Krupne promene usledile su vaterpolu i kako stvari stoje one će ne snagu stupiti odmah - ali isključivo u nacionalnim takmičenjima, a ne i u klupskim. A, nastale su, navodno, u cilju modernizacije sporta i na inicijativu pretežno zemalja koje nikada nisu imale uspeh u ovoj vodenoj aktivnosti.
Prva promena izvedena je u veličini terena. U muškoj konkurenciji razlika između dva gola iznosiće 25 metara u odnosu na prethodnih 30. Proporcionalno ovome, biće smanjeno i vreme napada, takođe sa 30 sekundi na 25, a vreme drugog napada sa 20 na 15. Broj igrača je povećan sa 13 na 14 u zapisniku, odnosno 12 igrača i dva golmana. Takođe, moguće je da tim prijavi jednog golmana, ali to neće uvećati broj igrača na spisku.
U slučaju povrede golmana koji nema zamenu - njega može odmeniti drugi igrač, ali mora da preuzme i crvenu kapicu sa brojem koji nosi. Ekipe će moći da igraju u napadu sa svih sedam igrača u polju i nijedan igrač neće smeti da brani šut sa dve ruke. Trener će imati pravo na jedan čelendž, ali u posebnim situacijama: nasilno ponašanje, situacije kod peteraca i mogućih kornera.
Kako je došlo do promena?
Mađarska je bila inicijator, a podršku je dobila od država koje nismo imali priliku često da gledamo u vaterpolu poput: Indije, Ugande, Barbadosa, Tajlanda, Mauricijusa, Kukovih ostrva, Arube, Malavije, Gane, Singapura, Omana... Odluke su donete kako bi se ritam utakmice ubrzao i povećao broj golova.
Oglasio se i Dejan Savić
"U suštini, komentar bi trebalo da zvuči – bez komentara", rekao je za Insajder bivši selektor reprezentacije Srbije Dejan Savić. "Poražavajuće je što se sve dogodilo brzo, donekle tajno i naravno, bez učestvovanja struke, a kamoli igrača, ali na kraju izuzetno efikasno za čelne ljude. Još jednom su pokazali da imaju totalnu moć i efikasnost na glupost".
Pokušao je Savić da objasni. "Možemo uporediti to sa košarkom. Naime, u košarci je vreme napada 24 sekunde. U vaterpolu će biti 25 - idealno. Ali da trčimo, a ne da plivamo.Čelendž za trenere je samo farsa da se pokriju veliki nedostaci novih pravila u smislu kao da su nam nešto dali, poklonili".
Imao je još štošta da doda vaterpolo trener... "Sedmorica igrača u polju bez golmana je nešto sto smo videli odavno u rukometu. Ne vidim prednost ali iskreno ni mane. Jedino mislim da će se koristiti samo posle prekida ili ako neka ekipa besomučno 'juri' zaostatak rezultata. Na kraju, ne bi me čudilo da uskoro donesu pravilo da u igri može biti sedam golmana sa svake strane, ali da ne prelaze svoju polovinu terena", zaključio je Dejan Savić.
BONUS VIDEO:
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu