Morteza Merzadselakžani je najviši sportista ikad na Olimpijskim igrama, sa svojih, gotovo, dva i po metra visine!

Ovaj momak, koji je pre nekoliko dana napunio 29 godina, igra za reprezentaciju Irana na Paraolimpijskim igrama i to, paradokaslano, u sedećoj odbojci.

Morteza je još od najranijih dana oboleo od akromegalije ili gigantizma, bolesti koja se u medicini definiše kao povećani rast nastao zbog prekomernog lučenja hormona rasta pre zatvaranja epifiznih pukotina, najčešće iz adenoma hipofize.

On je od 15. godine života morao da počne da koristi invalidska kolica ili štake za kretanje, kao rezultat ozbiljnog preloma karlice posle pada sa bicikle.

Sedećom odbojkom je počeo da se bavi pre pet godina, kad ga je sadašnji trener spazio u jednoj televizijskoj emisiji, uvideo je njegov potencijal i pozvao ga na treninge. Naravno, ovaj momak je bio otkrovenje na terenu, sa rukama koje su u podignutom položaju dostizale i više od dva metra visine! Ali, pre toga njegov život je bio izuzetno težak.

"Bio sam sam, u depresiji, ali život mi se promenio od kad sam počeo da igram sedeću odbojku i posebno kad sam postao paraolimpijac", rekao je Merzadselakžani, prenosi "Sportski žurnal".

POGLEDAJTE GA NA TERENU



Iran je velesila u ovom sportu. U Londonu pre četiri godine osvojio je srebrnu medalju. Inače, Iranci su na prethodnih sedam OI osvajali zlato ili srebro!

"Pre nego što je postao slavan, kad bi izlazio iz kuće svi bi u njega čudno gledali. A sada, kad izađe u javnost, svi bi da se slikaju sa njim. On je postao šampion!", kaže trener Irana.

Muhamed Ali Dagestani, voditelj na iranskoj televiziji, zaslužan je što je svetska javnost saznala za ovog izuzetnog momka.

"On je imao zaista težak život, često je upadao u depresije pre nego što je otkrio sedeću odbojku. Pričao mi je mnogo o problemima koje je imao. Bio je usamljen. Čim je počeo da se bavi sportom, njegov život se promenio", rekao je Dagestani.

On upozorava i da zdravstveno stanje ovog sportiste nije dobro.

"On još raste, postaće još viši. Nedavno smo prvi put videli da lakše hoda, ali sada opet mora da koristi štake. Većina ljudi koji imaju ovu bolest na žalost ne žive dugo. Najčešće se pojavljuju dodatni problemi, kao što su kardiovaskularne tegobe i dijabetes".

Verovali ili ne, iz drugih ekipa je bilo mnogo pritužbi na hendikep koji ovaj momak ima, i na njegovu visinu.

"Ne postoji ništa u paraolimpijskom pokretu što bi sportiste moglo da diskriminiše u pogledu visine. Čovek ima ozbiljno oštećenje na nogama koje mu omogućava da igra sedeću odbojku", istakao je Krejg Spens, portparol paraolimpijskog pokreta.