Bivša srpska atletičarka Tamara Malešev dala je intervju za Sportski žurnal i odjeknuo je u čitavom regionu. Ona je 1991. bila osvajačica zlata za Jugoslaviju na Mediteranskim igrama u Atini, a na Olimpijskim igrama 1992. godine takmičila se bez zastave, jer su srpski sportisti bili pod sankcijama, kao i SR Jugoslavija. Tamo je bila u društvu brojnih hrvatskih olimpijaca. "Njihov predsednik Franjo Tuđman poručivao im je: 'Vi mene pozovite na finale Olimpijskih igara, a ja ću vas u oslobođeni Knin. Na jagnjetinu!'. Do tada nikad nisam videla toliki broj 'šahovnica' na jednom mestu. Njihove zastave vijorile su se i pokrivale svaki pedalj zgrade u kojoj su bili smešteni", rekla je ona u intervju za "Žurnal".
Na tim Olimpijskim igrama niz srpskih sportista takmičio se bez zastave - atletičari Dejan Jovković, Slobodan Branković, Dragutin Topić, Stevan Zorić, Dragan Perić, Suzana Ćirić, Tamara Malešev, kajakaši Žarko Vekić i Srđan Marilović, kao i Milan Đorđević, biciklisti Aleksandar Milenković Radiša Čubić, Mikoš Rnjaković... Ukupno je 58 takmičara učestvovalo pod olimpijskom zastavom, a ne pod bojama svoje zemlje.
Za to vreme, Hrvatska je prvi put bila na Igrama kao samostalna država, a Tuđman je održao obećanje i 1995. godine zaista odveo košarkaše Dina Rađu i Stojana "Stojka" Vrankovića na kninsku tvrđavu nakon akcije Oluja, u kojoj je 4. avgusta 1995. taj kraj Hrvatske etnički očišćen od Srba. Dok je kolona od 200-250 hiljada Srba išla ka Srbiji i Republici Srpskoj, košarkaši su se popeli na tvrđavu i o tome je pričao i Dino Rađa.
"Dobio sam poziv - 'Nacrtaj se na aerodromu, ne govori nikome ništa'. Bio sam na vikendici kod svojih kraj Rogoznice. Tokom rata sam bio u Splitu, ali verovatno sam trenirao, spremao se da se vratim nazad u Boston i bio sam kod svojih na ručku. Onda je došao poziv 'Dođi tamo, ne govori' i to je to", rekao je Rađa u intervjuu "Večernjem listu".
Zašto na tvrđavu nije otišao i Toni Kukoč? "To su gluposti koje se provlače već ne znam koliko. Stvari su vrlo jednostavne. Toni je bio sa mnom u Ražnju, kad su me zvali da budem u pet popodne na aerodromu i nisam smeo nikome ništa da kažem, ni majci. A drugo, ko sam ja da pozovem bilo koga u avion predsednika države? Prvo mi je rečeno 'Tišina', a kao drugo - ko sam ja da se mešam u protokol vlasti države? Išli smo helikopterom iz Splita, oni su došli avionom iz Zagreba. Gde je zapelo? 'Beyond me' ('Iznad mene', na engleskom). Bila je to kratka operacija".
Kako se Rađa osećao u gradu u kojem je 1991. godine živelo 80 odsto Srba? Osećaj mu je bio pomešan. "Nijedan rat kao takav nije lep. Bez obzira na situaciju, to je ono... Koliko god je to nama bilo svima drago što smo konačno rešili situaciju, toliko opet kad vidiš srušeno, rupe od granata, bombi, metaka... Nekako ti se stisne srce i duša. Zašto je to sve trebalo da bude tako? To je samo deo cele te priče koji se zatvorio na taj način...".
Uz objašnjenje da je na tvrđavu poneo Hajdukovu zastavu i ostavio je na tvrđavu, i Rađa je govorio o Tuđmanovom obećanju da će voditi sportiste na jagnjetinu. Rekao je da je tadašnji predsednik Hrvatske to često poručivao igračima. "Ma, to je bilo pre... On je nas primao pre svakog Evropskog ili Svetskog prvenstva. Tako nas je i tu primio, krenula je priča 'Obećajte medalju'. Onda mu je neko obećao 'OK, a ti nama obećaj jagnjetinu...'". "Jagnjetinu u Kninu?", bio je upitan Rađa. "Da", rekao je slavni košarkaš.
(MONDO/Sportski žurnal - M.Š)
BONUS VIDEO:
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!