Ako Vučić kaže "vanredno stanje", evo šta to konkretno znači za sport

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u nedelju će se oglasiti i objaviti naredni potez države. Šta će se dogoditi sa sportom?

MONDO/Stefan Stojanović

Kao i čitav zapadni svet, Srbija ovog marta vodi najžešću borbu protiv virusa korona.

Predsednik Srbije u nedelju uveče će održati konferenciju za novinare, na kojoj bi mogao da proglasi vanredno stanje ili vanrednu situaciju u zemlji, što će se odnositi na sve aktivnosti u državi i društvu, pa i na sport.

Za razliku od vanrednog stanja, Zakonom je pandemija izričito kategorisana kao elementarna nepogoda zbog koje se može proglasiti vanredna situacija. Isti zakon propisuje da je u zonama neposrednog rizika zabranjeno okupljanje većeg broja ljudi i održavanje manifestacija, osim ako to ne dozvoli Ministarstvo.

Prema članu 200 Ustava Republike Srbije, vanredno stanje može da važi najduže 90 dana, posle čega Narodna skupština može da ga produži za još 90 dana, većinom glasova ukupnog broja narodnih poslanika.

Kako bi takva situacija mogla da se odrazi na sport?

Sećanje na velike poplave u proleće 2014. vraća "film" na tada proglašenu vanrednu situaciju u zemlji, tokom koje je reagovalo Ministarstvo omladine i sporta i na čelu sa ministrom Vanjom Udovičićem preporučilo da se odlože sva sportska takmičenja do daljeg.

"Ministarstvo omladine i sporta preporucuje svim sportskim organizacijama da u cilju sprovođenja ove odluke odlože sva sportska takmičenja do prestanka važenja vanrednog stanja", izjavio je Udovičić dok se čitava Srbija borila sa nabujalim vodama.

Sada je protivnik nevidljiv, bešuman i opasan za čitav svet, zbog čega su zaustavljena, odložena ili otkazana sva sportska takmičenja na najvišem nivou - od NBA lige, preko Lige šampiona, Evrolige, Lige Evrope, Evrokupa...

Koja god mera bila proglašena, vanredno stanje ili vanredna situacija, naravno da će sport biti daleko od prvog plana u borbi za zdravlje građana. Zato se u tom slučaju očekuje i potpuno prekid svih aktivnih takmičenja, počev od fudbalske Superlige, Košarkaške lige Srbije i nižih liga, koje se i dalje igraju.

Ovog puta u odnosu na prošle krizne trenutke, razlika je ta da je sport zamro globalno, a ne samo lokalno.

Pre šest godina, vanredna situacija zbog poplava trajala je osam dana. Nezahvalno je prognozirati, ali moguće je da ovog puta vanredne mere budu na snazi duže, što bi moglo i da dovede do toga da neka takmičenja budu duže odložena do daljeg, neka naglo završena, a neka i potpuno otkazana, poput Superlige u košarci. 

Dogodilo bi se to prvi put u njenoj istoriji.

Prema tom primeru, Amerikanci su ove godine potpuno otkazali NCAA završni turnir "Martovsko ludilo", pa koledž košarka neće imati šampiona prvi put od osnivanja lige, 1939. godine.

Što se tiče takmičenja koja su započeta, pa obustavljena, u prvom planu je regionalna ABA liga, koja je u nedelju izašla sa najnovijom idejom - da sezona bude završena Fajnal-forom, a ne plej-ofom

MONDO/Stefan Stojanović 

U tom takmičenju se lider Partizan zalaže da se odigra poslednje kolo, pa da mu se uruči titula na osnovu tabele nakon ligaškog dela (isti princip kao u ligi SR Jugoslavije tokom ratnog stanja 1999), dok se trećeplasirana Crvena zvezda tome očekivano protivi i ističe da je kao predstavnik ABA u Evroligi bila pod značajno većim opterećenjem od ostalih.

Bez ili sa uvođenjem vanrednih mera, sigurno je da sport trenutno apsolutno nije i ne može biti u prvom planu tokom borbe za zdravlje građana. Proći će još vremena pre nego se steknu uslovi da sportisti bezbedno igraju, a navijači bezbedno gledaju igru i igrače koje vole.