Ibon Navaro otkrio sve: "Odlučio sam da odem, a uveče je pozvala Zvezda"

Novi trener Crvene zvezde Ibon Navaro istakao je šta su njegovi planovi, kako posmatra tim koji ima i kako je odlučio da dođe u Srbiju. Dodajte MONDO u vaš Google izbor
Foto: YouTube/KK Crvena zvezda Meridianbet

Ibon Navaro je stigao u Beograd i počeo je da radi u Crvenoj zvezdi. Klupskom sajtu je preneo prve utiske i pričao je o planovima nakon preuzimanja srpskog evroligaša. 

"Veoma sam počastvovan i zahvalan što sam ovde. Za mene je velika prilika da budem deo ovako velikog kluba, ne samo u Srbiji, već i u Evropi. Sve što sam video je odlično. Organizacija je sjajna, ljudi su sjajni, svi pokušavaju da mi pomognu da se što pre prilagodim. Za sada imam samo lepe reči o ovom iskustvu", rekao je Navaro.

Nakon četiri i po godine nije mu bilo lako da napusti Unikahu. Bilo je i suza u Malagi, ali jednostavno to je bila odluka kjoja je morala da se donese. 

"Odlučio sam da napustim Malagu u nedelji naše poslednje utakmice regularne sezone u Vitoriji. To je bilo u petak. Mislim da sam u nedelju uveče dobio poziv od agenta, koji mi je rekao da postoji interesovanje kluba. Bilo je: 'Vau.' Nisam to očekivao. Morao sam da završim sve u Malagi. Bio sam tamo četiri i po godine i nosim samo lepa osećanja i uspomene iz tog perioda. Ali osetio sam da je trenutak da otvorim nova vrata i počnem novu avanturu. Nisam mogao da zamislim bolje mesto za to od Beograda i Crvene zvezde".

"U Srbiji je ovo više od sporta"

Ibon Navaro Izvor: YouTube/KK Crvena zvezda Meridianbet

Došao je u Srbiju dobro znajući šta ga čeka i kako se navijači odnose prema Crvenoj zvezdi i prema košarci uopšte. To mu je samo dodatni izazov. 

"Postoje zemlje u kojima je košarka više od sporta. Nije religija, ali je nešto veoma posebno. Srbija je jedna od njih. Svima je dobro poznato rivalstvo u istom gradu između ta dva kluba. Gledate te utakmice na televiziji i kažete sebi da mora biti neverovatno biti tamo kao navijač. Možete onda da zamislite kako je treneru. Živeti u mestu gde je košarka više od sporta sigurno je veliko iskustvo", istakao je novi trener Crvene zvezde. 

Što se tiče pritiska - on je realan na drugim mestima. Na košarkaškom terenu pritisak rezultata za Ibona Navara je privilegija u kojoj uživa. 

"Ne verujem da je pritisak u sportu zaista pritisak. Pritisak je ono što ima čovek koji mora da prehrani porodicu. Ako ne radi, ako ne zaradi novac, ne može da prehrani porodicu. To je pritisak. Ovo je više kontrola očekivanja, emocija i upravljanje velikim brojem ljudi, poruka i osećanja. Ali ako je to pritisak, takav pritisak je dobrodošao. Pravi pritisak je nešto potpuno drugo", objasnio je Navaro.

"Razgovarao sam sa Milošem"

Sada je njegov posao da usadi svoje ideje i vrednosti ovoj grupi igrača, grupi koju zajedno sa Milošem Teodosićem tek počlinje da pravi.

"Više verujem u to da ljude ubedite da žive u određenoj kulturi, da rade stvari kroz određene vrednosti i principe, nego da samo zahtevate da rade ono što ja mislim da treba. Bolje je da svi prihvatimo zajedničke vrednosti i principe koji će voditi odluke i ponašanje igrača, stručnog štaba i celog tima". Morate da igrate košarku koju vam vaši igrači dozvoljavaju da igrate. Ali, sigurno je da je ovaj tim prošle sezone igrao na taj način. Zapravo, kada je igrao najbolju košarku, igrao je baš tako. To je ideja. Razgovarao sam sa Milošem o tome i to je manje-više filozofija koju želimo da imamo kao klub i kao tim".

Što se tiče tima - sastavlja se.  "Imamo ideju, ali na kraju morate da igrate onako kako vam igrači dozvole. Sada smo u fazi u kojoj još tražimo prave igrače i prave ljude za to. Ne samo prave igrače, već i prave osobe. Još smo u tom procesu i ne možemo da razmišljamo o sutra. Moramo da razmišljamo o današnjim pitanjima i današnjim zadacima, da pronađemo prave momke i završimo roster. Posle toga ćemo pronaći najbolji način da budemo uspešni", rekao je Ibon Navaro. 

Što se tiče stručnog štaba on je spreman da se osloni na znanje i iskustvo ljudi koji su već tu. 

"Većinu čine ljudi odavde, iz kluba. Oni znaju bolje nego bilo ko drugi ABA ligu, srpsko takmičenje, Evroligu. Znaju klub, navijače, kulturu, znaju šta može bolje, šta može da se uradi i šta treba zadržati. Verujem im. Dovešću jednog pomoćnog trenera koji je radio sa mnom četiri i po godine u Malagi, a pre toga i u Mursiji. Verujem da morate da radite i sa ljudima iz kluba", dodao je novi trener Zvezde.

"Jedva čekam Arenu"

Imao je priliku da igra u Beogradskoj areni i jedva čeka da iskusi kako je to da ona bude na tvojoj strani. 

"Jedva čekam to. Biće to veliko iskustvo. To je jedan od razloga zbog kojih napustite svoju zemlju, porodicu i mnogo drugih stvari da biste došli ovde. Ne dolazimo ovde da bismo samo proveli vreme. Dolazimo da budemo konkurentni, da radimo svoj posao, da uživamo u toj atmosferi i da pokušamo da budemo uspešni".

Za kraj je istakao da želi da izgradi nešto posebno, ali je svestan da za to treba vremena. 

"Pokušaćemo da donesemo sistem u kom će svi, svi igrači, ceo stručni štab i svi ljudi u organizaciji, osećati da su važni. Da imaju nešto što mogu da urade i što direktno pomaže timu da bude uspešan. Igrači na terenu, svi oni. To zahteva vreme. Pokušaćemo da to uradimo što je moguće brže. Nemamo previše vremena, jer imamo malo prostora, ali kultura je nešto što možemo da počnemo da gradimo i ranije, kroz razgovore u predsezoni. Odmah ćemo početi da radimo na tome", zaključio je Ibon Navaro.

(MONDO, N.L.)

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

Delije skandiraju Nikoli Kaliniću Izvor: Jelena Bijeljić/MONDO