To je trenutno stanje, nastavićemo da šaljemo konstruktivne predloge i da se trudimo da svi zajedno rastemo, kako na reprezentativnom nivou, tako i na klupskom."

Usledilo je novo pitanje direktno o Dejanu Bodirogi i saradnji sa njim. "Ne želim da stvari zvuče kao da se priča na ličnom nivou, Dejana poznajem dugo, ali je problem na institucionalnom nivou. Potrebno je da budemo na istim talasnim dužinama i da vidimo šta ti elitni klubovi žele da rade i da vidimo šta ostali klubovi širom Evrope i sveta žele i da vidimo kako to može da se reši. Prvi korak je da EKA vidi šta želi i kakvi su njihovi planovi i onda da dalje da razgovaramo. Najviše sam zabrinut zbog toga što problemi sa kalendarom zahtevaju minimalne promene i nije teško. Rekli smo im da pomere mečeve samo recimo za utorak, da se mečevi reprezentacija igraju u četvrtak/petak ili tokom vikenda. Mnogo puta su se evroligaški mečevi igrali u utorak. Čitam kako postižu dogovore i pomeraju mečeve za FIFA Svetsko prvenstvo u fudbalu, kako ne bi uticalo na gledanost, a to ne rade za kvalifikacije za Mundobasket."

Na nedavno završenom Eurobasketu veliku pažnju privukli su NBA igrači poput Nikole Jokića, Luke Dončića, Janisa Adetokumba... Nadaju se navijači da će ih gledati i na Mundobasketu. Takmičenju na koje se Srbija još uvek nije kvalifikovala, potrebna je jedna pobeda u dva preostala meča da to učini. "Uvereni smo da ćemo nastaviti da nastavimo da radimo i da se nadograđujemo posle uspešnog Eurobasketa. Pričali smo sa raznim federacijama i sa NBA ligom, očekivanja su velika. Igrači žele da učestvuju, hoće da budu deo velikog događaja. Potrudićemo se da učinimo da to bude atraktivan događaj za sve, da na Svetskom prvenstvu uvedemo i neke nove elemente. Smanjićemo broj putovanja, neće biti putovanja između prve i druge runde, već će reprezentacije taj deo igrait tamo gde su smešteni, odnosno u kojoj državi budu. Pre početka poslednje faze takmičenja, omogućićemo i dan odmora više za sve. Verujemo da imamo sve potrebne sastojke i da će ovo biti veoma atraktivan događaj za navijače. To je sve deo glavnog plana, a to su Olimpijske igre u Parizu 2024. godine."

Priznao je Zaglis da FIBA prati i dešavanja na Svetskom prvenstvu u Kataru. "Naravno da pratimo, može mnogo toga da se nauči odatle. FIBA i NBA su početkom decenije, kada je pravljen kalendar, dogovoreno da treba da postoji veoma veoma važno Svetsko prvenstvo, uz jaka kontinentalna takmičenja, da samo tako interesovanje može da bude veće i da raste atraktivnost takmičenja. Napravili smo određene napretke 2019. godine i hoćemo da nastavimo sa tim. Postoje elementi koje vidimo u Kataru. Mi organizujemo u tri različite države, oni u jednoj zemlji što je korisno da pogledamo i ispratimo.

MN Press 

Jedan američki novinar upitao ga je i o NBA zvezdama iz njegove zemlje. Tačnije, zanimalo ga je da li FIBA radi nešto da privoli i njih da igraju na drugim takmičenjima a ne samo na Olimpijskim igrama i na Mundobasketu. "Tačno je da je za njih bitno Svetsko prvenstvo i Olimpijske igre. Nadam se da ćemo imati šansu da ih gledamo više na takmičenjima koje organizujemo u Americi, da će i tu da se pokaže napredak. FIBA organizuje takmičenja i tu, ali nemamo nameru da pravimo nova takmičenja. Pričamo sa NBA timovima, žele i oni da igrači budu deo Svetskog prvenstva. Imamo Mundobasket i Olimpijske igre i siguran sam da će to doneti na popularnosti sporta. Imamo dosta internacionalnih igrača u NBA koji predstavljaju svoje timove, mi radimo sve šta možemo da unapredimo uslove u kojima rade."

Pojavile su se spekulacije da bi narednog leta moglo da dođe do "lokauta" u NBA ligi i da bi to moglo da utiče na Svetsko prvenstvo. Asocijacija igrača traži bolje uslove od NBA i vode se pregovori oko novog ugovora između dve strane. "Pratimo situaciju i priču oko novog ugovora i dešavanja. Nismo zabrinuti trenutno, pratimo sve što se dešava. Imamo dobar odnos sa NBA ligom, upoznali smo novu lidersku strukturu koja predstavlja NBA igrače, verujem da će sve biti u redu."

Jedna od tema bio je i Viktor Vembanjama, supertalentovani Francuz koji briljira i za koga se spominje da bi trebalo da bude prvi pik na narednom NBA draftu. "Kada se pojave novi igrači odmah se pojavi ona priča 'Nisam znao koliko su veliki ovi momci uživo'. Video sam Vembanjamu prvi put 2019. godine i nismo mogli da verujemo koliko je visok i koliko ima sjajne pokrete i veštine za tu visinu. Drago nam je što je prošao kroz tradicionalni sistem razvoja, igrao je na FIBA juniorskim takmičenjima. Nedavno smo imali takmičenje za igrače do 17 godina i veliki broj navijača koji su gledali mlade igrače. Što se Viktora tiče nedavno je debitovao za Francusku."

Profimedia 

Američke novinare zanimao je i komentar o tome što je košarkašica Britani Grajner oslobođena. "Srećan sam što se vratila kući i što je dobro, sada za nju postoje neki drugi prioriteti, ali se nadam da će naći želju i volju da se vrati na teren. Jedna je od najboljih košarkašica na svetu. Upoznao sam je, razgovarali smo nekoliko puta, deluje kao fina osoba. Bili smo uključeni u ovo na samom početku, ali je brzo postao diplomatski slučaj i politički, tako da mogu da kažem da sam srećan što je kući."

Potvrdio je Zaglis da pripreme za Svetsko prvenstvo teku dobro u sve tri zemlje domaćina (Indonezija, Filipini, Japan) i da je uveren da će sve proći kako treba. "Žreb je 29. aprila i tada će biti poznato ko će gde igrati. Tri zemlje imale su šansu da izaberu ko će igrati u njihovoj zemlji. Amerika će biti u Manili, Slovenija u Japanu i Kanada u Indoneziji. To su neki od najboljih timova koji će igrati tamo. Veliki broj dobrih igrača, veliko uzbuđenje za ljude u Indoneziji. Ostali će biti poznati posle žreba kao što je običaj i to će se znati 29. aprila."

Na Eurobasketu, koji je na kraju osvojila Španija, bilo je pritužbi na suđenje, posebno od strane igrača. Zbog toga je jedno od pitanje bilo - hoće li sudije iz Evrolige suditi na FIBA takmičenjima u narednom periodu?

"Uvek postoje žalbe, bilo je grešaka i to su lekcije koje smo naučili. Moramo da se postaramo da se tako nešto ne ponovi u budućnosti. Uvideli smo da je u grupnoj fazi bio veći broj grešaka nego u završnici. Naši eksperti ne vide situaciju tako, već da saradnja između sudija može da postoji ako ima podrška od strane čelnih ljudi, poput seminara, zajedničkog rada. Postoje ljudi koji dolaze iz drugih takmičenja, ali su oni tu u dužem vremenskom periodu, rade sa FIBA i sa sudijama. Radićemo na problemima, želimo da budemo inkuzivni, da najbolji budu deo takmičenja, da koristimo talente i iskustvo, ali imamo druge elemente koje moramo prvo da rešimo. Biće to jedna od tema o kojoj ću razgovarati sa ljudima."

Profimedia 

Posle kratke pauze dao je i konkretan odgovor na pitanje o evroligaškim sudijama. "Neću da koristim reč zabrana, već ću da kažem imamo saradnju sa sudijama iz NBA Razvojne lige, iz Afrike takođe, postoje programi, a to nije slučaj sa Evroligom, postoji određeni pristup sa njihove strane. Ne može individualac da dođe i da kaže 'Uključite me'. Mora da postoji saradnja institucija. Dovodimo nove sudije, talente, nećemo oklevati da dovodimo arbitre iz celog sveta. Nije ovo želja FIBA da nekoga isključi, već da zaštiti rad saveza i rad sa sudijama. Verujemo u arbitre, njihov razvoj. Ponavljam, ne isključujemo nikoga, već naglašavamo da mora da postoji saradnja između institucija što nije slučaj trenutno."

Za kraj je upitan i o mogućem učešću Rusije i Belorusije na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine. "Bilo je priča da bi Rusija mogla da se uključi u takmičenja za Igre u Parizu. Prema trenutnom stanju Belorusija ne može da se kvalifikuje za Pariz, slično važi i za ruske košarkašice. Onda tu postoje određene mere, ako bi se one sklonile do leta, onda bi u teoriji ruski košarkaši mogli da budu deo kvalifikacija, ali sve od toga zavisi. Status kvo će biti zadržan do proleća 2023. godine, to je pozicija FIBA", zaključio je Andreas Zaglis.