Svi koji će direktno uticati na odluku o odlaganju ili otkazivanju Olimpijskih igara i dalje se, striktno i odlučno, bave 24. julom, kada bi trebao da bude upaljen plamen nad stadionom u Tokiju.

Dok sa raznih strana sveta stižu najave mogućeg bojkota najvećeg turnira u sportu, koje japanski političari i čelnici Međunarodnog olimpijskog komiteta - bar javno - uporno ignorišu, iz anonimnosti je izašao i predsednik Svetske atletske federacije Sebastijan Kou i pristao da govori o ključnom problemu - šta do 24. jula?

Koliko smo samo puta čuli naše (i ne samo naše) rukovodioce kako posle uspeha ili neuspeha na Olimpijskim igrama koriste čuvenu krilaticu "pripremu za naredne počinjemo već danas".

Do narednih ostalo još 127 dana, a proći će još ko zna koliko do trenutka kada će sportisti sa obezbeđenom vizom za Tokio, kao i oni koji bi tek trebalo da se kvalifikuju (!), imati pravo da se slobodno kreću - kamoli treniraju, takmiče i tempiraju formu za najvažniji događaj u karijerama.

U ovom periodu prestupne godine, trebalo bi sve da "gori" od nadmetanja u 33 olimpijske discipline, u kojima bi preko 11.000 najboljih među nama - posle pažljivo tempirane forme za kraj juna - dobilo priliku da se bori za "sveti gral" u sportu.

Kakve god prognoze o završetku pandemije bile, pouzdane ili ne, realne ili ne, optimistične ili ne, već 19. marta možemo se složiti da najveći broj sportista neće imati priliku da trenira i radi po prvobitnom planu. Za mnoge, to je dovoljan razlog da Igre budu odložene za neka srećnija i bezbednija vremena, jer one podrazumevaju i boravak u zatvorenom Olimpijskom selu, obroke u zajedničkoj menzi sa ostalih 11 hiljada učesnika i još mnogo rizika.

"Ne treba naglo doneti odluku kada nam je ostalo još četiri meseca. Događaji se menjaju iz sata u sat i to nije odluka koja se mora odmah doneti. Mada, sve je moguće", rekao je Kou.

Da to jeste rizično, složio se i legenadrni britanski olimpijac na čelu IAAF.

"Posle poslednjih najava da bi Kina mogla da se povuče sa Igara zbog korona virusa, mada je dovoljno i da živite u Evropi, da ste Italijan, da se bavite maratonom i da morate da sedite danima u stanu, jasno je pred kakvim se izazovom nalazimo", rekao je Kou.

"Naš sport oduvek se zasnivao na poštenom odnosu prema svima i jednakim uslovima na stazi i ne bi trebalo da se stidimo u odbrani tih principa. Realnost je da to ovog puta neće biti dostižno na svakom primeru, ali do tada želimo da uradimo sve što možemo", ukazao je Kou da je odustajanje opcija, ali ne i izbor trenutno.

"Neki od sportista ne mogu da treniraju kako je potrebno, nekima nije odobren ulazak na otvorene i zatvorene terene za rad, radimo koliko možemo da im pomognemo, ali je izazov enorman".

Dok u samom Japanu jača krilo političara koje zagovara odlaganje, plašeći se otkazivanja, Kou tvrdi da će njegov fokus biti na pojedinačnim primerima - do daljeg.

"Fokusiran sam na goruće probleme. Nemaju sve zemlje isti nivo poteškoća kada je javna bezbednost u pitanju. Ako živite u Italiji, Francuskoj ili Španiji, situacija je veoma komplikovana trenutno", rekao je.

Šta bi trebalo uraditi sa Igrama?

Anketa

Šta će biti sa Igrama u Tokiju?