Privatni avion kompanije Red bul sleteo je u Beograd, a iz njega su izašli Edi Federer i Andreas Goldberger. Zaputili su se u Ljermontovu, kako bi aktuelni svetski šampion u ski-letovima postao Jugosloven poslednjih dana novembra davne 1997. godine. Bio je to deo spektakularnog plana u kojem je Goldberger trebalo da donese zlatnu medalju sa Zimskih olimpijskih igara svojoj novoj domovini.
Navodno, u ovom planu učestvovali su bliski saradnici Slobodana Miloševića,državni vrh tadašnje Jugoslavije, Skijaški savez Jugoslavije, austrijska kompanija Red bul i neke od najpoznatijih sportskih ličnosti tog vremena na ovim prostorima. Andreas bi, uz jugoslovenski pasoš, dobio priliku da godinu dana kasnije iskoristi poslednju šansu za olimpijsko zlato, a zemlja koja ga je dočekala uspeh kakav niko od njenih sportista nije mogao da joj donese.
"Kad sam video šta sve za mene čine moji novi prijatelji, uprkos protivljenju Austrijskog skijaškog saveza odlučio sam sad, više nego ikada, da osvojim zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Naganu za Jugoslaviju. To će biti moj najveći doprinos Jugoslaviji i mojim prijateljima. U slučaju nepovoljne odluke FIS-a i potvrđivanju moje suspenzije, već sada sam odlučio da ću pauzirati godinu dana i dalje nastupati za Jugoslaviju", rekao je goldberger nakon što je sa novim dokumentima izašao iz zgrade i krenuo na konferenciju koja nije trebalo da bude tako otvorena!
Zapravo, njegov prijatelj i menadžer Edi Federer želeo je da Andreas bude mnogo smireniji i da u Jugoslaviji uopšte ne izgovara velike reči. Trebalo je, takav je barem bio plan, da uzme dokumenta u čijem je "sređivanju" kao ambasador Red bula učestvovao i Slobodan "Boba" Živojinović i samo se kulturno zahvali na tom gestu Jugoslaviji. O toj izjavi Andreasa Golbergera i njegovom potezu sa podignuta tri prsta i dalje se pričaju legende, a verovatno niko ne može do detalja da potvrdi šta se tačno dešavalo u Beogradu 27. novembra 1997. godine.
Ono što se zna, Andreas je u Beograd došao zbog problema sa kokainom. Godinu dana ranije suspendovan je zbog priznanja da je u jednom bečkom klubu, zajedno sa nekoliko prijatelja, uživao u narkoticima, pa je dobio kaznu i pored negativnog testa koji mu je ubrzo urađen. Tako je njemu bila potrebna nova država, a Saveznoj republici Jugoslaviji jedna velika diplomatska pobeda.
Nadali su se u Beogradu tih dana da bi Andreas Goldberger stvarno mogao da skače za Jugoslaviju - pa čak i osvoji neku veliku medalju, ali je to propalo. Iako postoje dokazi da je dobio pasoš Jugoslavije, kao i da je prijavljen na adresu gde se u tom trenutku nalazio stan Slobodana Živojinovića, jedna od najneobičnijih sportskih priča na ovim prostorima nije se realizovala. Andreas je morao da se vrati na takmičenja, a vesti iz Beograda ubrzo su stigle i do Austrije.
"Jedan od najboljih na svetu izdao je domovinu" bio je zaključak tamošnjih medija. Pojedini su ga nazivali četnikom zbog mita o tri podignuta prsta iz SUP-a u Ljermontovoj. Neki drugi su pronalazili vezu između njega i Petera Handkea, čoveka koji je otvoreno podržavao režim Slobodana Miloševića. Oni treći, koji su stvarno imali vlast, pretili su mu da je prihvatanjem jugoslovenskog zauvek izgubio austrijski pasoš. Bila je to cena koju nije mogao da plati, pa su njegove izjave ubrzo postale potpuno drugačije...
Andreas Golderberg predstavio je Austrijancima dolazak u Beograd kao potpuni nesporazum, a papirima koje je dobio u novembru 1997. godine izgubio se svaki trag. Umesto toga, Andreasu je ukinuta suspenzija i vraćen pasoš Austrije, pa je za tu zemlju nastupio na Zimskim olimpijskim igrama u Naganu. Tamo je doživeo debakl, ali je u kasnijoj fazi karijere uspeo da se vrati u svetski vrh.
Na kraju će Andreas Goldberger ostati zapamćen po dve bronze na ZOI, sedam medalja na Svetskim prvenstvima i još tri medalje sa Svetskih prvenstava u letovima. Takođe, Goldberger je četiri puta bio pobednik Svetskog kupa, dva puta je pobedio na turneji Četiri skakaonice i dva puta je pobedio na Svetskom kupu u letovima. sa ove tačke gledišta, impresivna karijera za nekog ko je novinske strane punio i incidentima.