PORUKA

EVROKUP I LIGA ŠAMPIONA SE SPAJAJU? Oglasila se i FIBA: "Pričamo sa Evroligom, domaće lige su osnova košarke"

Autor Nemanja Stanojčić

Generalni direktor FIBA Lige šampiona Patrik Komninos odgovarao je na pitanja novinara.

Izvor: Profimedia

FIBA Liga šampiona završava se u nedelju, titulu će osvojiti Hapoel Jerusalim ili Bon. Aleksandar Džikić napravio je veliko iznenađenje i sa izraelskim timom srušio Tenerife, aktuelnog šampiona. Posle toga je nemački tim šokirao Unikahu, domaćina fajnal-fora. Dan pre poslednjih mečeva u sezoni generalni direktor takmičenja Patrik Komninos odgovarao je na pitanja novinara na tradicionalnoj konferenciji za medije.

Pohvalio je oranizatore i sve što je video u Malagi. "Dobićemo novog šampiona, ujedno će i nova zemlja biti prvak, Nemačka ili Izrael. Polufinala su bila na jednu loptu i to pokazuje koliko je liga kompetetivna. I pre početka smo znali da imamo najizjednačeniji fajnal-for u Istoriji i da će biti žestokih borbi, obe utakmice završeen su u poslednjim sekundama, ukupna razlika je tri poena na dva meča. Ovo je pozivnica za sve timove, da vide kako se igra ovde, nivo raste, kao i izjednačenost", rekao je Komninos.

Jedna od ideja koja se spominje je spajanje Evrokupa i Lige šampiona u jedno takmičenje. "Neću odgovarati na glasine, ali mogu da kažem da imamo otvoreni dijalog sa novim menadžmentom Evrolige. Uvek želimo da nađemo optimalno rešenje da se unapredi evropska klupska košarka. Imamo zajedničko mišljenje u tim razgovorima da postoji rupa u popularnosti evropske košarke i njene komercijalne vrednosti. To ujedinjuje naše pregovore. Sada sedimo zbog raznih tema, ne samo zbog Evrokupa ili Lige šampiona. Nadamo se da ćemo u narednom periodu moći više da vam kažemo, ne samo da odgovaramo na glasine. Sa naše strane uvideli smo da ima mnogo prostora za napredak. Moramo da ponudimo jasnoću i sigurnost svim tržištima. To je osnova za svako takmičenje kako bi raslo. Sada ima mnogo konfuzije i nesigurnosti. Na istim smo talasnim dužinama."

Medije je zanimalo i kako Patrik vidi evropsku košarku za dve godine. "Nije poenta u mojoj ličnoj, već zajedničkoj viziji. Imam jasnu ideju kako bi trebalo košarkaški reljef da izgleda. Nije iznenađenje da nam je potrebna jasnija struktura takmičenja. Da informišemo navijače šta se dešava, da poštujemo piramidu sporta, da čuvamo snagu domaćih liga i da bez njih nemamo osnove košarke a to je razvoj igrača, inače ne bismo pričali o bilo kakvom rastu. Ne igra košarku samo šaka klubova, već stotine njih. Moramo da imamo jasniju sliku na šta će proizvod ličiti."

Naglašava da sve to treba drugačije da izgleda. "Potrebno je da utvrdimo broj timova i takmičenja. Sada ih je četiri i u njima igraju svi. Ne mislim da je to idealan pristup. Imamo mnogo timova iz brojnih liga kojima evropsko takmičenje nije nagrada. Imamo timove koji su bliži ispadanju iz domaćih liga nego plej-ofu. Imamo iz druge lige koji igra Evropu. To za mene nema smisla. Uvek je sve bilo vezano za uspehe u domaćim takmičenjima. Na kraju, moramo da se pobrinemo da model koji ćemo da pronađemo omogućava komercijalni rast. Ne samo da donosi nekim timovima, jer se onda stvara veći jaz. Ako je samo za njih, iako gube novac zbog ogromnih budžeta, to urušava. Moramo da privučemo nove investitore. To je jedna od naših misija. A to dolazi kada postoji nada, šansa da se osvoji nešto. Niko neće da uloži u tim ako nema priliku da osvoji titulu. Hoćemo da rastu tržišta, zajednički trud bi moralo da proizvede takve rezultate."

Timovi iz ACB lige tražili su da se nagrada za timove sa fajnal-fora drugačije distribuira. "Naš pristup je u liniji sa psihologijom takmičenja, a to je da je svaka utakmica vredna. Najbolji moraju da budu nagrađeni, ali svi moraju da profitiraju. Ono što nudimo svim timovima je važno što se tiče pokrivanja troškova, organizacije, TV produkcija, sudije, brendiranja... To je jasan pristup za nas, da niko ne treba da pati što igra ovde, već da to bude šlag na torti, šampion treba više da dobije i to je ozbiljna injekcija za budžet timova, milion evra i te kako utiče na to."

Jedan od predloga je i da se završnica takmičenja igra na neutralnom terenu. "Pre godinu dana sam rekao da želimo da igramo na neutralnom terenu. Bilbao je bio sjajna prilika i bio je fantastičan fajnal-for. To je uvek nešto što istražujemo, ali ćemo uraditi samo ako ima smisla. Ove godine smo imali dosta šansi da odemo na neutralni teren, ali nismo se osećali komforno. Onda smo gledali gde ćemo. Ovo je region koji fantastično organizuje događaje i ima jasnu strategiju. Nismo mogli da nađemo neutralnog domaćina, ali smo presrećni što je Malaga naš partner."

Igokea je osvojila FIBA Ligu šampiona za mlade. "Čak i sada, dok pričamo o velikom finalu, pričamo o uspehu na turniru u Bursi. To je takmičenje inicirano na osnovu pitanja timova koji su želeli pravi put za mlade. Da imaju da igraju u sjajno organizovanom događaju. Imali smo deset timova, Igokea je osvojila pobedom nad Tofašom. Ovo je deo strategije i naše vizije, želimo da takmičenje mladih raste i postane relevantan u evropskoj košarkaškoj porodici. Za sada i dalje pozivamo samo učesnike u Ligi šampiona, to nam je pristup i za sledeću godinu ali nam je ideja da zaista napravimo mladu Ligu šampiona, da zovemo sve domaće prvake. To je uvek izazov jer tim koji je u maju osvojio možda više nije u istom uzrastu, ali pokušavamo da pronađemo pravi balans i nagradimo šampione. Sve što radimo je strateški i razvijemo organski, to je veoma važno za nas."

Format Lige šampiona ostaće isti i za sledeću sezonu. "Otvoreni smo za ideje, ali ne sme ništa preko noći da se menja. Trogodišnji ciklus zatvara se sledeće sezone, posle toga ćemo videti hoće li biti promena. Pričaćemo sa svima, pa ćemo videti šta su plusevi i minusi, nema savršenog formata. Mesto za napredak uvek postoji, ovo takmičenje raste iz godine u godinu, zato što slušamo potrebe igrača, klubova...", zaključio je Komninos.