Streljaštvo je jedan od najtrofejnijih sportova u Srbiji. Ali, kao i svaki sport i ovom su potrebni uslovi za vrhunske rezultate.

Sa današnje konferencije Streljačkog saveza Srbije apelovano je na predsednika Srbije Tomislava Nikolića da se zauzme kako bi se otklonili problemi koji sprečavaju početak gradnje nacionalnog streljačkog centra na Carevoj ćupriji u Beogradu.

"Na proslavi 125 godina streljaštva u Srbiji u decembru 2012. u Domu Narodne skipštine, predsednik Tomislav Nikolić je obećao da će pomoći strelcima i sada ga molimo da to obećanje ispuni", rekao je predsednik Streljačkog saveza Srbije Siniša Mašović na konferenciji za medije hotelu Union u Beogradu posvećenoj velikom uspehu strelaca na EŠ u Moskvi - osvajanju zlatne ekipne medalje sa evropskim rekordom, kao i pojedinačnog srebra (Andrea Arsović) i bronze (Ivana Maksimović).

Mašović je dodao da ovog puta nije u pitanju finansijska i materijalna pomoć.

"Sada nam je potrebna snažna podrška, jer se susrećemo sa meni teško shvatljivim, nerazumnim i neargumentovanim otporima i protivljenjima pojedinaca u Zavodu za urbanizam Beograda i Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture našem projektu nacionalnog trening centra na prostoru na kome je strelište od 1851.", istakao je predsednik Streljačkog saveza, prenosi Info centar.

On je naglasio da dosadašnji uspesi obavezuju da se strelcima omoguće pravi uslovi za treninge.

"Želimo da napravimo trening centar, bez megalomanskih ideja, jer znamo kakva je ekonomska situacija, da naši asovi ne bi i dalje trenirali u Osijeku ili Bordou jer u Srbiji nemaju gde. U okviru projekta je i strelište na 25 metara za malokalibarski pištolj koje su birokratski urbanisti 'izbrisali' i tako Zoranu Arunović i drugarice osudili na izgnanstvo. Teraju nas da na podvodnom zemljištu u blizini Topičiderske reke kopamo suterene i podrume. Naše primede nisu prihvaćene na otvorenoj javnoj sednici o Nacrtu urbanističkog plana za Topčider 2 i ako ostanu pri svome, imaćemo neadekvatan objekat. Strelište i streljačka organizacija, čini mi se, plaćaju ceh zbog nelegalno izgrađenih poslovnih objekata u neposrednoj blizini, čiji su vlasnici bacili oko i na naše zemljište", objasnio je Mašović.

Mašović se posebno osvrnuo na tendenciozne i netačne izjave da se strelište za MK pištolj nalazi, po projektu, navodno na "tuđoj parceli", a prokomentarisao je i teze tipa: "šta će strelcima strelište na Carevoj ćupriji kada imaju Kovilovo?":

"Kompletan teren je državna svojina i imamo snažnu podršku Ministarstva omladine i sporta Srbije da tu gradimo centar. Na strani na kojoj je projektovano strelište za pištolj komšija nam je Zavod za izradu novčanica koji je takođe na državnoj zemlji. Ne znam svrhu iznošenja neistinitih informacija. Što se tiče Kovilova, to je privatni objekat i država nikada nije investirala, niti će investirati u objekte čiji nije vlasnik. Sa vlasnicima Kovilova imamo i problem jer nam duguju skoro 50.000 evra koji opterećuje našu saradnju sa Ministarstvom omladine i sporta i verovatno ćemo ga razrešiti na sudu".

Na pitanje novinara da li bi strelci pristali da ustupe Carevu ćupriju i dobiju neki drugi, možda i veći prostor, Mašović je iskreno odgovorio:

"Voleli bismo da dobijemo ponudu koju nećemo moći da odbijemo i da sagradimo veliko strelište za najveća svetska takmičenja. Ali, realni smo, to je veoma skup projekat i zato smo okrenuti onome što je primerenije mogućnostima i nas i države: trening centru sa vazdušnim i MK strelištem za pušku i pištolj na 50 metara i MK pištolj na 25 metara a odrekli smo se hotela i trening hale jer znamo u kom vremenu živimo. Ostaćemo tu gde smo jer je strelište i u generalnom urbanističkom planu i borićemo se protiv nekorektnog i ničim izazvanog ponašanja rukovodstva Javnog preduzeća Hipodrom Beograd koje otvoreno zagovara iseljenje strelišta posle 162 godine".