Slavni srpski odbojkaš Ivan Miljković (45) je tokom odbojkaške karijere imao priliku da igra u Italiji, Turskoj, kao i u Grčkoj i to za Olimpijakos. U atinskom crveno-belom proveo je dve godine (2008-2010), a taj transfer u Grčku realizovan je na poseban način. On je u MONDO podkastu "Priča za medalju" otkrio da je u Pirej stigao zahvaljujući devojci vlasnika kluba, koja se u tom trenutku bavila odbojkom.
Isprva, olimpijski šampion iz Niša hteo je trogodišnji ugovor u Rimu i nije ni pomišljao da bi mogao u Atinu. Međutim, propali planovi italijanskog kluba primorali su ga na selidbu, za koju nije očekivao da će biti tako drastična da će otići u drugu državu.
"Godinu dana pre nego sam otišao za Grčku, napustio sam Lube i otišao u Rim sa idejom da ostanem tri godine. Plan je bio da se od 2007. do 2010. klub razvije uz političku podršku grada i da se napravi atmosfera da 2010. za finale Svetskog prvenstva, koje je bilo planirano da se igra u Rimu", otkrio je Miljković Andriji Geriću.
"Međutim, politika je kakva jeste, promenio se gradonačelnik, nakon godinu dana je taj klub odlučio da zatvori svoje postojanje i da pređe u drugu ligu i nije bilo smisla ostajati tu. Vrlo brzo smo se dogovorili, ali u poslednjem trenutku, posle kojeg više nije bilo mogućnosti da ostanem u Italiji. Tada na scenu stupa naša tadašnja menadžerka Mira Poljo, koja je bila dosta poznata u svetu košarke, ali i u odbojci u tom trenutku", ispričao je Miljković.
Jedan poziv ka braći Angelopulos bio je dovoljan
Menadžerka je znala šta bi trebalo da uradi.
"Nazvala je braću Angelopulos u Grčkoj i rekla: 'Vi slavite godišnjicu kluba, da li biste vi kao košarkaški klub želeli da svom bratskom odbojkaškom klubu Olimpijakosu napravite poklon? O odbojci se brinuo vlasnik Evangelos Marinakis, koji je danas predsednik sportskog kluba Olimpijakos i fudbalskog kluba, kao i drugih klubova u celom svetu. Sa druge strane, o košarci su se brinula braća Angelopulos, kao i dan-danas"
"I sreća moja je to da kada je menadžerka nazvala njega, prekoputa njega sedela je njegova devojka. U tom trenutku ona je igrala za ženski odbojkaški klub Olimpijakos. Rekao joj je 'samo trenutak', udaljio slušalicu i počeo veoma kratak razgovor.
- "Da li ti znaš nekog Miljkovića?"
- "Koga ti nude?"
- "Miljkovića nekog, iz Srbije, Jugoslavije"
"Klimnula mu je glavom, a on joj je rekao 'Izvini, ručam, pozvaću te posle da dogovorimo detalje'. Posle toga sam došao u Olimpijakos, a ti si došao u Panatinaikos", kazao je Miljković Geriću.
"Preporuče ti da ne nosiš zelene patike, majice"
"Da, tada je bilo i po novinama natpisa 'Kumovi u različitim klubovima', jer je u Grčkoj to navijanje stvarno na nekom nivou na kojem se ponašaju tako da nema protivničkih navijača na domaćem terenu. Mi smo igrali u sali u kojoj je nekad igrao Olimpijakos i naši navijači nisu hteli da dođu jer im 'smrdi' na girice", setio se Andrija Gerić.
"Da ima tu 'pravila' nekih, preporučljivo je da ne nosiš zelene patike ili da nemaš ništa zeleno na sebi, odnosno crveno, zavisno od toga u kom si klubu. Par put sam doživeo da mi kažu u gradu 'Navijam za Panatinaikos, znam da igraš za Olimpijakos, ali čestitam ti, respekt'", objasnio je Miljković.
"Moja priroda je uvek bila da gledam sebe i svoj tim. Nikad nisam ulazio u diskusije sa protivničkim igračima, već sam se trudio da pružim maksimum, a da bi tako bilo, želim da i oni pruže to. Čak mi njihova energija nikad nije bila potrebna, za razliku od igrača koje pamtiš i sam, koji su i sami tražili da naprave neku kavgu da bi igrali bolje", dodao je čuveni srpski odbojkaš, osvajač olimpijskog zlata i evropskog zlata (dva puta) svetskog srebra, kao i dvostruki osvajač Lige šampiona sa italijanskim Lubeom.
U dresu Olimpijakosa osvojio je dve titule i Kup, ušavši u srca navijača zauvek za te dve godine.
Angelopulosi istog leta doveli najskupljeg ikad
Braća Angelopulos, Panajotis (52) i Jorgos (50) vlasnici su Košarkašđkog kluba Olimpijakos i potiču iz bogate grčke porodice, u kojoj su nasledili bogatstvo svog oca Konstantina Pangelopulosa i dede Panajotisa Angelopulosa (1909-2021).
Pod njihovim vođstvom, Olimpijakos je iste godine kada je došao Miljković doveo rekordno košarkaško pojačanje mimo NBA lige, Džoša Čildresa (41). Angelopulosi su ga platili čak 20 miliona dolara za tri godine u klubu i učinili ga najplaćenijim košarkašem sveta van Amerike.
U takvoj situaciji, sigurno im pojačanje za OK Olimpijakos nije predstavljalo finansijski problem. U tom periodu stvarali su ponovo moćni košarkaški klub, koji je pod vođstvom Dušana Dude Ivkovića početkom sledeće decenije izašao iz senke Panatinaikosa Željka Obradovića i postao šampion Evrolige 2012, pa i bez Dude, 2013. Angelopulosi su u tom periodu zvanično proglavašani najboljim operativcima takmičenja.
Pod njihovim vođstvom Olimpijakos i danas beleži velike uspehe i značajne rezultate, pa je u tekućoj sezoni Evrolige četvrti put uzastopno izborio plasman na Fajnal-for.
Bonus video: