"Krosfiteri", kako obično nazivaju ljude koji se ovom disciplinom bave, deluju kao fitnes zaluđenici koji ne pričaju ni o čemu drugom osim o treninzima i ishrani. I koliko burpee-a je ko uspeo da uradi, i da li im je dead lift problem ili se više muče sa knees to elbows...?
Ali ako se zapitamo, kakva je razlika između njih i recimo zaljubljenika u video igrice, u fudbal ili neku seriju? Svi znamo te ljude i svi umemo da budemo “ti ljudi” - oni koji se “zakače” za nešto što ih potpuno obuzme, te deluje da samo o tome pričaju i razmišljaju. A u stvari su samo strastveni i istrajni.
Jedan od njih je i Nikola Jovanović, otac dve devojčice koji do svoje 35. godine nikada ništa nije trenirao. Kad kažemo ništa, mislimo bukvalno ništa. Sport i Nikola se nikada nisu "mrzeli" samo su imali odnos uzajamnog poštovanja i zaobilaženja. Do trenutka kada je postalo očigledno da Nikola mora da povede računa o svom zdravlju i uvede neku fizičku aktivnost u svoju svakodnevicu.
Nas je pozvao da mu se pridružimo u njegovom klubu CrossBox Gvožđar na prvom treningu nakon višemesečne pauze usled bolesti, gužve na poslu a zatim i rođenja drugog deteta. Kako izgleda krosfit trening ujutru ako si celu noć proveo uspavljujući bebu? Saznaćete u videu!
Krosfit je prilično mlad - nastao je pre 19 godina kao intenzivna disciplina koja kombinuje nekoliko različitih sportova. Tako se u krosfitu osećaju tragovi gimnastike, kardio treninga, ali i vežbe dizanja tegova dostojne Olimpijaca...
Ono što je najbitnije naglasiti - krosfit jeste izuzetno intenzivna i teška disciplina, ali se u njoj, uostalom kao i u svakom sportu, intenzitet prilagođava mogućnostima osobe koja vežba. Nikome nije cilj da se neko povredi, već da od svakog treninga izvuče najbolje za sebe, da vežba bezbedno i da konstantno pomera granice svojih mogućnosti - kako fizičkih, tako i psihičkih.
Vežbe koje se mogu izvoditi u okviru krosfit treninga su brojne, a treninzi se sastoje od 3 celine:
* Prvo se prolazi plan treninga, tj. Kombinacija vežbi koje će se izvoditi tog dana;
* Zatim sledi zagrevanje u okviru kog se vozi bicikl, rade se različite vežbe pokreta i zagrevanja mišića;
* Da bi se na kraju prešlo na konkretno izvođenje vežbi, tačnije trening;
Vežbe koje su nam pokazali Nikola i njegov trener Dimitrije su delovale svakako, samo ne naivno.
Knees to elbows na primer je sjajna vežba za trbušnjake, a kad gledate način na koji se izvodi pomislili biste “pa moje dete ovo radi na igralištu”, iako je istina ipak daleko od toga.
Burpees - ko nije čuo za “burpise” nije čuo ni za krosfit. Vežba pomalo smešnog imena, je sve osim toga - kroz nju vežbate svoje ruke, leđa, grudi, gluteus, noge i trbušnjake. Ovo je vežba visokog intenziteta nalik sprint trčanju, koja ubrzava rad srca (super vest za sve koji mrze da trče a žele sličan učinak).
Dead lift vežba nezavidnog imena se ovako zove sa razlogom - ne treba je izvoditi olako i pristupati joj neozbiljno. Naravno da ovo važi za sve vežbe, ali za dead lift je neophodno da se dodatno podvuče i naglasi. Pravilnim izvođenjem dead lifta vežbate zadnjicu, noge, donji deo leđa i vratne mišiće. Međutim, zbog velikog opterećenja koje trpe leđa, bitno je obratiti posebnu pažnju kako bi se sprečile povrede. Pri izvođenju vežbe nikako ne smete kriviti donji deo leđa, a najbolji način za izvođenje vežbi je dok vam je kičma u neutralnom položaju - dakle ispravljena ali ne “ukočena”.
Box jump je još jedna od vežbi koja ne deluje previše intenzivno pošto podrazumeva repetitivno skakanje na kutiju visine 60cm. Mišići na kojima ova vežba radi? Najviše, noge i zadnjica.
Thrusters je vežba za koju su vam potrebna šipka i tegovi. Zahteva da stanete u blago raskoračni stav (stopala u širini kukova) držeći tegove u predelu vrha grudi, uradite čučanj, ustanete i zatim tegove “izbacite” iznad glave ispravivši ruke. I tako u krug, koliko god ponavljanja da je planirano za taj trening.
Battle rope vežba koja definitivno deluje najzabavnije i “najlakše”, mada smo sa Nikolom i Dimitrijem na treningu shvatili da ne postoje “lake” vežbe - jer ako je lako znači da nema napretka. Aktivira mišićne grupe gornjeg dela tela i sa svakim pokretom dodatno zatežete ramena, bicepse, tricepse i grudi.
Kettlebell tegovi imaju široku primenu i van krosfita i ukoliko želite, možete za celokupno vežbanje koristiti izključivo ove tegove. U okviru krosfita se koriste za različite kombinacije vežbi koje rade na jačanju torza, a najbitnije je stabilizovati se pri izvođenju ovih vežbi jer se može desiti da vas pri zamahu, težina tega povuče ka napred.
Ovo su samo neke od vežbi kroz koje krosfiteri prođu u toku jednog treninga, a vi nam javite ima li među vama fanova ove discipline? I ako nema, da li ste voljni da se u istoj oprobate?
U saradnji sa sportvision.rs.