"Državni projekat", "reketiranje države", "državni bankomat", "aparthejd", "miljenici vlasti"...
Sve su to fraze koje su se, zahvaljujući političarima, čelnicima i trenerima Crvene zvezde i Partizana, kao i njihovim čestim saopštenjima, odomaćile u ovdašnjoj javnosti, pre svega kod navijača koji su vremenom naučili da su uvek i svi, bez izuzetka, protiv njih i njihovog kluba i da ovaj drugi uvek dobija više i ima povlašćeni status.
O klubovima koji se ne zovu Crvena zvezda i Partizan gotovo da se i ne raspravlja ili se to radi sporadično...
Ali, svi... i "večiti" i ostali, imaju isti hronični problem - nedostatak novca.
I, kada dogori do "nokata", država po pravilu (p)ostane poslednja nada pred "gašenje", "bankrot", "nestanak sa sportske mape Evrope i sveta", što su takođe mantre kojima se nekada moli, a nekada preti. Da li hvalospevima ili napadima, naši klubovi (sa još jednim naglaskom na fudbalske i košarkaške sekcije "večitih), na kraju dobiju pomoć koja im omogući da "skrpe kraj s krajem" bez obzira što ni jedni, ni drugi, ne posluju solventno.
Naprotiv, svi su u dugovima.
Ako pitate govornike sa skupa "Preduzetništvo u sportu", koji je organizovala Privredan komora Srbije, klubovi ne traže novac na pravi, odnosno ispravan način.
"Za opstanak srpskog sporta, odnosno klubova, potrebno je da oni koji njima upravljaju, osim oslanjanja na republičke i opštinske budžete, budu aktivniji i više organizovani kako bi stvorili uslove za obezbeđivanje dodatnih finansijskih sredstava", zaključak je sa skupa održanog u Privrednoj komori.
Na taj način podstakao bi se preduzetnički duh, navodi se dalje u saopštenju.
Sportski aktivista i trener Branislav Đorđević rekao je da nužno pokretanje preduzetničkih inicijativa u klubovima kako bi stvorili održivu platformu za svoje finansiranje. Na taj način, istakao je, prekinula bi se dosadašnja praksa u kojoj su se sportski klubovi i društva oslanjali isključivo na republičke fondove i budžete lokalnih samouprava.
"Moraju da se nađu dodatne aktivnosti orijentisane na samoorganizovano poslovanje i tako preduzetničkom inicijativom stvore uslovi za uključivanje mladih, školovanih i sposobnih stručnjaka različitih profila, koji bi svojim idejama i realizacijom obezbeđivali dodatni priliv sredstava i sebi i sportu", podvukao je Đorđević.
Košarkaški trener i predsednik Olimpijskog saveza Srbije Božidar Maljković je ukazao na sopstveno iskustvo tokom rada u brojnim klubovima. On je posebno istakao španske klubove Real Madrid, Barselona i Unikaha kao primere vrhunskog preduzetničkog duha i odgovornog poslovanja.
Na okruglom stolu su učestvovali i predstavnici brojnih sportskih klubova i udruženja poput Kajakaškog saveza Srbije, Tekvondo asocijacije Srbije, Karling saveza Srbije, Vazduhoplovnog saveza Srbije, Teniskog saveza Srbije, Rukometnog saveza Srbije, Odbojkaškog saveza Srbije i drugih.
Skup je organizovan u saradnji sektora preduzetništva PKS-a sa Visokom školom za poslovnu ekonomiju i preduzetništvo, Fondacijom sporta mladih i Srbija startapom u cilju da se sportska društva i klubovi podstaknu da razviju preduzetnički duh kroz dodatne aktivnosti.
Klubovi kukaju, a ne znaju da traže novac
"Za opstanak srpskog sporta potrebno je da oni koji njime upravljaju budu aktivniji i organizovani, a ne da se oslanjaju na budžete", zaključak je skupa održanog u Privrednoj komori.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona